Toksik İş Arkadaşlarınızın Sizi Aşağı Çekmesine İzin Vermeyin

Mart 3, 2019

İş yerinde, ne pahasına olursa olsun yükselmek için uğraşan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Hatta bunu bir ya da daha fazla iş arkadaşını ezmek pahasına dahi yapabilirler. Bu iş arkadaşlarınızın, ne istediklerini göstermek için gerçek niyetlerini gizleyen zehirli kişiler olduklarını belirtmeliyiz.

Davranışlarını bir şekilde meşrulaştırmaya çalışırlar. Örneğin, “Bunu senin için yaptım.”, “Fark etmemişim.” ya da “Böylesi daha iyi, artık daha çok iş sorumluluğun var ve bunun mükafatını daha çok göreceksin.” gibi şeyler söylerler.

İş arkadaşları arasındaki çekişme ile; yalan söylemek, manipüle etmek ve insanları aldatmak gibi davranışları birbirine karıştırmamalıyız. Zehirli iş arkadaşlarınızın istediği şey; kendileri kabiliyetleri ile caka satarken, siz ve diğer iş arkadaşlarınızın kötü bir imaj çizmesidir. Diğerlerini her zaman yarış halinde olunması gereken insanlar olarak görürler ve kendi hedeflerine ulaşmak için onları kullanırlar.

Bazen, işlerine odaklanmak yerine yalnızca istedikleri şeylere odaklanan iş arkadaşları ile karşılaşırsınız. Uzun vadede sorun çıkmasından kaçınmak istiyorsanız onlardan uzak durmanız önemlidir.

Bunu da okuyun: Zehirli Bir İş Ortamı ve Bunun 7 İşareti

İş Arkadaşlarımızı Seçemeyiz

Yeni bir işe başladığımızda, birlikte çalıştığımız insanlarla nasıl geçineceğimizi öğrenmemiz gerekir. Aynı şey, akrabalarımızı seçemediğimizden (bunu gerçekten istesek de) ailemiz için de geçerlidir. Eğer iş arkadaşlarımızla ilişkimiz iyi değilse, işte geçirdiğimiz vakitten keyif almayız ve çalıştığımız yer, hiç de iyi şeyler hissettirmez.

Zehirli iş arkadaşlarınızın ciddi sorunlara yol açmaması için yapacağınız en iyi şey bu durumlar için hazırlıklı olmanızdır. Bu insanlar pek çok soruna sebep olabilirler. Bunlardan biri kesinlikle işle alakalı strestir.
dalga geçilen çalışan

İş Stresi

İş stresi olarak da bilinen bu çeşit bir stres, sanayileşmiş toplumlarda oldukça yaygın olarak görülür. İş yerindeki artan baskı, çalışanları fiziksel ve zihinsel olarak yorabilir. Benzer şekilde bu, yalnızca çalışanın sağlığını değil; aynı zamanda yakın çevresinin sağlığını da etkileyen belirli sonuçlar doğurabilir.

İş stresi çalışanların kabiliyetleri, başa çıkamayacaklarını düşündükleri etmenlerle tehlikeye atıldığında ortaya çıkar. Bu durum, farklı şekillerde kendini gösterir. Asabiyetten depresyona pek çok belirtisi olabildiği gibi fiziksel ve/veya zihinsel yorgunluğa da sebep olur.

Avrupa İş Yerinde Sağlık ve Güvenlik Ajansı’na göre, iş stresi, iş ile alakalı problemler arasında en yaygın ikinci problemdir. Bunun pek çok sebebi vardır. En yaygın sebepleri arasında, işteki güvensizlik, uzun mesailer ve tehdit edilme ya da sindirilme hissi bulunuyor. İşte, zehirli iş arkadaşları burada devreye giriyor.

Bunu da okuyun: Stresin Vücudunuz Üzerindeki Etkisi – Bilmeniz Gereken Semptomlar

Zehirli İş Arkadaşları Nasıl Kişilerdir?

