Başkalarının Ne Düşündüğü Önemli Değil!

Aralık 1, 2016

Muhtemelen bir çok kez başkaları ne düşünür korkusuyla, istediklerinizi yapmayı bıraktığınız zamanlar olmuştur. Diğerlerinin istediklerini yapmak zorunda hissettiniz, onların beklentilerini karşılamalıyım diye düşündünüz; aksine kendinize karşı dürüst olmazsanız, etrafınızdakilerin de takdirini kaybedeceksiniz. Şimdi kendinize olan saygınızı geliştirmeye başlamanın ve yaptıklarınızı özgürce tamamlamanın zamanı.

“Benim hakkımdaki düşünceniz, kim olduğumu değiştirmeyecek, ancak benim sizin hakkınızdaki düşüncemi değiştirecek…”

Dr. House

Kendiniz için ve kendinizi düşünün

Kendinizi düşünün, neyi gerçekten sevdiğinizi ve nelerin gerçekten ilginizi çektiğini düşünün. Hayatınızı tamamen bağımsız yaşamalısınız, başkalarının ne düşündüğünden etkilenmeden ne istiyorsanız onu yapmalısınız. Hayatınız ve yaptıklarınız sadece size ait. Ne yapmak istediğinizi düşünmeye başlamalı ve onu yapmalısınız.

Bir çok kez korkacaksınız, çünkü muhtemelen hep başkalarının takdirini kazanmaya alışıksınız. Artık bunu düşünmeyi bırakın, o alanı terk edin ve yeni yerlere hareket edin, içinizdeki potansiyeli keşfe çıkın, çünkü bu mümkün.

İlham veren insanlar

Yapacağınız ilk şey sizinle aynı tutkulara sahip insanlarla tanışmak olmalı. Arkadaş çevrenizi genişletmeniz gerekiyor. Yeni çevreler ve yerler öğrenin. Arkadaşlarınız ne yaptığınızı anlamıyorsa; tek başınıza olun, çok yakın zamanda sizinle aynı ilgilere sahip yeni insanlarla tanışacaksınız. Bu bağlantıları bulmanız çok önemli. Etrafınız sizin gibi düşünen insanlarla dolu olduğunda, kendinizi yargılanmış hissetmediğinizi göreceksiniz. Sonra gerçekte ne yapmak istiyorsanız onu yapmaya başlayacaksınız.

Arkadaş çevrenizi değiştirmeniz gerekmiyor. Yeni arkadaşlarınız yaşamınızın bir yerinde yer verip ve sizi gerçekten seven eski arkadaşlıklarınıza da devam edebilirsiniz. Sürekli olumsuzu görmek isteyen ve yaptıklarınızı sorgulayan arkadaşlarınız ise sizinle aralarına mesafe koyacaklardır. Kriterlerinize göre hareket ettiğini sürece yeni çevreniz size eşlik edecek ve sizi teşvik edecektir.

Sizi destekleyen ve size inanan insanlar hayatınızda kalmalı. Muhtemelen bazı zamanlar kendinizi yalnız veya az arkadaşınız varmış gibi hissedeceksiniz. Endişelenmeyin, bu duruma yavaş yavaş alışacaksınız. Sayıca az ancak milyonlara değer olacaklar.

Planlarınız hakkında konuşun

Onaylanmama korkunuzun üstesinden gelmek için birkaç arkadaşınıza projelerinizden bahsetmeye veya isteklerinizi ve hayallerinizi söylemeye başlamalısınız. Onlarla konuştuğunuzda, fikirlerinizi ve projelerinizi organize edebileceksiniz. Kendinize güvenecek ve korkmadan yeni yolunuzda yürümeye başlayacaksınız.

Zamanla her şey daha kolay olacak. Yaptığınızdan emin bir şekilde ve hayalleriniz için savaşarak doğru yolda ilerlerken, başkalarının ne düşündüğü artık sizi etkileyemeyecek. Herkese ne için çabaladığınızı ve ne elde etmeyi umduğunuzu söyleyebileceksiniz. Sizin kendinizden emin olduğunuzu ve kendinize ne kadar güvendiğinizi gördüklerinde, hiç kimse size olumsuz şeyler söylemeyecek ya da size onaylanmadığınızı hissettirmeyecek. Böyle şeyler, kendinizi kararsız hissettiğinizde, korktuğunuzu ve güvensiz olduğunuzu gösterdiğinizde sizi etkileyebilir.  Ama yolunuzu bulduğunuzda, hiçbir şey ve hiç kimsenin söyledikleri sizi etkileyemeyecektir.

Karşılaşacağınız sorunlara kendinizi hazırlayın

Muhtemelen yolculuğunuzda her yer güllerle dolu olmayacak, taşlarla da karşılacaksınız. Kendinize güvenmeli, ilerleyecek dayanıklılığı ve gücü içinizde bulmalısınız. Birçok kez etrafınızdakilere anlatmanıza rağmen yaptıklarınızı anlamayabilirler, bu yüzden onları dikkate almayın. Eğer yeni bir arkadaş grubu bulmanız gerekecekse, yenisini bulun, ama durmayın ve onların sizi yenmesine izin vermeyin. Siz daha zekisiniz ve eminiz ki yolunuzu bulabilirsiniz.

Sizin için en önemli şey siz olmalısınız. Sizi en çok mutlu edecek kişi de siz olmalısınız. Hedefinizin ne olduğunu iyice düşünün ve hayalinize ulaşmak için gereken yolunuzu doğru çizin. Bu hedefe ulaşırken kimsenin sizi durdurmasına izin vermeyin.

Kimi dinlemelisiniz? Kendinizi. Zaten sizin gibi düşünen insanlar bulmayı başardınız. Ama sonunda, dinleyeceğiniz tek kişi yine kendiniz olmalısınız. Kendinizi bulun, özgüveninizi hissedin, kendiniz için koyduğunuz hedeflerinizi gerçekleştireceğinize inanın.

Bu hayattaki en zor şeylerden biri dünyadaki yerinizi bulmak ve kendinize hakettiğiniz değeri vermektir. Hayatınızı kiminle paylaşacağınıza karar verecek olan kişi sizsiniz, bu yüzden size iyi gelecek insanları seçin.