5 Doğal Anksiyolitik

Temmuz 7, 2018

Alopatik ilaçların yerine ya da bu ilaçlara takviye olarak harika bir seçenek olabilecek (elbette bir uzmana danıştıktan sonra) birçok doğal anksiyolitik çeşitleri vardır. Bunlar hafif ve orta halli anksiyete için tavsiye edilir ve çoğu zaman kullanılan ilaçların “kimyasal yükünü” hafifletebileceği için özellikle halihazırda ilaç kullananlara da iyi gelecektir. Bu durumlarda herhangi bir karar vermeden önce her zaman bir doktorun fikrini almalısınız.

Biz bu ilaçları kötü göstermeye çalışmıyoruz. Elbette bazı zamanlarda, mesela bir semptomu azaltmak ya da hastayı dengelemek gereken kriz zamanlarında en iyi seçenektir. Ancak ciddi yan etkileri olduğunu da biliyoruz. Yani uzun vadede başka sağlık problemlerine yol açabilir.

“Yediğiniz yemekler ya en güvenilir ve güçlü ilaçtır ya da en yavaş öldüren zehirdir.”

– Ann Wigmore

İşte bu yüzden doğal anksiyolitikler muhteşem bir seçenektir. Yan etkileri yoktur ve başlıca etkileri sağlığınız için son derece faydalıdır. Ayrıca düzenli olarak kullanmak için de uygun bir alternatiftir. Bu harika ürünleri kullanmak için özel olarak herhangi bir ortam sağlamanız da gerekmez. İşte bu doğal anksiyolitiklerden 5 tanesi.

doğal bitkiler

1. Kediotu, en iyi doğal anksiyolitiklerden biri

Kediotu insanların asırlardır “sinirlerini yatıştırmak” için kullandığı bir ottur. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri ile en çok bilinen doğal anksiyolitiklerden biridir. Sadece anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kalp atış hızını azaltır ve uykuya dalmanıza yardım eder.

Kediotu tüm bitki marketlerinde kolaylıkla bulabileceğiniz doğal bir ürün olsa da, kullandıktan sonra vücudunuza bazı etkileri olabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden herhangi bir çeşit ilacı alırken düzenli kullanmaya başlamadan önce bir uzmana danışmanız gerekir. 

kediotu

2. Ihlamur, bir diğer harika ot

Ihlamur en eski doğal anksiyolitiklerden biridir. Tıpkı kediotu gibi insanların yüzyıllardır anksiyete ve stresle baş edebilmek için kullandığı bir bitkidir. Rahatlatıcı etkisi vardır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Bu çeşit bir otu kullanmanın en iyi yolu çayını yapmaktır. Suyu kaynatın ve fokurdamaya başladığında ıhlamuru atıp ocaktan alın. İçmek için 10 dakika beklemeniz gerekiyor. İdeal olarak bu çayı günde 3 defa, bir defası gece yatmadan önce olmak üzere için.

3. Triptofan, muhteşem bir bileşen

Çoğu kişi “triptofan” ismini bilmese de aslında nadir bulunan bir unsur değildir. Birçok farklı besinde bulabileceğiniz bir amino asittir. Başlıca özelliği, modunuzu dengeleyen bir hormon olan serotoninin üretimini ve salgılanmasını sağlamaktır. 

Triptofan içeren ve dolayısıyla doğal anksiyolitik görevi gören başlıca yiyeceklerden bazıları hindi, tavuk, yağlı balıklar, yumurta sarısı, ananas, muz, avokado, erik, fındık, bitter çikolata ve spirulina gibi bazı deniz otlarıdır.

muz ve muzlu içecek

4. Omega-3 yağ asitleri, hemen hemen her şeye iyi gelir

Diyetisyenler omega-3 yağ asitlerinin öneminden her zaman bahsetmiştir, özellikle de kolesterolü düzenlemesi ve dolaşım faaliyetlerini desteklemesi konusunda. Bununla birlikte, bu muhteşem bileşenin anksiyete durumları üzerinde de büyük etkileri vardır. 

Omega-3 yağ asitleri harika bir özelliğe sahiptir: stres hormonu olarak bilinen “kortizol” hormonunun seviyesini düşürmeye yardımcı olmak. Tabi bu şekilde de daha dengeli bir ruh hali sağlar. Bu yüzden de en kuvvetli doğal anksiyolitiklerden biri olarak görülür.

Omega-3 yağ asitleri en fazla balık ve deniz ürünlerinde bulunur. Ayrıca kanola yağı, soya fasulyesi, kuzu, organik etler, Brezilya fındığı, zeytinyağı, ıspanak, çilek ve kabakta da bulmak mümkündür.

5. Şerbetçiotu, doğal bir mücevher

Birçok kişi şerbetçiotunun bir tek bira yapımında kullanıldığını düşünür. Ancak özellikle yatıştırıcı ve hipnotik olarak vücudunuza da önemli etkileri vardır. Şerbetçiotunun vücudumuza olan etkilerini araştıranlar, aynı zamanda sigara içenlerin sigarayı bıraktıktan sonra yaşadığı yokluk semptomlarını tedavi etmekte de son derece etkili olduğunu söylüyor.

şerbetçiotu

Ayrıca menopoz esnasında modunuzu dengelemek için de kullanabilirsiniz. Bunu östrojen üretimine olan etkisiyle yapar, bu yüzden kullanım amacınız menopoza yardımcı olmasıysa önce doktorunuza bir danışmakta fayda var.

Bütün bu doğal anksiyolitiklere ulaşmak kolaydır, ucuzlardır ve güzel tatları vardır. Özellikle de strese yatkınlığınız varsa, anksiyete konusunda size başka bir kapı daha açacağı için bunları rutininizin bir parçası haline getirmeniz iyi olacaktır.