Logo image
Logo image

Psikolojik Manipülasyon Teknikleri Mağduru Olabilirsiniz

4 dakika
Psikolojik Manipülasyon Teknikleri Mağduru Olabilirsiniz
Tarafından yazılmıştır Sara Clemente
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Psikolojik manipülasyon teknikleri mağduru olabilirsiniz! En sık bulunduğumuz yerlerde, herhangi bir yerde bile bulunabilirler. Bunu uygulayan patronunuz, komşunuz, iş arkadaşınız, uzak ya da yakın akrabanız ya da arkadaşınız olabilir. Belli manipülasyon tekniklerinin ustaları olan ve bu teknikleri bizi şaşırtmak için kullanan insanlar hakkında konuşuyoruz.

Çevremizde olsalar da, bu insanları tespit etmek kolay değildir. Özellikleri ve kişilikleri belli değildir. Kimse alnında bir narsist veya sosyopat olduğunu belirten bir işaret taşımaz. Peki onları nasıl tanırız ve önleyebiliriz?

Neden ben?

Bu insanlar başkalarının acısını beslesler. Bu nedenle, zayıf, savunmasız veya özel olmanız değil, onlar için başka bir kurban olmanızdır. Sadece bir tane daha var.

Katıldığımız belirli durumlardan sonra hepimiz rahatsızlık veya güvensizlik hissederiz. En kötüsü ise, nasıl ve nedenini bilmeden bu durumu hissetmemizdir. Ama gerçek şu ki, sonuçlar bize sıçradı, moralimizi zayıflattı, hayatlarımızı zorlaştırdı ve güvensizliğimizi artırdı. Peki bunu bizimle biz fark etmeden nasıl yapıyorlar?

Some figure

Psikolojik manipülasyon teknikleri

Genel olarak, birçok manipülatif insan vardır: sosyopatlar, narsistler, yalancılar veya sözde psikolojik vampirler. Ve onları tespit etmek kuramsal olandan daha pratik bir meseledir. Bu nedenle, eğer bir zamanlar onların kurbanı olsaydınız, onları önceden tahmin etmeniz daha kolay olacaktır.

Ancak, manipulatif insanların hedefleri çok net olarak kabul edilebilir ve belli bir modeli takip ederler. Bu psikolojik manipülasyon tekniklerinden bazıları şunlardır:

  • İhtiyacınızı ortadan kaldırmak: manipülatörün “koruması” altında kalmanız için şüphe etmeye çalışmak.
  • Öz saygınızı yok etmek: Yaptığınız ya da yapacağınız her şeyden kurtulmak. Onlar eleştiri yaparlarken hiç de yapıcı değillerdir; Sadece kusurları vurgulamaya çalışırlar.
  • Pasif agresif intikam: sizi görmezden gelerek sizi cezalandırırlar. İhtiyacınız olduğunda, sizi bir kenara iterler. Onlara bir şey sorsanız bile, sizinle konuşmayabilirler.
  • Yanlış beyan edilen gerçeklik: İnsanların kafasını karıştırmak ve başkaları arasında tartışmalar ve yanlış anlamalar yaratmaktan zevk alırlar. Bir anlaşmazlık meydana geldikten sonra, diğer insanların tartıştığını seyrederken eğlencenin tadını çıkartırlar.

Psikolojik manipülasyon tekniklerinden kaçınmayı öğrenmek

Manipülasyon, her birimizde derin bir etki yaratabilir. Bu nedenle, en çok kullanılan psikolojik manipülasyon tekniklerini bilmemiz gerektiği görülmektedir. Amaç, eylemlerini öngörmeyi ve kuklalarından biri olmamayı öğrenmektir.

Bu insanlar genellikle bizim düşüncelerimize gülerler, bizi suçlarlar, suçlu konumuna düşürürler ve sonuç olarak ustaca bize saldırmış olurlar, ayrıca bizi sorguya çekerler. İlgilerini çekmeyen şeyleri ne olursa olsun yapmazlar ve hakikatleri inkar ederler … Bütün bunlar sırayla gerekli durumu kontrol etmek için kullanılır. Fakat bunu başarmak için hangi psikolojik manipülasyon teknikleri kullanıyorlar?

Psikolojik yollarla kendi akıllarını sorgulamak için birini manipüle ederler. (Gaslighting)

Psikolojik manipülasyon tekniklerinden biri de Gaslighting! Gaslighting en sinsi psikolojik manipülasyon tekniklerinden biridir. “Bu hiç olmamıştı,” “Onu hayal ediyorsun,” ya da “Deliriyor musun?” gibi derler ve gerçekliği hissettirmek ve kafa karıştırmak için söylediklerinin ortak bir şey olduğunu ve gerçekleşmemiş bir şeye inandıklarını söylerler.

