İyi İlişkiler Yaratmanın 5 Kilit Noktası

İyi İlişkiler Yaratmanın 5 Kilit Noktası

Son Güncelleme: 08 Aralık, 2016

Kaliteli ilişkiler yaratmak her zaman kolay değildir. Aslında, büyük çoğunluğumuz rutin işlere o kadar boğulmuş durumdayız ki iyi ilişkiler yaratmayı düşünmeye bile vakit ayıramıyoruz. Gerçek şu ki büyük yeni aşklar yaratmadan önce kendimizi nasıl seveceğimizi öğrenmeye ihtiyacımız var.

Aşk dahil eder, hariç tutmaz.
Çarpar ve toplar, bölmez.
Yakınlaştırır, mesafe koymaz.
Sarılır, acı çektirmez.
Anlar, yargılamaz.

Romantik bir ilişkiye çelişki ve olumsuz tecrübeler ile başlamak alışılmadık bir durumdur, bu yüzden başta her şeyin iyi olduğunu varsayarak başlıyoruz. Kuşkusuz, bu anlamda oyunda 1 – 0 öndeyiz.

Yeni duygular, biten ilişkiler, birbirini kovalayan hislerin hızlı geçişini yaşıyoruz. Peki kaliteli bir ilişki için ne yapabiliriz? Şimdi size iyi bir ilişkinin unutmamanız gereken temel kurallarından bahsedeceğiz:

1. Tek kişi değiliz, iki kişiyiz

Diğer yarınızı aramanızın faydasız olduğunu biliyor musunuz? Sırılsıklam aşık olabileceğiniz kusursuz ve bütün bir insan arayın. Romantik bir ilişkide hayatı paylaşan, projelerde, planlarda ve duygularında birbirini destekleyen iki kişi olmalıdır.

2. İletişim anahtardır

Partnerinizi dikkatlice, karşılık verebilecek şekilde dinleyin ve düşüncelerinizin birbirini dengelemesi için uğraşın. Yaşadığımız teknoloji çağında bir çok çift mesajlaşma ve sosyal ağlar aracılığı ile iletişim kurmaya alışkınlar.

Bu, kuşkusuz, bir çok nedenden dolayı ilişkiye zarar verir. Bunlardan birisi sürekli bir iletişim, araştırma ve kontrol ihtiyacı ortaya çıkarmış olmasıdır. Bu da boş, rutin ve arzusuz bir iletişim yaratarak, çiftlerin güvenine zarar verecek yanlış anlaşılmalara neden olur.

3. Geçmişi geçmişte bırakın

Hepimiz bugünümüzü etkileyen iyi ve kötü geçmiş tecrübelere sahibiz. Kendinizi affedin, diğer insanları affedin, ve o kötü duyguların gitmesine izin verin. Geçmiş zaten geçti, geçmişe ait duygularınızı kaldırın ve bugününüz ile kıyaslamayı bırakın.

Ve işte bu şekilde, zaman zaman, sırt çantamızda taşıdığımız olumsuz ve gereksiz ne varsa kurtulup yola devam edeceğiz. Bu, şu anda ne yaptığımızın farkında olmakla ilgilidir; bu da içimizde ve çantamızda taşıdıklarımızla belirlenir. Bu nedenle sık sık çantamızda yeni eşyalarla yeni yolculuklara çıkmak önemlidir.

4. Doğru kelimeleri kullanın

Sıra aşka geldiğinde kalbi açacak doğru kelime yoktur. Söz konusu olan partnerinize her gün şiir yazmak değil, anlaşılabilir bir iletişim sürdürmek ve ilişkiniz için temel olan ilgili bir tutum sergilemektir. Bu yüzden, güzel günler rutine dönüşmemeli ve “Seni seviyorum”lar her zaman samimi ve tutkulu olmalıdır.

Ayrıca kendimizi öfke ve saygısızlığa kaptırmamalıyız; bu detay ilişkinin esas ve sorgusuz kabul edilmesi gereken kuralıdır. Hiçbir şey ve hiç kimse sevdiğiniz kişiye karşı agresif davranışlarda bulunmayı haklı çıkarmaz.

5. Ne almak istiyorsanız onu verin ve kalbinizden konuşun

Cömert ve açık bir kalp birlik, sevgi, ve partneri kabulü gösterir. İlginizi gösterin, partnerinizi güldürün, ve kuşkusuz sizin de alacaklarınız bunlar olacak.

Sağlıklı ve güçlü bir ilişkiyi pekiştirmek için gereken beş adım bunlardır. Amacınızı unutmayın ve Robert Holden’ın söylediği gibi; “Bir ilişkinin nihai amacı olabileceğiniz en sevilen kişi olmanızdır.” gerçeğini unutmayın. 


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.