5 Dakikada Tamamlayabileceğiniz 20 Üretken Aktivite

Aralık 4, 2016

Yataktan çıkın. Bir duş alın. Giyinin. Bir şeyler yazın. Okuyun. Bulaşıkları yıkayın. Evi temizleyin. Üretken olmayı düşündüğümüzde, uzun zaman dilimlerine ihtiyacımızın olduğunu sanırız, ama gerçekte sadece beş dakikada bir çok şey yapabiliriz.

Üretkenliği düşündüğümüzde, verimli olmayı düşünmemeliyiz, onun yerine değerli, anlamlı ve bizim ihtiyaçlarımızı karşılayan aktiviteler düşünmeliyiz.

Sadece 5 dakikanız olsa bile üretken olabilirsiniz. Bazen bitkin olduğumuzda, çok fazla zaman gerektirmeyen şeyler yapabileceğimizi unuturuz. Ve, dahası bu aktiviteler bizim duygusal dengemizi korumamız için çok faydalıdır.

 1. 5 dakikalığına meditasyon yapın. Meditasyon kendimizi rahatlatmamıza ve beynimizi tazelememize yardımcı olur. Özellikle kafamızda çok fazla düşünce varken, veya anksiyetemiz yüksekken çok faydalıdır. Bugünlerde meditasyon için internette pek çok kaynak bulabiliriz. Kılavuzlu bir meditasyon videosu kullanmayı ve buna tüm dikkatinizi vermeyi deneyin.
 2. Bir fincan çay veya kahvenin tadını çıkarın. Kendimize zaman ayırmak kesinlikle üretkenliğimizi arttırır.
 3. Bir kitap satın alın. Kendinize bu zamanı hediye edin.
 4. Bugün şu ana kadar nasıl hissettiğinizi düşünün. Günün kalan kısmı için niyetinizi düşünün ve isterseniz bunları bir kağıda dökün. 
 5. Eşinizle, partnerinizle veya sevdiğiniz biri ile bu akşam, yarın veya önümüzdeki hafta için eğlenceli şeyler yapacağınız planlar yapın.
 6. Vücudunuz izin verdiği için yapabildiklerinizi de içeren, minnettar olduğunuz beş şeyin bir listesini yapın.
 7. Yürüyüşe çıkın. Evdeyseniz, posta kutunuza bakmaya gidin, evin etrafında bir tur atın. İş yerindeyseniz, ofisinizin etrafında yürüyün. Dışarı çıkın, yürüyün ve gökyüzüne bakın.
 8. Kaçındığınız bir görevin adımlarını açıklayın. Her bir küçük adım sonunda yapılabilir.
 9. Ellerinize masaj yapın.
 10. Gördüğünüz, kokladığınız, duyduğunuz, dokunduğunuz 10 şeyin bir listesini yapın ve dünyanız ile yeniden bağlanmaya çalışın.
 11. Dışarıda bir maceraya atılın ve aynı listeyi doğadayken de yazın.
 12. Özlü sözler veya sizi sakinleştirecek bir yazı okuyun ve kendinize gerçekte neyin önemli olduğunu hatırlatın.
 13. Gözlerinizi kapatın ve okyanusun sesini dinleyin. İnternette sayısız seçenek var.
 14. Yapmak zorunda olduğunuz ama yapmak istemediğiniz şeyleri yapın. Örneğin, faturaları, kredi kartını ödeyin, yatağınızı toplayın, kıyafetleri katlayın, masanızı temizleyin… Kendinize bunun sadece 5 dakikanızı aldığını hatırlatın.
 15. Komik şeyler okuyun veya komik videolar izleyin.
 16. Bir kağıt parçası alın ve zihninizden ne geliyorsa karalayın: burgular, dalgalar, çiçekler… zihninizin boşalmasına ve sizi şaşırtmasına izin verin.
 17. Bu hafta için lezzetli bir akşam yemeği planlayın.
 18. Tarihte bugün olmuş bir olayı öğrenin. 
 19. Fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal olarak neye ihtiyacınız olduğunu düşünün. Bu hafta bütün bu ihtiyaçları nasıl karşılayabileceğinizi düşünün. Eğer yeterli zamanınız kalmıyorsa, her bir ihtiyacınız için beş dakika ayırabilirsiniz. Tabii ki bunlar kolay sorular ve cevaplar değildir.
 20. Sessizlikte oturun. Zihnimizde ve bedenimizde dolaşan çok fazla bilgelik vardır… Ne kadar sıklıkla durup düşünüyoruz? Eğer istersek, şu soruyu ve tabii ki cevabını düşünün “Neyi şimdiden biliyorum?” Veya basitçe beklentisiz ve önkoşulsuz oturun; bir zamanlayıcı ile süreyi ayarlayarak ne kadar zaman oturacağınızı ayarlayabilirsiniz.

Beş dakikada neye başlayabilir veya bitirebilirsiniz? Kendi fikir listenizi yapın. Bu listeyi pratik, kolay erişilebilir bir yerde tutun ve zorunlu bir rutin gibi günlük bir uygulama haline getirin. Zamanla, kendinizi yavaş yavaş daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir çok duygusal ve ruhsal fayda kazandığınızı göreceksiniz.