Logo image
Logo image

Para ve Mutluluk Her Zaman El Ele Gitmez

3 dakika
Para ve Mutluluk Her Zaman El Ele Gitmez
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Imma Puig, Klinik Psikoloji okumuş ve IESE işletme okulunun İnsan Kaynakları departmanında çalışan bir öğretmendir. Ancak, kendisine asıl şöhreti getiren ise, son 15 yıldır Barcelona Futbol Kulübü oyuncularının egosunu yönetiyor olmasıdır.

Futbolcular hakkında söylenecek çok ilginç bir şeyi var. Bol sıfırlı maaşlarına rağmen, onlar da, tıpkı bizler gibi aynı duygusal gitgelleri yaşıyor. Bu sebeple para ve mutluluk her zaman el ele gitmez.

Iniesta, Messi ve Suarez gibi oyuncularla çalışırken, biz fanilerin bir ömür boyu kazanamayacakları paraları bir yıl içerisinde kazanabilen insanlar ile doldu taştı etrafı Puig’in. Bankada bulunan bakiyemizin, duygularımızı nasıl yönettiği konusunda hiç yardımcı olmadığını fark etmeye başladı.

İnsanların ilişkilerinde ne olduğunu görmek için onları tanımanız gerekiyor. Ve bu iş bir dağa tırmanmak gibidir. İki yolu vardır: Uzun ve kolay olanı ve kısa ve zor olanı.

Kıskançlık, öfke ve hüzün hem zenginleri hem de fakirleri etkiler. Bunu anlamak istiyorsak kişisel ilişkileri, duygusal kontrolü ve ilerlemeyi anlamak zorundayız.

“Herkesin zengin ve ünlü olmasını ve hayal ettikleri her şeye sahip olmasını diliyorum ki aradıkları cevabın bu olmadığını anlayabilsinler.”

– Jim Carrey

Some figure

Para ve mutluluk her zaman el ele gitmez

Her zaman “inanılmazı” hayata geçiren çok fazla insanın olduğu bir toplumda yaşıyoruz. Tüm duygusal mantığa meydan okuyan kendimizi, yapay bir dünya da yaşatmayı seviyoruz. Para, güzellik, sağlık ve aşkta harika bir şekilde başarılı olabilmemiz neredeyse imkansızdır. Yanlış bir mutluluk algısı, var olan en üzücü şeydir. Para ve mutluluk arasındaki bağlantı genellikle bir efsanedir.

Birçok insan, hayatlarındaki her şey yolunda gitse bile hala üzgün oldukları için terapiye gidiyor. Yaşamlarında bir boşluk hissediyorlar ve neden ya da neyden kaynaklandığını bilmiyorlar. Bu insanların çoğu, üzüntünün hayatımızın bir parçası olduğunun farkında değildir. Önemli bir görevi olduğu için yüzyıllara dayanan bir evrim geçirdi.

Öte yandan, kimsenin standartlarına göre mükemmel bir yaşama sahip olmayan insanlar da var. Banka hesaplarında da fazla bir şeyleri yok. Yine de, diğerlerinin konuştuğu boşluğu hissetmiyorlar.

Ne kadar parası olursa olsun, yaşayan hiç kimse her zaman mutlu ve problemsiz olabilir. Bu genellikle diğer şekilde vuku bulur. Sahip olduğunuz para miktarı, size daha fazla sorun verir.

Bu anlamda, belki de gerçek başarı, gerçekten arzu ettiğiniz şeyi elde etmekten ve başarmak istediğimiz, arzuladığımız mutluluktan ibarettir. Yine, para ve mutluluk arasındaki bağlantı, zayıf bir işarettir.

Mutluluk, çok azına ya da çok fazlasına sahip olmak, kıtlık ve bolluk arasında bir yerde bulunur. Duyguların banka hesapları yoktur.

Some figure

Duygular banka bakiyemize bağlı değildir

Yanlışa düşmeyelim, bankada biraz paranın olması kesinlikle hayatınıza yardımcı olabilir. Ama gerçek şu ki, çoğu insan, temel ihtiyaçlarının karşılanması koşuluyla, her geçen gün daha da fazla parası olmasını tercih eder. Para ve mutluluk? Birçok durumda daha çok para ya da mutluluk gibidir.

Her zaman uçlarda yaşayan insanlar vardır. Bu başarılı insanlara hayranlık duyuyoruz. Yine de, hayatlarında bu kadar başarılı olamadıkları, sevdikleri birini kaybettikleri ve benzeri gibi aynı zor durumlardan geçerler. Başarılı insanlar da üzgün, yalnız, cesaretsiz ve hatta bunalımlı olabilirler.

Hislerimizi banka bakiyemize bağlayamayız. Tıpkı para ve mutluluğu birleştiremediğimiz gibi. Gerekli olan tek şey, onca servetlerine rağmen paranın kimseyi psikolojik veya insani sorunlardan uzakta tutamadığını görebilmektir. Aslında, bu tür büyük sorunları olan ünlülerin sayısı oldukça yüksektir.

Şöhret ve paranın mutluluk getirdiği fikri, tanınmış onca ünlünün depresyon ya da başka rahatsızlıklara sahip olması ile kıyasladığımız zaman sorgulanması daha kolaydır. Bu açıdan, çoğumuzun hayalini kuracağı bir banka hesabına sahip olmak, bu durumun duygusal bir denge kuracağı anlamına gelmez. Birçok durumda, tam tersi de geçerlidir: gerçek bir duygusal dengesizlik. Açıkça görebildiğimiz gibi, duygularımız banka hesapların bağlı değildir.

Para, ün ve gücün mutluluğu getirdiği fikri gerçeklerden uzaktır.

Some figure

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.