Narsist Bir Kişiye Nasıl Davranmalıyım?

Narsist Bir Kişiye Nasıl Davranmalıyım?
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 18 Şubat, 2018

Narsist bir tavır kişinin etrafındakiler için bazen gerçek bir kabusa dönüşebilir. Narsisizm paradoksuyla başa çıkmak kolay değildir. Bu kişiler egolarını son derece şişirmiştir. Aynı zamanda da bir çocuk kadar kırılgan ve hassastırlar. O kendini beğenmiş tavırlarının altında kendine olan güvensizlikleri ve aşağılık duygusu yatar. 

Ancak herhangi bir eleştiriyle karşılaştıkları anda dağılıverirler. Tepkileri oldukça çeşitlilik gösterir. Öfke patlaması yaşayabilir ve saldırganlaşabilirler. Ya da tamamen içlerine kapanır ve dramatik bir şekilde sessizliğe boğulurlar.

“Seven kişi alçakgönüllü olur. Seven kişi narsisizmini adeta rehin vermiştir.”

– Sigmund Freud

Bu tarz bir tavır kocaman bir egoyu da beraberinde getirmeye meyillidir. Narsist bir kişi için her şey egoda başlar ve egoda biter. Onlar için samimi bir şekilde empati kurmak çok zordur. Elbette bu onların tamamen kayıtsız kaldığını göstermez. Sadece en önemli kişinin kendileri olduğunu düşünürler ve kendilerinden önce başkalarını düşünmezler. Benzersiz olduklarına inanırlar.

Asıl soru: böyle birine nasıl davranmalıyım? Size birkaç tavsiye vereceğiz…

Narsist bir kişi aşırı hassastır

Bu kavramı sakın unutmayın. Eğer biri narsist bir tutum sergiliyorsa bunun sebebi kendisine değer vermeye çabası içinde olmasıdır. Ancak içten içe bu değere sahip olmamaktan korkar. Bu bir telafi etme mekanizmasıdır. Bu aynı, tavus kuşlarının aslında korktuklarını göstermemek için göz korkutmak amacıyla tüylerini kaldırması gibidir. Narsist kişilerin tüm bu kibirleri sadece çözümleyemedikleri iç çatışmalarını ifade etme biçimleridir.

kara hidiba üfleyen kadın

Eleştiriye ve kayıtsızlığa karşı bu kadar hassas olmalarının sebebi de budur. Böyle biriyle karşı karşıyaysanız çok dikkatli davranmalısınız. Onları çok kolay bir şekilde kırabilir ve problemlerini daha beter hale getirebilirsiniz. İstedikleri şey övgüdür, ancak bunu sadece hak ettikleri zaman vermelisiniz.

Eleştiri, dikkatlice fakat samimi bir şekilde ifade edilmelidir. Kendisinin değil davranışlarının sorgulandığını hissettirmek çok önemlidir.

Narsist biri çok acı çekiyor olsa da bunu göstermez. Geçmişte ciddi bir travma yaşamış olması muhtemeldir. Sadece henüz tamamen sindiremediği bazı deneyimlerle yaşamaya çalışıyordur.

Sizi manipüle etmesine izin vermeyin

Narsist kişiler manipülatif de olabilirNe yapar eder istedikleri şekilde düşünmeniz için uğraşırlar ve siz de duymak istedikleri şeyi söylersiniz. Bu şekilde, inanmak istedikleri düşüncenin bir destekleyicisi haline gelirsiniz.

Ayrıca bunu çok başarılı bir şekilde yaparlar. Kendilerinin ne kadar muhteşem olduğunu görmenizi sağlamaya çalışırlar. Hatta sizi oldukça zeki ya da çekici olduklarına ikna etmeyi becerebilirler.

balonlara bağlı köprü

Ne yazık ki bu tip insanlar etrafındaki insanları hafife alır. Bu da onların üstün olma fantezilerini doğrulamalarına yardımcı olur. Genellikle sizi yetersiz bulmanın ya da başarılarınızı küçümsemenin bir yolunu ararlar. Eğer bu sevdiğiniz biriyse bütün bunların size nasıl hissettirdiğini anlamasını sağlayın.

Narsist bir tutumu olan kişinin istediği tek şey kendisine daha fazla güvenmektir. Kendisini gerçekten sevmektir. Kendisini severse önemli olduğunu hissetmek için egosunu şişirmesine gerek kalmayacaktır. Diğer yandan, etrafındaki insanlar oyunlarına kanarsa ve manipüle edilmeye izin verirse bu tavırları sadece daha da güçlenecektir. 

Narsist birine nasıl yardım edebiliriz

Narsist bir kişinin ihtiyacı olan şey alçakgönüllü olma alıştırması yapmaktır. Uzun bir kuyrukta sabırlı olmak ya da önden başkasının gitmesine izin vermek gibi ufak tefek günlük aktivitelerin faydası dokunacaktır. Başkalarına yetki vermenin ve diğer insanların yaptığı iyi şeyleri takdir etmenin ne kadar mühim olduğunu anlamalarına yardım etmek de önem taşır.

çicekli yelken

Bu tür insanların başarılarını ve iyi taraflarını idrak etmek için yardımımıza ihtiyaçları vardır. Sabırla ve saygıyla bu kişinin kendisini daha çok sevmesine yardım edebilirsiniz. Ya da başarısının doğru olduğunu ancak bunun onu diğerlerinden daha üstün kılmadığını anlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca onun da hata yapabileceğini ve bir şeyleri batırabileceğini, ancak bunun onu diğerlerinden daha değersiz yapmadığını hatırlatabilirsiniz.

En önemlisi onun “sizi küçük düşürme” tuzağına düşmemektir. Bu sadece herhangi bir ilerlemeyi engelleyecek olumsuz hisler uyandıracaktır. Narsist bir kişinin eksikliğini duyduğu şeyler samimi bir sevgi ve kabullenilmektir. Sevginin her şeyi üstesinden gelebileceğini unutmayın, özellikle de sevgi yoksunluğu kişiyi hasta ediyorsa.

İlginizi çekebilir ...
Bir Narsistle Birlikte Olduğunuzu Gösteren İşaretler
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bir Narsistle Birlikte Olduğunuzu Gösteren İşaretler

Her ne kadar birlikte zaman geçirmek için harika olmasalar da çeşitli sebeplerle narsistlere karşı özel bir ilgi duyarız. Siz de bir narsiste mi aş...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Maldonado, J. L. (2008). El narcisismo y el trabajo del analista. Grupo Editorial Lumen.
  • Pozueco, J. M., & Moreno, J. M. (2013). Psicopatía, maquiavelismo, narcisismo y maltrato psicológico. Boletín de Psicología107, 91-111.
  • Trechera, J. L., & Trechera, J. L. (2001). Que Es el Narcisismo?. Desclée de Brouwer.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.