Zehirli Bir Arkadaşın Etkilerinden Uzaklaşmak

Zehirli Bir Arkadaşın Etkilerinden Uzaklaşmak

Son Güncelleme: 12 Ağustos, 2017

Psikolog Rafael Santandreu, “Yanlış bir değerler sistemine devam eden olgunlaşmamış insanlardan uzaklaşmak kötü bir şey değildir. Toplumumuzdaki tuzak değerlerle savaşmak ve etkilerinden uzaklaşmak için bir yöntemdir”  diyor. Yani zehirli bir arkadaşın etkilerinden uzaklaşmak gerçekten kolay mıdır?

Elbette, zehirli bir arkadaşın etkilerinden uzaklaşmak kolay değildir. Ne var ki imkansız da değildir bu. Sadece nasıl yapacağımızı bilmemiz ve yeterince zihinsel ve moral verici güce sahip olmamız gerek. Sizin yararınıza ve psikolojik sağlığınıza çalışacak bir eylemdir bu.

Zehirli bir arkadaştan kaçınmanın -bu bir iş ya da okul arkadaşı ve hatta ev arkadaşı olabilir- motivasyon gücümüz, mizah anlayışımız, yani kısacası günlük hayatımız üzerinde pozitif etki yaratacağını unutmamalıyız.

“Rahatsız edici duygular ve zehirli ilişkiler, hastalıklarda risk faktörleri olarak belirlenmiştir.”

– Daniel Goleman

Zehirli bir arkadaşı belirlemek 

Belki güzel bir işiniz var ama kendinizi motive edemiyorsunuz. Ayrıca verimli olmak ve kendinizi iyi hissetmek için ihtiyacınız olan rahatı hissetmezsiniz. Bir şeylerin doğru olmadığını fark edersiniz, gerçi bu duruma yol açan özel bir şey yok gibidir.

Zehirli bir arkadaş, çevrenizde çok kötü bir ortam yaratır. Bu özel hayat ya da iş hayatı olabilir. Çevrenizdeki her şeyi olumsuzlukla doldururlar. Benzer bir durum yaşadığınızda en önemli şey, söz konusu kişiyi belirlemektir. Bunun için çevrenizi gözlemleyin ve şunları arayın:

  • Başkalarının yaptıklarıyla daha çok ilgilenen aşırı dedikoducu insanlar. Zehirli arkadaşlar, uzlaşmaktan kaçınır ve geçerli, değerli hedeflere sahip olmaz. 
  • Birinin kıskanç davrandığını, başkalarının başarılarını küçümsediğini ve aslında takdire değmeyen kestirmelerle sadece kendi kişisel çıkarını düşündüğünü fark ederseniz, zehirli bir kişiyle karşı karşıyasınız demektir.

“Zehirli insanların fikrine değer vermeyin, eleştirenlerden kendinizi kurtarın ve onların tüm söz ve eylemlerinden kurtulun. İdealleştirmeyin. Kimseden hiçbir şey beklemeyin.”

– Bernardo Stamateas

  • Mağdur rolünü oynamak ve sorumluluk alma becerisini göstermemek de zehirli bir arkadaşın işaretlerindendir. Komplo teorilerinden kaçın.
  • Bir kişinin aşırı kontrolü ortaya çıkan durumlarla baş etmek üzere düşük öz güvenli kişilikleri arayan manipülatif bir karakteri gösterme eğilimindedir.
  • Her şeyden şikayet edip duran ve kendi negatifliğini aktarabileceği kişilerle karşılaşırsanız uzaklaşmaya çalışın.
  • Kibir de zehirli bir kişinin karakterinin önemli bir parçasıdır. Öz güvenleri, zayıflıklarını saklamak üzere yapay bir şekilde kabarmıştır ve sürekli en tepedeymiş gibi davranarak başkalarının güvensizliklerine işaret ederler.

Zehirli bir arkadaştan uzaklaşmanın sırları 

Artık zehirli bir arkadaşı nasıl teşhis edeceğimizi öğrendiğimize göre asıl zor kısma geçebiliriz, zira bunlar kolayca uzaklaşabileceğiniz kişiler değillerdir. Unutmamalıyız ki zehirli insanlar çevrelerini saran kişilerin zaaflarından beslenir, çünkü kendi korku ve güvensizliklerini bu yanlış yolla aşarlar.

Sınırlar belirleyin 

Zehirli arkadaşın kişiliğine göre onların stratejisini belirlemeli ve sınır belirleyebilmek için etkisiz hâle getirmelisiniz. Kibirli bir kişi, sizden üstün hissetmeye çalışacaktır. Mağdur kişiliğine bürünmüşse, hayatındaki tüm talihsizlikleri size anlatmak isteyecek; kıskanç kişilikteki ise çevresindeki herkesin başarılarını küçümseyecektir…

Temasınızı azaltın 

Zehirli bir kişiyle baş etmek, kaçınılmaz olarak günde birden fazla defa o kişiye rastlayacağınız anlamına gelir. İster öğrenci, isterse iş ya da ev arkadaşı vs. olun, zaman zaman o kişiyle karşılaşmaktan kaçınmanın yolu olmayabilir. Yine de o kişiyle temasınızı, profesyonel anlamda bir asgari düzeye indirgeyebilirsiniz. Mesela, sadece toplantılarda, ortak alanlar ya da derslerde o kişiyle görüşebilirsiniz. Temasınızın, resmiyetin ötesine geçmesine izin vermeyin.

Yardım isteyin 

Ne yazık ki zehirli kişilerle temastan kaçınmanın yolunu tek başına bulmak bazen mümkün olmayabilir. Yardım istememiz gereken bir zaman gelebilir. İyi bir dost ya da arası, doğru stratejileri bulabilmemiz için  duruma açıklık ve nesnellik getirebilir. 

Kötü arkadaşlarla olmaktansa yalnız olmak iyidir 

Asla unutmayın ki zehirli bir kişiyle karşılaştığınızda, kötü biriyle zaman geçirmektense yalnız vakit geçirmek daima daha iyidir. Bir kişinin size hiçbir şekilde yararı yoksa ve siz de onların tavrını düzeltmekle ilgilenmiyorsanız,ne pahasına olursa olsun o kişi veya kişilerle teması  kesin.

Zehirli kişiler, kabul etmek istemediğimiz kadar yaygın karşılaştığımız figürlerdir. Ayrıca her tür ortamda karşımıza çıkabilirler. Ne var ki tavrımız ne kadar açık ve pozitif olursa, böyle kişileri belirlemek ve ınlardan uzaklaşmak o kadar kolay olur.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.