Programlar ve Verimlilik Bağlantılıdır

Programlar ve üretkenlik el ele gider. Muhtemelen ne zaman en üretken olduğunuzu bilirsiniz. Ancak, grup çalışmalarında bu çok net belli olmaz.
Programlar ve Verimlilik Bağlantılıdır
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 28 Mayıs, 2021

Programlarınız üretkenliğinizi doğrudan etkiler. Bunun nedeni sabah 8:00’de 12 saat sonrasıyla aynı hissetmemenizdir. Benzer şekilde, 20 gün aralıksız çalışmak zorunda kalsaydınız, o zaman diliminde dört veya beş gün dinlendiğiniz kadar verimlilik gösteremezdiniz.

Ancak genelleme yapamayız. Bazıları için verimli bir program olabilecek şeyler diğerleri için olmayacaktır. Aslında, insanlarda belirli ortak kalıplar olmasına rağmen, eğitim ve alışkanlıklar da onları şekillendirmede rol oynar.

Daha akıllıca çalışabilme konusunda programlar çok önemli bir rol oynar. Programlı olmak, daha az zaman ve çaba ile daha üretken olmanızı sağlarlar.

“Keşke işlek bir sokak köşesinde şapkam elimde durabilsem ve boşa harcanan tüm saatlerini bana atmaları için insanlara yalvarabilseydim.”

– Bernard Berenson

aydınlık odada çalışan adam

Programlar, verimlilik ve döngüler

İnsan vücudu 24 saat süren sirkadiyen ritimle döngüsel olarak çalışır. Bu ritim, her gün uyku ve uyanıklık arasında yaklaşık aynı saatte aktivite becerisinin zirve yaptığı ya da en aza düştüğü belirli bir düzenlilik sağlar.

Bu döngüler kişiden kişiye değişir. Bir “sirkadiyen günde”, konsantrasyon için daha yüksek kapasiteye sahip olduğunuz 90 dakikalık bloklar vardır. Bu nedenle, bunlar maksimum üretkenliğin bloklarıdır.

Bu bloklar ultradyan ritimler olarak bilinir ve günün beyninizin en fazla enerjiye sahip olduğu zamanlarına denk gelirler. Her bloğun sonunda, üretkenliğinizi etkileyen enerjide bir azalma olur. Bu azalmalar, beyninizin bir molaya ihtiyacı olduğu zamanları işaretlerler.

Günün en verimli saatleri

Yukarıda bahsettiğimiz şeye dayanarak, ultradyan ritimlerinizi gün içinde yapmanız gereken daha odaklanmış ve karmaşık görevlerle senkronize etmek en iyisidir. Benzer şekilde, çok fazla odaklanmış dikkat gerektirmeyen daha rutin görevlerinizi gerçekleştirmek için aradaki blokları kullanın.

Bu nedenle, kendi ultradian ritimlerinizi nasıl tanımlayacağınızı bilmeniz gerekir. Bunu yapmanın tek yolu, muhtemelen en verimli zamanlarınızın ne zaman olduğunu bildiğiniz için onları takip etmektir. Ancak, biraz daha spesifik olmanız gerektiğinden bu yeterli değildir.

Bunu yapmanın iyi bir yolu şema yapmaktır. Değerlendirmek istediğiniz her saati, o sırada ne kadar etkili konsantre olmayı başardığınıza bağlı olarak, bir ile beş arasında bir ölçekte puanlayabilirsiniz. Birkaç hafta sonra, ultradyan ritimlerinizin nasıl çalıştığına dair net bir fikriniz olacak.

Ardından, verinizi analiz edin ve aktivitelerinizi, konsantrasyon seviyelerinizde hem zirvelerden hem de düşüşlerden en iyi şekilde yararlanacak şekilde düzenleyin. Bu şekilde verimliliğinizi artıracaksınız.

elinde bardakla işine bakan kadın

Daha az saat ama daha esnek çalışın

The Economist‘te yayınlanan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütünün (Organisation for Economic Co-operation and Development – OECD) yaptığı bir araştırma olağanüstü verileri ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bir kişi ne kadar uzun süre çalışırsa, üretkenliğinin o kadar azaldığı sonucuna vardı.

Bu, klasik çalışma programlarını seven insanlar için kötü bir haberdir. Bununla birlikte, birçok kişi bir göreve daha fazla zaman ayırmanın mutlaka daha iyi sonuçları garanti etmediğinden şüpheleniyordu. Nitekim, daha az saat çalışırsanız, görevi daha kısa sürede tamamlamak için daha istekli hissedebilirsiniz.

Konuyla ilgili birçok tartışmadan sonra uzmanlar, çalışma yöntemlerinin verimliliği çalışma programlarından daha fazla etkilediği sonucuna kısmen vardılar. Sonuç olarak, doğru teşvike sahipseniz, daha üretken olacaksınız. Dahası, her gün bir saat daha az çalışmak büyük bir değişiklik gibi görünmese de, bir hafta içinde neredeyse tam bir izin gününe eşittir.

Günümüzde çoğu şirket, bunun daha fazla üretkenliğe yol açtığını fark ettikleri için daha az saat çalışma eğilimindedir. Öte yandan, bazı şirketler hedef odaklı bir yaklaşım tercih ediyor. Diğer bir deyişle, çalışan, kendisine verilen görevleri tamamlar tamamlamaz ayrılabiliyor. Bununla birlikte, bu konu hala tartışmaya açıktır. Ancak bir fikir nettir: Fazla çalışmak hiç kimse için iyi değildir.

İlginizi çekebilir ...
Zamanı Daha İyi Organize Etmek
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Zamanı Daha İyi Organize Etmek

Zamanı yönetmeyi iyi bilmek, iş görüşmelerinde sizi öne çıkaracak bir özelliktir. Zamanı daha iyi organize etmek, her alanda daha iyi hissetmenizi ...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Eguiarte, D. M. (2017). Horarios flexibles como estrategia para mejorar la productividad y reducir la rotación. ACADEMO Revista de Investigación en Ciencias Sociales y Humanidades, 4(2).


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.