Logo image
Logo image

Özgüveninizi Nasıl Artırırsınız?

3 dakika
Kendinize güvenmediğinizde, kendinizi sabote edersiniz. Bu, hak ettiğiniz başarıya ulaşmanızı engeller. Kendinize olan güveninizi nasıl artıracağınızı öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.
Özgüveninizi Nasıl Artırırsınız?
Tarafından yazılmıştır Elena Sanz
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyada hem mutluluk hem de başarı için muazzam potansiyele sahip milyonlarca insan var. Ancak onlar da her zaman başaramazlar. Şüphesiz, zeki, değerli ve erdemli olmasına rağmen korkudan kendi fırsatlarını sabote eden birini tanımışsınızdır. Çünkü özgüven eksikliği, onları istedikleri ve ihtiyaç duydukları her şeye sahip oldukları hayatı yaşamaktan alıkoyuyor.

Henry Ford’un dediği gibi, “İster yapabileceğini düşün, ister yapamayacağını düşün – haklısın.” Başka bir deyişle, kendiniz hakkında sahip olduğunuz inançlar sizi batırabilir veya yükseltebilir. Bu nedenle, kendini sabote etmenin farkında olmak ve benlik saygısı üzerinde çalışmak çok önemlidir. Bu şekilde, en şiddetli eleştirmeniniz olmayı bırakıp en büyük hayranınız olabilirsiniz.

Some figure

Özgüveninizi nasıl arttırırsınız

Sizi kendinizi sevmeye ve kabul etmeye, hayalleriniz için savaşmaya ve kendinize inanmaya davet eden, ancak bunu nasıl yapacağınızı söylemeden, o eskimiş sözleri duymak oldukça yorucu oluyor. Aslında, yıllarınızı kusurlarınızdan nefret ederek geçirmişken, şimdi kendinizi sevmeye nasıl başlayacaksınız? İçinizin derinliklerinde, gerçekten değerli bir insan olduğunuzu hissetmiyorsanız, bunu nasıl yapabilirsiniz?

Kendinize olan güveninizi bir anda artırabilecek sihirli bir değnek yok. O kapıyı açacak anahtarı olan tek kişi sizsiniz. Ayrıca, bunu başarmak için birkaç değişiklik yapmanız gerekir. Ancak motivasyon ve azim ile kendinize olan güveninizi artırabilirsiniz ve hayatınızın nasıl kökten değiştiğini göreceksiniz. İşte bazı yönergeler.

İç diyaloğunuzu değiştirin

Düşünceleriniz aracılığıyla kendinize mesajlar gönderirsiniz. Kendinizi suçlar, tebrik eder ve eylemleriniz konusunda kendinizi yargılarsınız. Bu iç diyalog genellikle otomatiktir ve gün boyunca kendinize gönderdiğiniz olumsuz iletişim miktarını fark etmezsiniz.

Kendinize olan güveninizi artırmak istiyorsanız, kendinizle konuşma şeklinizi değiştirmelisiniz. Kendinize karşı hoşgörülü, anlayışlı ve sevecen olmaya başlayın. İyi yaptığınız şeyler hakkında kendinizle konuşun ve büyüme fırsatları olarak hatalarınıza odaklanın. Çünkü sürekli kendinizi dövüyorsanız ve zihinsel olarak cezalandırıyorsanız kendinize inanmanız imkansız.

Some figure

Ebeveynleri sürekli olarak hatalarını işaret eden ve onlara olumsuz bir etiket atayan bir çocuk düşünün. Bu çocuk, güvensiz ve değersiz hissederek büyüyecek. Tam tersine başarılarını pekiştirir, başarısızlıklarında destekler ve yol gösterirlerse bebek kendini güvende ve sevilmiş hissedecektir. Bu, düşüncelerinizle aynı şekilde olur.

Bir olumlama listesi oluşturun ve bunları her gün aynanın önünde kendinize tekrarlayın. Birinci şahıs ve şimdiki zamanı kullanarak, elde etmek istediğiniz şeyi yakalayın. Örneğin “Kendime güvenen bir insanım. Yeteneklerime güveniyorum ve korkusuz yaşıyorum”. Beyin ne söylerseniz ona inanır. Bu nedenle, bu cümleleri her gün tekrarlamak, kendiniz hakkında yeni düşünme şeklinizi güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

İstediğiniz gerçekmiş gibi davranın

Değişim yaratmanın en etkili araçlarından biri, istediğiniz şey zaten gerçekmiş gibi davranmaya başlamaktır. Bu nedenle, benlik saygısı yüksek bir kişinin yapacağı gibi davranmaya başlamalısınız. Örneğin:

  • Dik yürüyün ve caddede yürürken dümdüz karşıya bakın.
  • Zorlukları kabul edin ve yeteneklerinize tamamen güveniyormuş gibi yapın. Çünkü güvensizlik duygularına takılıp kalmaya devam ederseniz, potansiyelinizi geliştirme fırsatını kendinize asla veremezsiniz. Bunun yerine, yeni zorluklar deneyerek, düşündüğünüzden çok daha yetenekli olduğunuzu keşfedeceksiniz ve özgüveniniz artacak.
  • Korkuyor olsanız bile sınırlar koymaya başlayın. Örneğin, isteklerini reddederseniz veya görüşünüzü ifade ederseniz, başkalarının sizi reddedeceğinden korkabilirsiniz. Yine de yapın ve kendinize size kızmalarının önemli olmadığını söyleyin. Kendinize bakmak sizin hakkınız.
Some figure

Kendine güven inşa edilir

Son olarak, eylemlerinizde sabit ve azimli olun. Tüm değişikliklerin zaman gerektirdiğini ve bu eylemler içinizde doğal olarak ortaya çıkana kadar bir uyum dönemine ihtiyacınız olacağını unutmayın. Yürüyerek yolunuzu çizersiniz ve uygulayarak kendinize olan güveninizi geliştirirsiniz. Kendinizle olumlu ve yapıcı bir şekilde konuşun, potansiyelinizi geliştirmek için kendinize gerekli fırsatları verin ve kendinizi her zaman öncelikler listenizin başına koyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lakhani, K. R. (2018). La tolerancia al fracaso es la clave del desarrollo. Integración & comercio, (44), 136-139.
  • Pillaca Tinco, H. (2016). Expresión corporal y autoestima.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.