Logo image
Logo image

Çaba Göstermek Hayallere Değer Katar

3 dakika
Çaba Göstermek Hayallere Değer Katar
Son Güncelleme: 02 Kasım, 2017

İstediğinizi elde etmek için gösterdiğiniz çaba, hayallerinize değer katar. Çünkü varınızı yoğunuzu ortaya koyup kaybetmeye hazırlıklı bile olsanız pes etmemek, istediğinizi almanıza yardım eder.

Fakat her şeyde olduğu gibi burada da hatalar, korku veya uygun olanı bulmakta zorlanma gibi engellerle karşılaşmanız olası. Ne zaman ufukta bir sorun görseniz sizi geri dönmeye çağıracak bir konfor bölgesi de olacaktır.

Korkularınızın ve başka insanların sözlerinin sizi etkilemesine izin verdiğiniz zaman hata yapmanız kaçınılmaz olur.

Çabalarınızın ödülünü alırsınız

İnsanların “çaba varsa buna değecek bir ödül alırsın” dediğini sık sık duymuşsunuzdur. Bu bazen otomatik olarak söylediğimiz; insanları cesaretlendiren ve vazgeçmelerine engel olan bir sözdür. Çünkü bir amaç için çaba gösteriliyorsa, ter dökülüyorsa, yetenekler ortaya konuyorsa bunun sonucunda elinizden gelenin en iyisini yapmanın verdiği his vardır. Zorluklarla karşılaşmanız, işi yarıda bırakmanız gerektiği ya da buna değmeyeceği anlamına gelmez. Aksine tüm bu engellere karşı meydan okumalı, istediğinizi alana dek uğraşmalısınız.

Zorluklara karşı gösterdiğiniz tutum, onları birer tehlike mi yoksa meydan okuma mı olarak gördüğünüze bağlıdır.

Hedefine ulaşan kimse bunun kolay olduğunu söylemez. Üstesinden gelinmesi gereken pek çok korku ve sizi durdurmaya çalışan pek çok insan vardır. Bazen birkaç adım geri atar ve üzerinize doğrultulan oklardan kaçmaya çalışırsınız. Yeterince iyi olup olmadığınız veya hedeflerinizin buna değip değmeyeceği konusunda endişeler duyarsınız.

Some figure

Bunların hepsi aslında sizi cesaretlendirmesi gereken birer meydan okuma. Eğer istediklerinizi elde etmek o kadar kolay olsaydı, bunun hiçbir değeri olmazdı. Her şeye ulaşabilirdiniz. Ancak gerçekte işler böyle değildir. Yalnızca çok az insan koyduğu yüksek hedeflere ulaşmayı başarır.

Bir çok insan, kendilerini daha çok tatmin edecek daha iyi bir iş bulmak için kendi işlerini bırakmayı tercih eder. Bazıları da parasız pulsuz kendilerini bir maceranın içine atmayı seçerler. Başarısız olabilirler veya beklediklerinden daha sert bir gerçekle karşılaşabilirler. Yine de bu onları durdurmak için yeterli bir sebep değil. Risk almak ve bu riskin sonucunda mutlu olmak onların seçimi.

Denemediğiniz sürece ne kadar ileri gidebileceğinizi, neler başarabileceğinizi veya aklınızdakini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğinizi ala bilemezsiniz.

Bazen kazanır, bazen ders alırsınız

Sonuç ne olursa olsun her zaman alınacak bir ders vardır ve bu zafer olarak düşünülebilir. Çünkü ders alarak aslında pek çok insanın ulaşamadığı bir şeye ulaşmış olursunuz: büyürsünüz. Yaptığınız her hatadan aldığınız dersler, sizi büyütür. Yapılan her hatayla, karşılaştığınız her zorlukla daha da güçlenirsiniz. Hiçbir çaba karşılıksız kalmaz, her zaman alacağınız bir şeyler vardır.

İster kazanın ister kaybedin, harcadığınız emek hayallerinize daha da değer katar çünkü size farkında olmasanız bile pek çok olumlu etki getirir. Bu kazanımları ileriye gitmek için kullanabilirsiniz. En son imkansız olduğunu sandığınız bir hedefe nasıl ulaştığınızı  ve nasıl mutlu olduğunuzu bir hatırlayın.

Some figure

Eğer başarı duygusuyla sarhoş olmak istiyorsanız önce ağlamalı, hayal kırıklığına uğramalı, defalarca baştan denemeli, kapıların yüzünüze birer birer kapandığını görmelisiniz.  Ancak başarının tadını böyle alabilirsiniz. Çünkü kendinizi test eder, kaybetmeye hazırlıklı olur ve böylece attığınız her adımdan memnuniyet duyarsınız.

Bir şeyi ilk denemenizde her şeyin pürüzsüz ve doğru olması beklenemez. Ama eğer denemeye devam ederseniz sonuç kesinlikle olumlu olur. Bunu hemen anlamasanız bile…

Neredeyse her zaman baş etmek zorunda kalacağınız korkular, hatalar, panik ve daha pek çok engel için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir dahaki sefere çılgın bir fikir kapıyı çaldığında konfor bölgesine çekilmeyi aklınıza bile getirmeyin. Bu konfor bölgesinin güvenli olduğu kesin ama hiç heyecan barındırmadığı da ortada.  Elinizden geleni yaptığınız, fırtınalara göğüs gerip kendinizi test ettiğiniz sürece pozitif sonuç alacağınızı unutmayın. Çaba ve bir işi zevkle yapma,  hayallerinize ve baş koyduğunuz bu yola değer katar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.