Logo image
Logo image

Olumlu Duyguların Gücü

3 dakika
Olumlu Duyguların Gücü
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Irati Novella
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Duygular hayatımızın doğuştan gelen bir parçasıdır. Buna rağmen, çoğu zaman onlara yeterli dikkati vermiyoruz. Uzun yıllar boyunca, duyguların sağlığımızla ilgili doğrudan ilişkisini gösteren daha fazla kanıt ortaya çıktı. Aslında, negatif duygular sağlığımızı zayıflatırken, olumlu duygular sağlığımızı iyileştirebilir.

Birçok çalışmanın gösterdiği gibi, merkezi sinir sistemimiz ve bağışıklık sistemimiz doğrudan iletişim kurmaktadır. Bu da, duygularımızın ve vücudumuzun ayrı birer varlık olmadığı anlamına geliyor. Duygularımız ve vücudumuz birbirine oldukça bağlı ve birbiriyle ilişkilidir.

“Sıcak duyguların eşlik ettiği aydınlık bir zihin ve iyi bir kalp, hayatımızdaki en önemli şeylerdir. Zihin, olumlu ve keyifli düşünceler bulundurmuyorsa, o zaman asla mutluluğu bulamayız.”

– Dalai Lama

Yapılan tüm son çalışmalar da, olumsuz duyguların sahip olacağı etkiyi vurgulamaktadır. Bu çalışmalar, belirli duyguların sağlığımız üzerinde yarattığı olumsuz etki hakkında bizi uyarmaktadır ve bize korku ve öfke gibi olumsuz duygulardan kaçınmanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Ancak, yaygın olarak göz önünde bulundurulmayan şey, bu duyguları bastırmanın da sağlık sorunlarına yol açabileceği gerçeğidir.

Sağlığımıza iyi gelen duygular

Bir süredir sağlık alanında çalışan bazı uzmanlar, duygularımıza ilişkin bir yaklaşım değişikliğine gittiler ve daha olumlu konuşmaya başladılar. Olumsuz duygulara odaklanmak yerine, dikkatlerini olumlu duyguların gücüne yönelttiler.

Diego Alcorta Ulusal Hastanesinde doktor ve yönetici olan Arturo Agüero, İyileştiren Duygular (Emotions That Heal) adlı kitabında, olumlu duyguların bizi vücudumuzdaki sağlığımızı tehdit eden hislerin olumsuz yüklerinden kurtarabileceğini söylüyor.

Some figure

Aynı şekilde, Pozitif Psikoloji alanında Highest Templeton Ödülü’nü kazanan Amerikalı doktor B. Fredrickson, yıllarca süren bilimsel araştırmaları sonucunda olumlu duyguların sağlığı iyileştirici etkisini keşfetti.

“Kahkaha inanılmaz rahatlatıcı, harika bir meditasyondur. Kahkaha güzel bir şeydir, size belli bir hafiflik verir, uçmanız için kanatlandırır. Ve hayat sizi güldürecek fırsatlarla doludur. Bunun için tek gereken şey farkındalıktır.”

– Osho

Kentucky Üniversitesi de konuyla ilgili geniş bir araştırma yaptı. Sonuç ise olumlu duygular ve uzun ömürlü olma arasında bir ilişki olduğu yönündeydi. Böylece, yıllarca süren araştırmalardan sonra artık olumlu duygular ve sağlığımızın durumu ve ortalama yaşam süresi arasındaki ilişkiyi gösteren gerçek bir kanıtımız bulunuyor. Aslında, daha olumlu duygular deneyimleyen insanların daha düşük tansiyon ve daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğu kanıtlandı. İşte bu olumlu duygular ve hislerden bazıları:

Sevinç ve eğlence

Sevinç, deneyimleyebileceğimiz en hızlı duygulardan biridir. Keyifli bir ortamda bulunduğumuzda, bir anda gerçekleşir. Her şeyin olması gerektiği gibi olduğunu ve olmamız gereken yerde olduğumuzu hissettiğimiz o “mükemmel” anlarda ortaya çıkar.

Aynı derecede önemli olan eğlence ise haz ile ilişkili bir duygudur ve bizi güldüren ve deneyimlerimizin tadını çıkarmamıza olanak veren şeylerde bulunur. Bu anlamda eğlence, doğal ve güçlü bir sakinleştiridir.

“Dertlerimize olduğu kadar sevinçlerimize odaklanırsak, sorunlarımız önemini kaybedecektir.”

– Anatole France

Minnettarlık

Bu duygu, en geniş anlamıyla anlaşılmalıdır. Hayata, doğaya, hayatımızdaki insanlara ve diğer şeylere şükretmeliyiz. Sağlığımız için, yaşadığımız yer ve daha birçok şey için minnettar olmalıyız.

Minnettar olmak da sevinç için bir sebeptir. Birileri bizimle ilgileniyor ve hayatımızda bir şeyler iyi gidiyor demektir. Bunları bilmek kimi rahatlatmaz ki?

“Minnettarlık ruhtan açtan bir çiçektir.”

– Beecher

Some figure
Teşekkürler

Huzur

Huzur, sevinçten daha sakin ve istikrarlı bir duygudur. Kendimizle bir arada olduğumuzda ve deneyimlediğimiz şeyin farkında olduğumuzda huzurdan keyif alırız. Bununla birlikte, huzur, bir sorun olduğu zaman bir parçası yerine bütün resmi görmemizi kolaylaştıran ve böylece bir çözüm bulma şansımızı artıran bir duygudur.

Merak

Merak, keşfetme ve araştırmaya ilham veren daha yüksek bir duygudur. Merak sayesinde bilgimizi, niteliklerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmeyi öğrenmek için istek ve motivasyona sahibiz.

Aşk

Aşık olduğumuzda, vücudumuzda oksitosin ve progesteron seviyelerini artıran biyolojik bir reaksiyon ortaya çıkar. Bunun sonucu ise hemen gelir. Kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar ve stres seviyemizi düşürür; böylece, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi iyileştirir.

“Nefret, nefret ile azalmaz. Nefret, aşk ile azalır.”

– Buddha

Some figure

Sonuç olarak, bu araştırma duyguları, hisleri ve duygu durumlarını anlama şeklimizde bir odak değişikliği olduğunu desteklemektedir. Bu, olumsuz duyguları bastırmakla değil, olumlu duyguları artırmak ve böylece negatif duyguları nötr hale getirmekle ilgilidir. Aslında, bu yeni bakış açısı, sahip oldukları güçten bağımsız olarak tüm duygularımıza eşit olarak değer vermeyi teşvik etmektedir. Olumsuz duygular, farklı durumlara adapte olmamıza yardım edebilme konusunda tartışılmaz bir değer taşımaktadır. Olumlu duygular ise bize verdikleri hoş hislerin oldukça ötesine geçen, yüce ve geniş kapsamlı bir amaca sahiptir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.