Profesyonel Büyüme İçin 5 Yol

Profesyonel büyüme elde etmek için, zayıf noktalarınızı belirlemek için bazı görevleri yerine getirmeniz gerekir; böylece onlar üzerine çalışabilirsiniz.
Profesyonel Büyüme İçin 5 Yol

Son Güncelleme: 21 Nisan, 2019

Profesyonel büyüme elde etmek istemenize rağmen, buna ulaşmak için doğru yol konusunda emin olamayabilirsiniz.

Profesyonel büyüme illaki bir promosyon almak ya da daha iyi bir işe girmek anlamına gelmez. Yine de, ilerleme er ya da geç, gelişme belirtilerini ortaya koyar.

Profesyonel büyüme, her şeyden önce, işiniz hakkında iyi hissetmek ve onu daha verimli hale getirmenin yollarını bulmaktır. Aynı zamanda, işinizi kendiniz için daha çekici hale getirebilirsiniz. Hayatın büyük bir bölümünü çalışarak geçiriyorsunuz, bu yüzden yaptığınız şey konusunda rahat hissetmeniz önemlidir.

“Başarı kaza değildir. Sıkı çalışma, azim, öğrenme, eğitim, fedakarlık, ve en önemlisi, yaptığınız ya da yapmayı öğrendiğiniz şeye olan sevginizdir.”

– Pele

Profesyonel büyümeyi deneyimlemek için yapabileceğiniz birçok şey var. Bu yazıda size beş tanesinden bahsedeceğiz. Artık, bir sonraki adıma geçme vakti geldiğini hissediyorsanız, yapabileceğiniz belli başlı şeyler vardır.

1. Öz-değerlendirme – profesyonel büyümenin yollarından biri

Öz-değerlendirme profesyonel hayatınızda nerede durduğunuzu ve nereye ulaşmak istediğinizi anlamak için önemli bir unsurdur. Yılda en az bir kez kendinizi değerlendirin. Öz-değerlendirme için belli bir kural ya da sabit prosedür yoktur. Bu söylemişken, iyi ve kötü noktalarınıza odaklanmanın önemine de değinmek isteriz.

Uzmanlar, profesyonel hayatınızda ne kadar motive olduğunuzu ve motivasyonunuzu neyin etkilediğini incelemenizi tavsiye eder. Ayrıca güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmek gerektiğinden de bahsederler. Size en çok sorun yaratan şeyleri ve bunları nasıl tamir edeceğinizi belirlemeyi denemeniz özellikle önemlidir.

çalışan meşgul kadın

2. Daha fazla eğitim alın

Alışkanlıklar ve uygun zaman eksikliği bazen genişleme, güncelleme ya da eğitiminizi derinleştirme gerekliliğini unutmanıza yol açar. Günümüzde, bilgi hızlıca değiştiği için bunu yapmamak büyük bir hatadır.

Bu nedenle ek eğitim almak ufkunuzu genişletir, yeni fırsatlar yaratır ve sonuçta işinizi kolaylaştırır. Profesyonel büyüme elde etmek için, yıl en az bir kez bir kurs ya da diğer bazı eğitim programlarını tamamlamak önemlidir.

3. Süreçleri yeniden tasarlayın

“Yeniden tasarlama” sözcüğü oldukça sofistike ve sadece bir uzman tarafından yapılabilecekmiş gibi görünüyor olabilir. Ne olursa olsun, işinizin özelliklerini yeniden tasarlayabilirsiniz. Temelde, üstlendiğiniz süreçleri belirlemeniz ve onları kolaylaştırıp bazı şekillerde daha etkili hale getirip getiremeyeceğinizi değerlendirmeniz gerekir.

Bu bazen, biraz araştırma gerektirir. Sizinle benzer işleri yapan insanlar, zaman kazanmak ve işlerini geliştirmek için ne gibi hileler ya da yöntemler kullanıyor? Yaptığınız işle ilgili yeni teknolojiler ortaya çıktı mı? Araştırma ve derinlemesine düşünme içeren bu egzersiz, yaptığınız bazı şeyleri değiştirmenize yol açabilir.

4. İş ortamınızı zenginleştirin

İş ortamınızda rahat hissetmeniz çok önemlidir. Bu ortam, iş yerinde etkileşim kurduğunuz tüm kişilerin yanı sıra sizi çevreleyen fiziksel şeyleri de içerir. Böylece, bazı nesnelerin ya da ögelerin sizi rahatsız edip etmediğini ya da bir şekilde faaliyetlerinizi olumsuz etkileyip etkilemediğini düşünmek için çaba göstermeye değer. Yeterince rahat mısınız? Ortamınızdan bir şey çıkarmak ya da ona bir şey eklemek sizi daha iyi hissettirecek mi?

İş ilişkileri konusuna gelince, onları zenginleştirmek için gerekli olan her şeyi yapmak çok önemlidir. Bu iş arkadaşlarınız ile en iyi arkadaş olmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, bu dayanışma ve yoldaşlık bağlarının güçlendirilmesini içerir.Bu kesinlikle motivasyonunuzu etkileyecektir.

5. Daha çok profesyonel bağlantılar kurun

Günümüzde bazı pozisyonların gözden çıkarılabilir olduğu bir sır değil. Uzun vadeli iş sözleşmeleri kural yerine istisnadır. Bugünün profesyonel dünyasında geçici çalışma kültürü var. Her zaman mevcut iş pozisyonunuzun kolayca ortadan kaldırılabileceği gerçeğinin bilincinde olmanız gerekir. Bu yüzden güçlü bir profesyonel bağlantı ağına sahip olmak önemlidir.

Yeni bir iş bulmak için en iyi yol, kişisel ya fa profesyonel bağlantıları kullanmaktır. Bu gerçeği unutmayın. Eski üniversite sınıf arkadaşlarınızla ya da geçmişte çalıştığınız yerdeki iş arkadaşlarınızla bağlarınızı koparmayın. Ayrıca, kendinizi alanınızın istihdam talebi konusunda güncel tutun. Bir gün size çok yardımcı olabilir!

mutlu iş ortamında çalışanlar

Profesyonel büyüme, kişisel büyüme elde etmenin bir yoludur. Iş, öz saygıyı artırmaya yardımcı olur. Böylece, işinize değer vermeniz ve onu iyileştirme yolları aramanız önemlidir. Bu, işinizi sürekli bir kişisel gelişim kaynağına çevirecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Añorga Morales, J. (1999). La educación avanzada: Paradigma educativo alternativo para el mejoramiento profesional y humano de los recursos laborales y de la comunidad. La Habana.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.