Rahatlamanıza Yardımcı Olacak 6 Bitki Çayı

Rahatlamanıza Yardımcı Olacak 6 Bitki Çayı
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Başını kaşımaya zamanı olmayan insanlarla dolu, stresli ve aceleci bir toplumda yaşıyoruz. Günlük hayatımızın yüksek temposu bizi yavaş yavaş tüketiyor. Bu yüzden, eve gelip yatağa girmeden önce, günün stresini ve yorgunluğunu atmak için biraz zaman harcamak iyi bir fikirdir. Bunun en iyi yollarından biri de bitki çayı içerek bedenimizi ve beynimizi rahatlatmaktır.

Bunun en sağlıklı, en hızlı ve en uygun yol olduğuna hiç şüphe yoktur. Bitki çayları, doğal özellikleri sayesinde daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Aynı zamanda tansiyonunuzun düşmesini ve gerginliğinizin azalmasını da sağlar. Yine de, bu çayları ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz ve belli bir dozajın üzerine çıkmamalısınız. Herhangi bir şeyi aşırı miktarda tüketmek sağlığınıza zarar verebilir.

Kedi otu

Avrupa kökenli bu meşhur bitkiyi dünyanın her yerinde bulmanız mümkündür ve günümüzde anksiyete ve uykusuzluk tedavisinde kullanılan en popüler ilaçlardan birisidir.

Bir bardak kediotu çayı

Kedi otu, merkezi sinir sistemi üzerinde doğrudan etki yaratan yatıştırıcı bir özelliğe sahip olduğu için rahatlamanıza yardımcı olur. Anksiyetenin yanı sıra üzüntü, gerginlik gibi duyguların da azalmasını sağlar. Bu yüzden, sigarayı bırakmaya çalışan insanlar için de güçlü bir yardımcıdır.

Kedi otu, aynı zamanda uykuya dalmanızı da kolaylaştırır. Böylece daha uzun saatler dinlenebilirsiniz. Bu yüzden uyku problemi yaşayan insanlar için idealdir. Kan dolaşımınızı ve kalp atışlarınızı düzenler. Bu lezzetli çay sınav dönemindeki öğrencilere de şiddetle önerilir. Aynı zamanda anksiyete için de oldukça faydalıdır.

Melisa otu

Bu aromatik bitkinin psikolojik ve fiziksel sağlığınız için birçok faydası bulunmaktadır. Strese, anksiyeteye ve asabiyete karşı oldukça güçlü bir tedavidir. Bunun yanında diğer birçok hastalığın tedavisi için de kullanılır. Aynı zamanda yatıştırıcı ve kas gevşetici özelliklere de sahiptir. Bu özellikler sayesinde bağırsakların işleyişine ve sindirime büyük ölçüde katkıda bulunur.

Bu rahatlatıcı çay özellikle kas ağrılarının tedavisinde kullanılır. Kramp ya da kaslarda oluşan kasılmalara karşı bir ilaç niteliğindedir. Eğer bu tip şikayetleriniz varsa, banyo suyunuza biraz melisa otu ekleyin ve rahatlamış bir şekilde bütün faydalarının tadını çıkarın.

Ihlamur

Aynı kedi otu gibi bu ıhlamur çayı da sinirleri yatıştırması açısından en iyi bitki çaylarından biridir. Sindirim problemlerinde ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmasının yanı sıra, en önemli özelliklerinden biri de rahat bir uyku sağlamasıdır. Aynı zamanda vücuttaki enflamasyonu engeller. Papatya ya da melisa çayıyla karıştırıldığında baş ağrısı için adeta bir ağrı kesici görevi görür.

Uykusuzluk ya da anksiyeteden şikayetçiyseniz, ıhlamur sizin için oldukça doğru bir seçenektir. Derin ve rahat bir uyku için yatmadan 15 dakika kadar önce tüketebilirsiniz.

Ihlamur çayı

Kava

Kava daha önce bahsettiklerimize nazaran daha az bilinen bir bitkidir. Güney Pasifik’te yetişen bu bitki anksiyeteyle savaşmak için oldukça verimli bir seçenektir.  Yatıştırıcı, rahatlatıcı ve uyutucu özelliklere sahip bir nane türevidir. Aynı zamanda bir takım kontraendikasyonlara da sahiptir.

Tongalılar, Fijililer ve Samoalılar bu bitkiyi geleneksel bir içki olarak 2000 yılı aşkın süredir partilerde ve törenlerde kullanır. İyi bir ruh hali ve kişide olumlu bir tutum yaratmada oldukça etkilidir. Sadece mutlu ve coşkulu hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatlamanızı da sağlar.

Ancak dikkatli olmalısınız! Bir günde tüketeceğiniz miktar 30-70 mg bandını aşmamalıdır. Doz aşımı karaciğerinizde bazı kontraendikasyonlar görülmesine sebep olabilir. Bu yüzden, Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara sahip olan insanların tüketmesi önerilmez.

Şerbetçi otu

Çoğu insan şerbetçi otunun sahip olduğu rahatlatıcı özelliklerden habersizdir. Bunun sebebi biranın içeriğinde bulunan 4 temel maddeden biri olmasıdır. Ayırt edici acı tadı da asma benzeri bir bitkiden gelmektedir. Kenevire benzese de onun narkotik etkilerinden hiçbirine sahip değildir.

Şerbetçi otu şok, anksiyete, asabiyet, depresyon veya stres durumlarını yaratan sinir sistemi değişikliklerine karşı mücadelede oldukça etkili bir bitkidir. Aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır, kasılmalara ve uykusuzluğa iyi gelir.

Papatya

Papatyanın sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra rahatlatıcı, sakinleştirici ve antioksidan özellikleri de bulunmaktadır. Lavantayla birlikte kullanıldığında anksiyete ve stres üzerinde güçlü etkiler yaratır. Bu yüzden, daha iyi uyumanıza yardımcı olması ve vücudunuzu rahatlatması açısından oldukça güçlü bir bitkidir.

Papatya çayı içen kadın

Bu çayları sıcak ya da soğuk tüketmeniz etkileri üzerinde bir değişiklik yaratmaz. Tek yapmanız gereken şey hangi çaya ihtiyacınız olduğunu bulup tüketmek! Daha sonra faydalarının tadını çıkarabilirsiniz. Bu çayların en harika özelliklerinden biri de kimyasal maddeleri içermemeleri, yani tamamen doğal olmalarıdır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.