Zehirli iş arkadaşlarının en belirgin özelliklerine bir göz atalım:

  • Değerli bilgileri diğer insanlarla asla paylaşmazlar. Tüm bilgileri kendilerine saklarlar. Yalnızca bir çıkarları varsa bilgi paylaşırlar.
  • Yalancıdırlar. Bu insanların yalan söylemekle, bir şeyleri yanlış yansıtmakla ya da diğerlerini manipüle etmekle ilgili bir sorunları yoktur.
  • Başkalarının işlerine zarar vermek ya da işlerini kötülemek için, özellikle de onları tehdit olarak görüyorlarsa, sert yorumlarda bulunur ve onları eleştirirler.
  • İş arkadaşlarının başarısı onları asla mutlu etmez. Bunun yerine onları aşağı çekerler ve yaptıklarını kötülerler.
  • İş arkadaşlarına karşı davranışları, şirketteki önemli insanlara karşı davranışlarına göre çok farklıdır. Önemli insanlarla konuşurken iyi bir izlenim yaratıp ön plana çıkmak için ellerinden geleni yaparlar.

Zehirli iş arkadaşları kendileri terfi alamayacaklarını, bunun için başkalarına ihtiyaç duyduklarını bilirler. Göründüklerinden çok daha tehlikeli oldukları için zehirli bir iş arkadaşınızı asla azımsamayın. Bu diğer insanlara zarar vermelerini gerektirse de, istediklerini elde etmek için ne gerekirse yaparlar.

Onlarla başa çıkarken sağduyulu ve zeki olmak hayati önem taşır. Genellikle sakin ve hassas bir davranış sergileyip işin başında gerçek yüzlerinin fark edilmemesini sağlarlar. Gerçek niyetlerini gizleme huyları oldukça tehlikelidir.

Bu sebepten ötürü, zehirli çalışanların uzun zaman boyunca fark edilmemesi oldukça olasıdır. Bazen, ekibin geri kalanı ile yakın arkadaş dahi olabilirler. Bunu, diğer insanların güvenini kazanmak ve ihtiyaçları olduğunda onları kullanmak için yaparlar.
iş arkadaşlarınızın

Onlarla İlgili Ne Yapabiliriz?

Zehirli iş arkadaşları etik ya da dürüst değillerdir. Fakat, profesyonel çalışanlar oldukları için, patronlar ve tüm şirket tarafından saygı görebilirler. İş yerinde zehirli bir çalışan olduğunu tespit ederseniz, ancak o zaman riski en aza indirgemek için zekice davranabilirsiniz. Sizin için faydalı olabilecek bazı bilgiler şu şekilde:

  • Zehirli iş arkadaşları diğer insanları psikolojik olarak yok etmek ister. Bunu yapmak için sizinle yüzleşmeye çalışabilirler. Yapacağınız en iyi şey onların akıl oyunlarına dahil olmamaktır. Onlarla her karşılaştığınızda onlara gülümseyin. Bu onların kafasını karıştıracak ve onları şaşırtacak.
  • Onlarla değerli bilgileri paylaşmamanız büyük önem taşır. Onlarla ilişki kurmamaya gayret edin ve onlar etraftayken ne söylediğinize dikkat edin. Ayrıca, özel eşyalarınıza dikkat etmenizde de fayda var. Ne olacağını bilemezsiniz!
  • Bir elin nesi var iki elin sesi var. Diğer iş arkadaşlarınızı yakınınızda tutun ve onlara güvenin. Diğerlerinin zehirli iş arkadaşlarınızın kim olduklarını bilmelerini sağlayın. Eğer zehirli bir insan diğerlerinden uzakta olduğunu ve diğerlerinin onu reddettiğini anlarsa, daha fazla güçlü hissedemez ve ya davranışlarını değiştirmeye karar verir ya da ortamı terk eder.

Gördüğümüz üzere, zehirli iş arkadaşları diğer insanların canını yakmak için ellerinden geleni yapan oldukça düşüncesiz, kötü niyetli insanlardır. Onlarla herhangi bir ilişki kurmak yerine, onları görmezden gelin. Eğer size bahsettiğimiz stratejileri takip ederseniz, bu savaşta yer almak pek de zor olmayacak.

“Eğer çalıştığınız insanların birbirine saygısı ve inancı varsa, o zaman iyi iş yapılabilir.”

– Ranbir Kapoor