Oscar Wilde’dan Size İlham Verecek 7 Söz

Kasım 26, 2017

Oscar Wilde, keskin mizah zekasıyla ünlenmişti. İnsanların asla dinlemediğinden emin olarak bir keresinde bir yemek toplantısına geç geldiğinden söz eder. Geç kalmasına bahane olarak kısa süre önce katlettiği teyzesini gömdüğünü söyler. Evin hanım sahibi şöyle cevap vermiştir: “Hiç üzülmeyin. Önemli olan burada olmanız.”

Bir yazar ve cerrahın oğluydu. Ciddi Olmanın Önemi gibi oyunlarıyla ünlendi. Yazdığı tek roman ise Dorian Gray’in Resmi idi. Ayrıca düşünce şeklini gösteren sözleriyle de tanınmaktadır.

Hayatı dolu dolu yaşayın

“Yaşamak dünyanın en nadir şeyidir. Çoğu insanlar yalnızca hayattadır, hepsi bu.”

Oscar Wilde’ın zamanında da dikkat dağıtıcı şeyler vardı ama bugün bunlar çok daha fazla. Sokakta yürürken tıpkı bir zombi gibi akıllı telefonuna yapışmış, başını kaldırmadan ve etrafına bakmadan yanınızdan geçen kişileri görüyorsunuz. Günümüzde başımızı kaldırıp hayatı gözlemleyemiyoruz

LHayat, bir bilgisayar ya da telefon ekranına yazılıp orada okunamaz. Hayat, gerçek dünyayı gördüğümüzde dokunduğumuz, kokladığımız ve hissettiğimiz şeydir.

Hata yapmanın önemi

“Tecrübe, hatalarımıza verdiğimiz addan ibarettir.”

Hayatımız boyunca birçok hata yaparız ve bir daha yaşamamız gereken şeyleri bize öğreten de bu hatalardır. Hayatın öğrettiği bu derslere tecrübe adını veririz.

defter kalem

Herkesin gerçek gücü, ister pozitif ister negatif olsun her tecrübeden ders çıkarmaktır. Yere düştüğünüz her defasında geleceğe umutla bakabilmek, geçmişin geleceğe dair en iyi gösterge olduğunu reddetmektir.

Oscar Wilde’a göre yazmanın kuralları

“Yazmanın sadece iki kuralı var: söyleyecek bir şeyinizin olması ve o şeyi söylemek.”

Oscar Wilde birçok oyun, öykü ve şiir yazdı. Sonunda öneli olanın söyleyecek bir şeyinizin olması ve onu söylemek olduğunu anladı. Birçok yazar yazmak için sayısız kural düşünmüş, bazıları ise bu kurallara uymuş ya da kendi kurallarını icat etmiştir.

Gerçekte yazmak ya da hayattan tökezleyerek geçmek söz konusu olduğunda iki şey önemlidir: bir fikrinizin olması ve o fikri uygulamak. Kuralları okuyup uygulayabilirsiniz ama kendi yaratıcılığınızı beslemek kendi fikirlerinizi yaratmak ve bunları uygulamak önemlidir. Hayaller güzeldir ama bunları gerçekliğe dönüştürmek için cesarete sahip olmak çok önemlidir.

Sevgi, insanın hayatındaki en önemli kişidir

“Kendini sevmek hayat boyu sürecek bir aşkın başlangıcıdır.”

Kendinize güvenmek ve kendinizi sevmek, sağlıklı bir yaşamın temelidir. Başka insanların düşünceleri bizi çok fazla etkiliyor ve bu yüzden kendimize çok fazla negatif şey söylüyoruz. Bunu sınırlamak ve hayatınızdaki bütün güzel şeyleri düşünmek önemlidir.

Bir an için durun ve her gün kendinize söylediğiniz şeyleri düşünün. Her “yapamam”ı, “Yapacağım” ile değiştirim. İrade, istediğinizi gerçekleştirmek yolunda ilk adımdır. Zihninizin size negatif şeyler söylemesine izin vermeyin. Kendi varlığınızın çevresine duvarlar örmeyin.  
piyon aynada şah görür

Arkadaşlarınızın başarılarını kutlayın

“Bir dostunun acısını herkes paylaşabilir ama başarısını paylaşmak çok ince bir tabiat gerektirir.”

Toplumumuzda başkalarının başarısını kıskanmak hâkim bir davranış. Birçok insan başka biri için işler güzel gittiğinde mutlu olmuş gibi yapıyor ama aslında o kişinin başarısını kabul edip onun adına mutlu olamıyorlar çünkü içten içe kıskançlıkla tükenmekteler.

Oscar Wilde, yaşadığı dönemde önemli bir şahsiyetti. Kaynakları olan zengin bir ailede doğmuş, rahat bir yaşam sürmüştü. Ama bir noktada bir hata yaptı ve iki yıl hapse atıldı. Hapisten çıkınca Paris’e taşındı, adını değiştirdi vbe  46 yaşında yoksulluk içinde öldü.

Arkadaşlarınızın başarıları için gerçekten mutlu olmayı öğrenin. Bunun gerektirdiği hassasiyet, başka insanlarla sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkiler kurabilmek için gereklidir. Ve sizin başarınız için mutlu olarak samimiyetle kutlayacak insanlar bulun.

Şimdi harekete geçin

“Hayatı yöneten bilimsel kanunları tam anlamıyla keşfettiğimizde hayalperestlerden daha fazla yanılgı içinde olan kişilerin eylem insanı olduğunu görürüz.”

Hayal kurup ne yapmak istediğimizi düşünerek ve günlük işlere dalarak çok fazla zaman harcarız. Bu da bizi umudumuzu yitirmeye zorlar çünkü hayallerimizden git gide uzaklaşırız ve onları başarmak için bir şey yapmaz, risk almaz ve rahat bölgemizden çıkmayız.

Oscar Wilde bir hayalperestti ama sadece hayal kurmak yetmez. İşe koyulmanız da gerek. Tutkulu olduğunuz bir şey bulun ve yaşamınızın bir parçası hâline getirin. Sadece bir kez yaşıyorsunuz ve zamanınız kısıtlı. Bu yüzden tutkunuza atılın ve mümkün olduğuna her dakikayı her anı, her kalp atışını doya doya yaşayın.

Kalbinizi izleyin ve çılgınca şeyler yapın

“Dünya, aklı başındakiler tarafından deli edilmiştir.”

Bu hayatta çılgınca şeyler yapmalı ve kalbinizi, hislerinizi dinlemelisiniz. Kalbiniz ne istediğini zaten biliyor. Yani aklınız inkâr etse de kalbinizi dinleyin. Unutmayın ki insanlık tarihinde büyük şeyler başarmış pek çok insana, zamanında deli denmişti.

çiçek kadın

Bir seyahate çıkmak istiyorsanız, yapın bunu. Hoşlandığınız birini öpmek istiyorsanız öpün. İşinizden memnun değilseniz, bırakın ve başka bir iş bulun. Resim yapmak istiyorsanız, bir resim sehpası ve yağlı bpya almakla işe başlayın. Bu sizin hayatınız, hiç kimse onu sizin için yaşamayacak. Hiç kimse tekrar yaşayabilmeniz için hayatınızı size vermeyecek.