Logo image
Logo image

Richard J. Davidson'a Göre İyi Olmanın Dört Anahtarı

3 dakika
Richard J. Davidson için iyi olmanın anahtarları meditasyonun hedefleri ile kesişir. Bu nörobilimci bizleri mutluluğun öğrenilebilir olduğu konusunda temin eder. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Richard J. Davidson'a Göre İyi Olmanın Dört Anahtarı
Son Güncelleme: 21 Eylül, 2020

İyi olmanın dört anahtarı hakkında konuşmadan önce hadi Richard J. Davidson’ın kim olduğunu hatırlayalım. Kendisi, Harvard Üniversitesinden bir kişilik, patofizyoloji ve psikopatoloji doktorudur. Pek çok yıldır duygular üzerine çalışmakta ve bunu esasen nörolojik bir bakış açısından yapmaktadır. Kendisinin karakteristiklerinden bir tanesi vakaları üzerine yaşamları boyunca çalışması, sadece röportaj ya da deneylere başvurmakla kalmamasıdır.

Richard J. Davidson kendi araştırmaları ve çalışmalarına dayanarak, beynin nöroplastisitesi sayesinde insanların bir dili ya da diğer bilgileri öğrendiği şekilde mutluluk ve şefkati öğrenmelerinin de mümkün olduğu fikrini öne atmıştır. Buna dayanarak, iyi olmanın dört anahtarı denen şeyleri öne sürmüştür.

Ayrıca, Richard J. Davidson güncel Dalai Lama’nın da iyi bir arkadaşı ve bir meditasyon öğrencisidir. Kendisi her gün meditasyon yapmaktadır ve bunun nöroplastisiteyi teşvik eden bir disiplin olduğuna inanmaktadır. Aşağıda, Davidson’ın iyi olma anahtarlarını sizlere açıklayacağız.

“ Sağlıklı bir beynin temeli iyiliktir, ve bunu eğitebilirsiniz.”

– Richard J. Davidson

Some figure

1. İyi Olmanın Dört Anahtarı: Psikolojik Dayanıklılık

Genel terimlerle konuşmak gerekirse, psikolojik dayanıklılık zorluklardan kurtulma ve bunların bir sonucu olarak daha güçlü hale gelme becerisidir. Davidson için bu beceri bir Budist konsepti olan “bağlı olmama” ile yakından ilişkilidir. Diğer bir deyişle, genellikle, gerçek zorluk değişime karşı olan diren

Psikolojik dayanıklılık iyi olmanın dört anahtarı denilen şeylerden biridir. Herkes zorluklara maruz kalır. Bundan dolayı, eğer bir kişi zor zamanları kabul edip bunlarla beraber hareket edebiliyor ve bunları büyüme olanakları olarak yorumlayabiliyorsa o kişinin problemleri yüzünden bir batağa girmesi daha zor olacaktır.

2. Pozitif Bir Bakış Açısı

Pozitif bir bakış açısı kendi kendini aldatmak ile eş anlamlı değildir. Bu durumda ekstrem optimizm ile ilgili konuşmuyoruz, çünkü bu negatif durumların varlığını reddeder. Bunun yerine, ne kadar zor olduğundan bağımsız bir şekilde, her durumun pozitif yönlerine daha fazla dikkat etmek üzere yapabileceğiniz bilinçli bir seçimden bahsediyoruz.

Richard J. Davidson’a göre meditasyon yapan insanlar dünyayı algılama şekillerini dönüştüren beyin devresi değişiklikleri yaşarlar. Davidson yürüttüğü bir çalışmada meditasyon yapanlar insanlar ile yapmayan insanların beyinleri arasındaki değişiklikleri belirlemiştir ve hipotezinin doğru olduğu sonucuna varmıştır.

Davidson, iki hafta boyunca günde yarım saat boyunca meditasyon yapmanın perspektif değişimlerinin faydalarını deneyimlemek için yeterli olduğunu savunmaktadır.

Genel olarak, pozitif bir bakış açısı inşa etmeye yönelik soyut bir çaba genellikle son derece kısa vadeli sonuçlara sahip olur ve bundan dolayı ruh halinizi büyük ölçülerde etkilemez. Ancak bununla birlikte, meditasyon yapan kişiler daha kalıcı etkilerden yararlanır, bu da duygusal durumlarını etkiler.

3. Tam Dikkat

Richard J. Davidson tarafından yürütülen bir diğer çalışma, ortalama bir insanın gün içerisinde yaptıkları şeylerin %47’sine dikkat etmediğini göstermiştir.

Bu yönelim bozukluğunun tetikleyicilerinden biri, aynı anda çok fazla şey yapmak ya da dikkatinizi bölmektir, bu da hiçbir spesifik göreve odaklanmadan aynı anda birden fazla görev yapmanız anlamına gelir. Bu durumlarda beyin dolaşmaya başlar ve tanımlanmış herhangi bir kalıp olmaksızın bir fikirden diğerine doğru gider.

Davidson bu şekilde çalışan insanların memnuniyetsiz ve mutsuz olma eğiliminin daha fazla olduğunu bulmuştur. Bundan dolayı iyi olmanın dört anahtarı listesindeki şeylerden birinin tam dikkat olduğunu söyler, bu da şimdi ve burası üzerine zihinsel ve fiziksel bir şekilde odaklanmak olarak tanımlanabilir.

Zihninizi şimdiye ve buraya yönlendirebilme becerisi meditasyon ile de elde edebileceğiniz bir beceridir. Genel olarak, gelecek ile ilgili çok fazla düşündüğünüzde anksiyeteden muzdarip olmaya başlayabilirsiniz. Diğer yandan, geçmiş ile ilgili düşünmek de genellikle depresyona neden olur. Bundan dolayı, şu anda yaşamak duygusal anlamda daha az yorucudur.

Some figure

4. Cömertlik

Richard J. Davidson’a göre iyi olmanın dört anahtarı listesinin sonuncu maddesi şefkat ya da cömertliktir. Bu araştırmacıya göre vermek beyninizin mutluluk ve neşe ile ilgili olan pek çok kısmını aktif hale getirir. Hatta, cömert insanlar neredeyse her zaman kendileriyle daha barışıktır ve daha sakin ve tasasız olma eğilimindedirler.

Davidson için, bencilliğin yanı sıra cömertliğin de bir bumerang etkisi vardır. Bu tam olarak veren bir kişinin eşdeğer bir geri dönüş alacağı anlamına gelmez ancak verme eyleminin kendisi fiziksel ve zihinsel iyiliği destekler. Diğer bir deyişle, vermekten en çok faydalanan kişi veren kişidir.

Richard J. Davidson’a göre bu iyi olma anahtarları Budizmin yanı sıra pek çok psikolojik teori ile de çakışır. Bundan dolayı, bunların iyiliğinizi arttırmanıza yardımcı olacak şeyler olabileceği gerçeğini hesaba katmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Kabat-Zinn, J., & Davidson, R. J. (Eds.). (2013). El poder curativo de la meditación: diálogos científicos con el Dalái Lama. Editorial Kaiŕos.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.