Logo image
Logo image

Mutluluk Bir Gülümsemeyle Yayılır

2 dakika
Mutluluk Bir Gülümsemeyle Yayılır
Son Güncelleme: 28 Haziran, 2017

İnsan ruhunun gizli köşelerini görebilen ve öğrenebilen bilge bir kişi olan William Shakespeare “İstediğimiz şeyleri elde etmek için kılıç kullanmak yerine gülümsemek daha kolaydır.” demiştir. Bugün gülümsemeden ve gülümsemenin yaydığı mutluluk ve pozitiflikten bahsedeceğiz.

William Shakespeare ömrü boyunca çok sayıda esere imza attı. İnsanın hissedebileceği bütün duygulara eserlerinde değinmeyi başardı. Yazarın kaleminden çıkan, komediden en derin trajediye kadar uzanan eserler en mutsuz insanda bile bir tebessüm yaratabilecek niteliktedir.

Basit bir gülümsemenin getireceği mutluluğa dair bu yazıya William Shakespeare’den bir alıntıyla başlamamız tesadüf değildi. Ölümsüz eserleri yüzyıllar boyunca bizleri güldürdü. Bizi bu özel dünyayla ondan başka kim tanıştırabilirdi?

Gülümseme nedir?

Gülümseme keyifli ya da eğlenceli bir şeyle karşılaştığımızda yüzümüzde oluşan bir jesttir. Başka bir deyişle, kısa süreli bir ferahlık hissi veren bir duygu dışa vurumu ya da mutluluk hali olarak düşünülebilir.

“Akıllı insanlar sürekli gülümser. Yalnızca aptallar ve suçlular somurtkandır.”

– Victor Ruiz Iriarte

Some figure

Aslında, gülümseme fiziksel bir eylemdir çünkü bir insanın dudaklarının şekil alabilmesi için toplamda 26 kastan oluşan bir mekanizmanın hareket etmesi gerekir. Yüzümüzde 43 kas olduğunu ve sinirlenmek için 62 kasımızı çalıştırmamız gerektiğini düşünelim. Böyle bir durumda, yüzümüzün dışındaki kasların da çalışması gerekecektir. Bu nedenle rahatlıkla, gülümsemenin öfkelenmekten çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

Gülümsemekten söz ederken, özellikle kültür sayesinde tarih boyunca meşhur olan bazı gülümsemelere değinmeden edemeyiz. Batman’in düşmanı Joker ve Leonardo Da Vinci’nin çok ünlü olan Mono Lisa’sı bunlara örnek olarak verilebilir.

Bazı araştırmalara göre, çocuklar günde 400 defa gülümseyebilmektedirler. Yaş arttıkça bu sayı azalır örneğin yetişkinler günde ortalama günde 20 kez gülümser. Tabii ki, bu ortalama bir sayı. Hepimiz, dünyadaki en kötü espriye ya da komik olmayan şeylere bile gülen insanlar tanıyoruz.

“Harika bir gülümseme bir devi bile güzelleştirir.”

– Charles Baudelaire

Mutlu olmak için gülümsemenin faydaları

Gülümsemek, günümüzde daha keyifli ve mutlu olmak için belirleyici bir faktördür. Bu nedenle bu yazıda gülümsemenin size kazandıracaklarından bahsedeceğiz:

  • Beyin, gülümsemeyi bir mutluluk hali olarak yorumluyor ve serotonin gibi maddeler salgılıyor. Charles Darwin dahi, gülümsemenin vücut için olumlu olduğunu belirtmiştir çünkü pozitif bir his yayıyor.
  • Bir gülümseme, ortama da olumlu bir enerji yayar. Beyniniz bunu deneyimledikten sonra, daha iyimser olmak için vücudunuza sinyaller gönderirken, gülümsemeniz çevrenizdeki insanlar üzerinde de aynı etkileri yaratır. Daha mutlu, daha rahat ve daha güvenli hissettirir.
  • Bazı araştırmalara göre insan beyni, birlikte gülümsediği kişilere daha fazla güveniyor. Bunun sebebi, zihnimizin arkadaşça bulduğu için mutlu insanlara yaklaşma eğiliminde olmasıdır.
Some figure
  • Stresli durumlarda, insanlar mantıklı düşünemiyor ve çözüm bulma kapasitelerini en aza indiriyor. Bununla birlikte, soyut düşünme becerisi stres altındayken çok daha etkilidir. Bazı araştırmalara göre gülümseyen kişiler, stresli bir durumla karşılaştıklarında mantıklı düşünme yetilerini kaybetme eğiliminde olmalarına rağmen, sorunları çözerken daha iyi sonuçlar elde ederler.
  • Gülümseme, vücudun doğal ağrı kesicilerinden olan serotonin ve endorfin salgılar. Aynı zamanda dopamin ve adrenalin gibi stres yaratan hormonların azalmasıyla da yakından ilişkilidir. Yani, bir gülümseme daha iyi, eğlenceli ve mutlu bir yaşam sürmenizi sağlar.

Hiç, bir gülümsemenin neler yapabileceğini test ettiniz mi? Hemen deneyin. Dünyanızın gerçekten nasıl değiştiğini göreceksiniz ve her şey daha mutlu, renkli ve hoş görünecek.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.