Ne Yaparsanız Yapın, Tutkuyla Yapın

Ne Yaparsanız Yapın, Tutkuyla Yapın

Son Güncelleme: 08 Kasım, 2017

Bir şeyi seviyorsanız tutkuyla yapmalısınız. Çalışıyorsanız, o işi tutkuyla yaptığınızdan emin olun. Resim yapıyorsanız, dans ediyorsanız, yazı yazıyorsanız, spor yapıyorsanız tüm ruhunuza yapın bunları. Unutmayın ki tutkunuz hayatınızın enerjisidir ve tutkuyla yaptığınız her şey sizi tatmin edecek ve mutlu kılacaktır.

Hayatımız boyunca bir sürü şeyi zorunluluktan yaparız, başkalarının fikirlerinden korkarız ve bunlar bizi motive etmeyen ve hoşumuza gitmeyen şeylerdir. Peki ama gerçekten tutkulu olduğunuz bir şeyi yaptığınızda ne olur? Sevdiğimiz bir şeyi yapmak bizi motive eder, heyecanlandırır, gülümsetir, enerjiyle doldurur ve bu yüzden soruyoruz: Neden gerçekten tutku duyduğunuz şeyleri keşfetmiyorsunuz?

“Büyük bir tutku olmadan büyük işler başarılamaz.”

– Friedrich Hegel

Tutkulu olduğunuz bir iş bulun

İş konusundaki temel sorulardan biri şudur: Bu gerçekten istediğim iş mi? Eğer Pazartesi günü işe gideceğiniz için bir Pazar günü endişeliyseniz, doğru yerde çalışmıyorsunuz demektir.

İş, çok vaktimizi alır ve bu yüzden, yaptığımız iş konusunda kendimizi iyi hissetmemiz önemlidir. Böylece çalıştığımız kuruma ve aynı zamanda da kendimize değer kattığımızı hissedebiliriz. İş arkadaşlarımız, dostlarımız ve aile üyelerimizin iş hakkında şikayet ettiğini duyabiliriz. Biz de bu gruba dahil olabiliriz ama çok azımız değişime cesaret ederiz.

mümkün değilin değilini atmak

Başka bir işte çalışma fırsatına sahip olduğumuz halde aynı işe devama etmek, kendimize ve mutluluğumuza sadakatsiz davranmanın bir başka yoludur. Çoğunlukla temelsiz olan korkularımızdan kurtulmamız gerek. Mesele, mümkün olan en iyi hayatı yaşmak ve kendimizin en iyi versiyonu olmaktır.

“Hayatla sevişmelisiniz, dramaya yer vermeden çılgınca ve tutkuyla.”

– Federico Moura

Tutkulu olduğumuz işi ararken en önemli faktörlerden biri, korkularımızı nasıl yöneteceğimizi bilmektir. Hayallerimiz, korkularımızın karşı tarafında olacak. İşte bu yüzden korularımızı aşıp ilerlemenin zamanı. Nelerden korktuğunuzu düşünün, dış vurun, kabul edin ve olabilecek en kötü şeyi gözünüzde canlandırın. Böylece daha gerçekçi bir perspektif edinebilirsiniz.

Sizin hakkınızda tutkulu olan insanları bulun

Sevmediğimiz bir iş ya da hayatımızda hoşumuza gitmeyen bir şeyi değiştirmek için yapabileceğimiz ilk şey, tutkulu insanları arayıp çevremizi onlarla sarmaktır. Hevesleriyle yolumuzu aydınlatan ve bazı şeyleri değiştirmek istediğimizde bizi destekleyen insanlarla.

birbirini destekleyen arkadaşlar

Bize yakın insanların hayatımızda bir şeyleri değiştirmek istediğimizi anlamaması normaldir, özellikle de bu “bir şey” bize ay sonunda iyi para kazandırıyorsa. Ama biz hayatımızdan bahsediyoruz. Bizi gerçekten seven ve değer veren insanlar, anlamasalar bile değişme arzumuza saygı duyacaktır. Hatta şüpheciliklerini kenara koyup pozitif sonuçlar gördüklerinde bunu olumlu bir şey olarak göreceklerdir.

Sizi mutlu kılan şeyi arayın

Sizi gerçekten heyecanlandıran, mutlu kılan şey ne? Kalbinizin hızla çarpmasına yol açan şey ne? İşte izlemeniz gereken yol da o. Kalbinizin daha hızlı atmasını sağlayan ve yüzünüze bir tebessüm yayan bir şey daima vardır.

Bu yaşandığında nedeni o konuda tutkulu olmamızdır. Sevdiğiniz her şeyi keşfedin, kurslara katılın, sizin sevdiğiniz şeyleri seven insanlarla konuşun, okuyun, çalışın, öğrenin ve böylece hayalinizi daha kolayca keşfedin.

tutkunu yaşa

Tutkunuzu iletmeyi öğrenin

Tutku duyduğumuz şeyleri yaptığımızda tutkumuzu başka insanlara iletiriz çünkü heves ve istek, her bir zerremizden yayılır. Motivasyonumuz gittiğimiz her yere ulaşır ve birlikte zaman geçirdiğimiz herkes bundan etkilenir.

rengarenk kutlama

Hayatınızın bir noktasında yaşamında bir değişiklik yapmak isteyecek biriyle tanışacaksınız ama risk almak istemeyecek bu kişi. İşte tüm tutkunuzu aktararak o kişinin gelecek korkusunu kaybedip hayallerine doğru güvenle yürümesine yardım etmeniz için muhteşem bir fırsat olabilir bu

“Bir tutkudan ve onun getirdiği duygu girdaplarından kaçınan kişi yavaşça ölecektir; o duygular, gözlerdeki ışıltıyı geri getirir ve kırık kalpleri onarır.”

– Pablo Neruda

İlginizi çekebilir ...
Başarıyla İlerleyebilmek için Tutkulu Olmalısınız
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Başarıyla İlerleyebilmek için Tutkulu Olmalısınız

İçinde yaşadığımız toplum, belirli şeyleri belirli şekilde yapmamızı, değer görmek adına belirli bir iş sahibi olmamızı bize şart koşmaktadır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.