Logo image
Logo image

Manipülatörlerle Başa Çıkmak için 7 Tavsiye

3 dakika
Manipülatörlerle Başa Çıkmak için 7 Tavsiye
Son Güncelleme: 22 Şubat, 2017

Her birimiz, eşsiz ve farklıyız. Fakat duygusal olarak sağlıklı çevre ve ilişkilerden zevk almak söz konusu olduğunda içimizde büyük hasara yol açan kişileri ayırt etmemiz gerekiyor. Böyle çok kişi var.

Bugün bir manipülatörle iletişim kurarken izlemeniz gereken 7 kuraldan söz edeceğim, böyle kişiler kendinizi suçlu hissetmenize neden olur, size yalan söyler veya ilişki kurmak için sizi manipüle eder.   

“İç özgürlüğe sahip değilseniz, başka ne tür özgürlüğe sahip olmayı bekleyebilirsiniz?”

– Arturo Graf

Some figure
Manipülatif bir kişi, onun istediğini yapmanızı sağlayacak şekilde davranır ve bunun sonucunda özgür hissedemezsiniz ve kendi hayatınızın kurbanı haline gelirsiniz.

Bazen bu tür bir ilişki yıllarca sürebilir. İletişim uzmanı Preston Ni’nin aşağıdaki önemli tavsiyelerine kulak vererek bundan nasıl kaçınabileceğiniz hakkında bilgi edinin.

Haklarınızı unutmayın 

Bunlara her zaman ve vazgeçilmez bir şekilde hakkınız olduğunu unutmayın:

 • Başkaları tarafından saygı görmeye hakkınız var.
 • Duygularınızı, düşüncelerinizi ve arzularınızı ifade etmeye hakkınız var.
 • Önceliklerinizi oluşturmaya hakkınız var.
 • Suçluluk duymadan “Hayır” demeye hakkınız var.
 • Ödemesini yaptığını şeyi almaya hakkınız var.
 • Etrafınızdakilerden farklı da olsa görüşünüzü ifade etmeye hakkınız var.
 • Kendinizi fiziksel, ahlaki ve duygusal tehlikelerden korumaya hakkınız var.
 • Yaşamınızı kendi mutluluk anlayışınıza göre oluşturmaya hakkınız var.

Bir manipülatör, haklarınıza saygı duymayacağından ve sınırlarınızı sürekli olarak kıracağından, kişisel alanınızın sınırlarını her zaman hatırlayın. Kendi hayatınızdan sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Manipülatörden uzak durun

Bir manipülatör ile iletişim kurmaya devam ederken, sürekli olarak maskelerini değiştirecek ve aşırı saygılı ya da kaba ve agresif olacaklardır.

Ayrıca, bir mağdurun veya güvensizliğin tutumunu da sergileyebilirler. Etrafınızdaki bir kişinin her iki uçtaki durumu da yansıtan bir karakteri olduğunu fark ederseniz, kendinizi uzak tutmanızı ve onlarla temasa geçme zamanı geldiğinde ihtiyatlı olmanızı öneriyorum.

Bir manipülatörün kişiliği, çocukluk dönemine dayanır. Sorun sizin değildir ya da düzeltebileceğiniz bir şey değildir.

“Bu, bunu yapmanın yolu değil. Bunu yapmanın yollarından biri sadece.”

– Gary Craig

Sınamak için bazı sorular sorun 

Bu kişilere bazı sorular yönelterek öz eleştiri yapıyorlar mı ve/veya utanç duygusunu yaşıyorlar mı anlayabilirsiniz. Zira manipülatif kişiler genelde bu duyguları hissetmez:

 • Benden istediğin şeyin adil olduğunu düşünüyor musun?
 • Bunun bana karşı adil olduğunu düşünüyor musun? 
 • Bu konuda kendi fikrime sahip olabilir miyim?
 • Bana bunu soruyor musun, yoksa söylüyor musun? 
 • Karşılığında benim elime ne geçecek?
 • Sence ben gerçekten…?

Kaçmayın

Some figure
Bir manipülatörün önemli özelliklerinden biri, belli durumlarla karşılaştığınızda hemen cevap veya tepki vermenize neden olmaktır. Tepki süreniz kısaysa, sizi daha kolay manipüle edebilirler.

Kendinizi baskı altında hissettiğinizde, beklemeye ve acele karar vermemeye davet ediyorum sizi.

“Düşüneceğim” diyerek durum üzerinde biraz kontrol kabiliyeti kazanabilirsiniz. Ayrıca konuştuğunuz kişiye karşı kendi sınırlarınızı belirlediğiniz için de daha fazla saygı görürsünüz.

Hayır demeyi öğrenin 

Hayır demeyi öğrenerek kendi sınırlarınızı belirleyebilir ve kendinize saygı duyarsınız, böylece başkalarının da saygısını kazanırsınız.

Doğru zamanda açıkça “hayır” demek, karşınızdaki kişiyle iyi ilişki sürmenize yardımcı olacaktır. Buna hakkınız olduğunu ve sizi mutluluğa götürecek yolu belirlemeyi hak ettiğinizi unutmayın.

Muhtemel sonuçları onlarla paylaşın 

Sözlü ve duygusal açıdan zarar gördüğünüzü düşündüğünüz bir durumdaysanız, sizi manipüle eden kişinin eylemlerinin sonuçlarını bilmesini sağlayın.

Onların önüne geçebilmek ve muhtemel sonuçları ikna edici bir biçimde ortaya koymak, bir manipülatör ile iletişimin en etkili yöntemlerinden biridir. 

Böylece planlarını ifşa edip güçlerini ellerinden alırsınız ve size karşı tavırlarını değiştirmeye zorlayabilirsiniz.

Kabadayılığa karşı kendinizi savunun 

Bazen manipülatörler, kurbanlarını korkuturlar. Böylece kabadayılığa uğrama ya da hakaret korkusunu yaşamalarını amaçlarlar.

Böyle durumlarda bu kişilerin sizin zayıflığınız olarak gördükleri şeylere tutunduklarını unutmamanız önemli. Başka bir şeye ihtiyacınız yok. Pasif kalır ve oyunlarını sürdürmelerine izin verirseniz, sizden faydalanmaya devam edeceklerdir.

Onlarla karşılaştığınız ve kendinizi savunduğunuz zaman, bu insanlar geri çekilecektir, çünkü aslında korkak olan kendileridir. 

Manipülatif insanların, çocukken veya yetişme döneminde istismara uğradığını gösteren birçok araştırma mevcut. Bu durum eylemlerini haklı çıkarmaz, fakat bu kişilerin eylemlerine sağlıklı bir biçimde cevap verirken bunu aklınızda tutmanız önemli.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.