Logo image
Logo image

Endişeyle Mücadelenin 5 Yolu

2 dakika
Endişeyle Mücadelenin 5 Yolu
Son Güncelleme: 29 Kasım, 2016

Günümüzde endişe, stres ve depresyonla birlikte dünyadaki en yaygın psikolojik hastalıklardan biridir.

Önemi sayıda insan bu hastalıktan etkilendiği için endişenin etkili ve uzun süreli tedavisi konusunda araştırmalar yapıldı.

Sizden sakin bir an bulup endişeye karşı savaşı nasıl kazanacağınızla ilgili bu makaleyi okumanızı öneririz. Aşağıda belirtilen yöntem ve tavsiyeler sayesinde endişeden kurtulmayı öğrenebilirsiniz.

Kronik endişe yaşamayanlar bile bu uygulamalardan faydalanabilir. Hepimiz, hislerimize esir olmamayı öğrenmeliyiz. Duygularımızı pozitif ve kendi yararımıza olacak şekilde ele almak çok önemlidir.

Her birimiz seçme, karar verme ve kendi hayatımızın aktif üyeleri olma seçimine sahibiz. Pasif olmayalım ve çevremiz tarafından şekillendirilmeyelim.

Peki, endişeyle mücadele etmenin en etkili 5 yolu nedir?

1. Fiziksel egzersiz

Egzersiz, nefes almak gibi fiziksel durumlara ve egzersiz ile birlikte ortaya çıkan hislere odaklanarak zihnimizi boşaltmamızı sağlar.

Austin’de Teksas Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Jasper AJ Smith, fiziksel aktivitenin endişe nedeniyle ortaya çıkan tüm sıkıntı ve “baş ağrılarından” uzaklaşmamızda bize yardımcı olduğunu doğrulamaktadır.

Çalışmalar, günlük yaşamımıza fiziksel egzersizi dahil ettiğimiz takdirde endişeyi %50 oranında azaltabileceğimizi göstermektedir. Yani egzersiz, endişeyle başa çıkmanın en etkili ve sağlıklı yollarından biridir.

2. Bilişsel Davranışçı Tedavi

Bilişsel davranışçı terapi, psikoterapi alanlarından biridir ve endişenin bizde yol açabileceği işaret ve sonuçları daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Genelde bu tür terapinin bütün faydalarını yaşamak için üç ya da dört ay boyunca haftada en az bir saat ayırmamız gerekir. Terapide düşüncelerinizin önemini ve hisleriniz ve eylemleriniz üzerindeki etkilerini öğreneceksiniz.

3. Meditasyon

Wake Forest Üniversitesi tıp fakültesinde araştırmacı olan Fadel Zeidan, araştırmasında endişenin bedeni etkilediğini ispatlamıştır. Endişe, beynin düşüncelerimizi oluşturup yönetebilmekten sorumlu olan alanlarını devre dışı bırakır. Endişenin en temel ve yaygın özelliklerinden biri düşüncelerimizin kontrolünü hızla ve kolayca kaybetmemize neden olmasıdır.

Zeidan, ”bağlantıyı kesmek” ve duygusal kontrolümüzü ayarlı tutabilmek için meditasyonu önermektedir.

4. Uyku

Birçok çalışma ve araştırma, endişenin temel nedenleri arasında uykusuzluk ve uyku bozuklukları olduğunu göstermiştir. Yeterli ve kaliteli uyku almazsak, beynin endişeyi üreten ve yöneten alanlarını etkinleştirmiş oluruz.

Uykusuzluk çeken insanlarda yüksek seviyede endişe yaygındır. Bu durumdan kaçınmak için sekiz saat kesintisiz uyumanız ve bunun düzenli olması gerekmektedir. Ayrıca şeker, doymuş yağlar ve kafein gibi iyi uyumayı zorlaştıran yiyeceklerden uzak durmanız da faydalıdır.

Uyku ve dinlenme, endişeyi aşmanın en önemli ve gerekli yollarından biridir.

5. Yoga yapmak

Meditasyon ve gevşeme, ruh halimizi iyileştirir. Bunların yanında endişeye karşı en çok tavsiye edilen aktivitelerden biri yogadır.

Yoga, parasempatik sinir sistemini uyardığı için endişe seviyemizi düşürmeye yardımcı olur. Bu sistem, rahatlamamıza ve bunun beden ve zihnimiz üzerindeki etkilerini yönetebilmemize yardım eder. Yoganın sunduklarından faydalanıp endişenizi doğru biçimde çözümleyebilmek için uzmanlar on iki hafta boyunca haftada üç seans yoga yapmayı önermektedir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.