Mağdurları, aşırı derecede acı ve kafa karışıklığıyla sarsılır. Kendilerine veya kendi belleklerine, algılarına veya yargılarına güvenmeyecek bir hale gelirler.

Some figure

Projeksiyon

Manipülatör negatif özelliklerini kişiye aktarır veya davranışları için sorumluluğu başka bir kişiye kaydırır. Narsist ve psikopatlar bunu aşırı derecede kullanırlar, onları çevreleyen kötülük onların suçu değil tabi ki de sizin suçunuzdur.

Amaçsız diyaloglar

10 dakika konuşma. Bu konuşmayı bıraktığınızda kesinlikle alacağınız cevap bellidir. Manipülatörler saçmalık, mantıksız açıklamalar, alakasız gibi yorumlarla sizi sindirir.

Sadece dalga geçerler. Monolog yaparlar ve konuşmalarıyla etrafını sararlar. Bir ipucu? Kendi iyiliğin için kısa kes. 5 dakika sonra gidebilirsen, daha iyi. Aklınız size teşekkür edecek.

Genelleştirmeler ve diskalifikasyonlar

Genel, belirsiz ifadeler kullanırlar. Entelektüel görünebilirler, ama gerçekte belirsizdirler. Onların sonuçları çok geneldir. Amaçları sizi saf dışı bırakmak, fikirlerinizi çürütmek ve mahvetmektir.

Örneğin: “her zaman haklı olmak istersiniz,” “her şey sizi rahatsız ediyor” veya “asla katılmazsınız” diyebilir. Sakin olun. Basit bir “teşekkür” ile küçük bir rest çekip ya da yankılanarak onları görmezden gelebilirsiniz, “Bence biraz üzgünsün, daha sonra konuşalım.” bu durumda verilebilecek en iyi cevaptır.

Some figure

Saçma

Manipülatörlerin moralinizi bozmaya ve sizin neye inandığınızı yeniden düşünmeye çalıştığını sakın unutmayın. Size söylemediğiniz şeyleri söylemiş gibi tutumlarda bulunabilirler. Akıl okuyabilme yeteneğine sahip olduklarını düşünürler. Ama hayır, bunlar onların sadece kullandığı bazı hilelerden biri. Onlara kendi fikirlerini savunmaya ve inanmaya hakkı olduklarını söyleyebilirsiniz, ancak siz pozisyonunuzda ve düşüncelerinizde kararlı bir şekilde durmalısınız. Ayrıca, şantajlarına “komik” veya laconic ifadelerle cevap verebilirsiniz.

Önemli olan, öz saygınızı kendi güçlerinden uzaklaştırmadır. Sizi kontrol etmek için öz saygınızı yerle bir etmeye çalışır ve bunu yapana kadar dener. Zayıf olduğunuzda, görev onlar için çok daha kolaydır.

Takdir edilmekten daha büyük bir küçümseme yoktur.

İyi huylu kostüm

“Evet, ama…” Eğer yeni bir ev aldıysanız, size ne yazık ki plajda başka bir tane daha eviniz olmadığınızı söyleyecektir. Ya da her zamankinden daha zarif görünüyorsanız, daha iyi küpeler giymeniz gerektiğini dikkate alırlar. Kusursuz bir raporu tamamladıysanız, klibin doğru şekilde sabitlenmediğini fark edeceklerdir.

Ama bu sizi etkilememeli. Kendinizin ne kadar önemli olduğunuzun farkında olun ve bunu bilin. Başarılarınız ve erdemleriniz, manipülasyon tekniklerinden daha değerlidir. Onlara güvenilirlik vermeyin ve doğru olanı vurgulamak için daha fazla zaman harcayın ve yıkıcı yorumlarla değil, yapıcı eleştiri ile sizi teşvik eden insanlarla vakit geçirin.

Some figure

Onların öfke saldırısına direnin

Psikolojik manipülasyon teknikleri kullanan bir manipülatöre karşı çıktığınız zaman, en normal olan şey, özellikle de kurduğu oyunu takip etmezseniz, öfkelerinin hızlı bir şekilde artacağıdır. Onların hayal kırıklığı toleransı genellikle çok yüksek değildir. Sizin ne kadar acımasız olduğunuzu söylemeye başlayacaklar ve hatta aşağılayıcı ifadelerle size gönderme yapacaklardır. Bu onların kendi güvensizliklerinin meyvesidir.

Bunlar, insanların sizi küçük düşürmek için kullandıkları en ince ve sık psikolojik manipülasyon teknikleridir. Duygularınıza hakim olun ve aklınıza takmayın: Bu onların kontrolünden kurtulmanın tek yoludur. Eğer yenilmezseniz, sıkılırlar ve başka bir kurban aramaya başlarlar. Hayat her zaman nefret, kin ve negatiflik saçan insanlarla ayrı vakit geçirmek için çok daha iyi bir yerdir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.