Öğretmenin Sonsuz Bir Etkisi Olabilir

Öğretme eyleminin değeri yeteri kadar anlaşılmıyor. Fakat topluma inanılmaz bir katkı sağladığı göz ardı edilemez. Örneğin; bize öğrettikleri ve öğrendiklerimizden dolayı sevgiyle hatırladığımız bir öğretmenimiz elbet olmuştur.
Öğretmenin Sonsuz Bir Etkisi Olabilir
Laura Gómez Domínguez

Yazan ve doğrulayan pedagog Laura Gómez Domínguez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Öğretmenlik çok büyük bir sorumluluk gerektirir. Öğretmenlik mesleği, topluma inanılmaz faydalar sağlar. Bundan ötürü, öğretmenlerin iyi bir eğitimden geçmesi gerekir. Bunun yanı sıra, güncel olaylara dair her şeyi takip etmelidirler. Yalnızca bilgi aktarmaları yeterli değildir. Öğrencilerine değer vermeli, değerler üzerine onları eğitmeli ve pek çok alanda uzman olmalıdırlar. Buna ek olarak, yeni teknolojilerle aralarının iyi olması, kaynak yönetimi, değerlendirme, duygusal zeka ve daha pek çok konuda başarılı olmaları gerekir. Unutmayalım ki öğretmenin sonsuz bir etkisi vardır.

İyi bir eğitimci her öğrencisini önemser. Kapsayıcı bir eğitim modeli sergileme, empati kurma ve yalnızca öğretmeye değil, öğrenmeye de odaklanmakla yükümlüdürler. Burada öğretmenlerin öğrencilerini geleceğe hazırladığı dayanışmacı bir eğitim modelinden söz ediyoruz.

Öğretmenin sonsuz etkisi

Öğretmenlerin Rolü ve İş Birliğinin Önemi

Toplumda eğitim anlamında yaşanan değişimlerle birlikte öğretmenlerin rolü de değişti. Artık öğretmenlik yalnızca bilgiyi aktarmaktan ibaret değil. Artık öğretmenlerin öğrenme ve öğretme süreçlerinde lider konumunda olmaları gerekiyor.

Bu bağlamda, öğretmenler arasında bir koordinasyon kurulması son derece önem teşkil ediyor. Böyle bir yaklaşım profesyoneller arasında da öğrenme imkanı yaratıyor. Öğretmenler kendi aralarında problemleri çözme odağında iletişim kurabiliyorlar. Bunun yanı sıra, streslerini azaltma ya da fazla mesai yapma eğilimlerini düzene sokma anlamında da adımlar atabiliyorlar.

Grup halinde çalışan öğretmenler diğerlerinin deneyimlerinden de yararlanabilirler. Farklı bakış açılarını değerlendirebilirler. Deneyimlerinden yararlanarak bir şeyleri başka türlü nasıl yapabileceklerini görebilirler. Meslektaşlarıyla iş birliği halindeyken ve diğerlerine yardımcı olurken, motivasyonları ve diğer öğretmenlerle birlikte aktivitelerde bulunma ve proje yürütme istekleri de artar.

Tüm bunlar bilgi yönetiminin daha iyi bir hale gelmesine olanak sağlar. Bunun yanı sıra, öğretmenlerin öğrencilerine olan odakları da gelişim gösterir. Kendi başlarına diğerleriyle nasıl bağ kuracaklarını da öğrenirler.

“Kalbi eğitmeden zihni eğitmeye çalışmak eğitim değildir.”

– Aristotales

Öğretmek Ders Vermekten Çok Daha Fazlasıdır

Her öğretmen çalışma zincir bilgi ve bireylerden meydana gelir ve öğretmenler yalnızca kendi alanlarında uzman olmakla kalmazlar. Öğretmen yalnızca öğrencilerini dinleyen ve onlarla ilgilenen bir kişi değildir. Bu işten zevk alması gereken kişilerdir. İşleri aracılığıyla kendi koydukları hedeflere ulaşmaları gerekir.

Aristotales’in de dediği gibi, bilgiyi aktarmak yeterli değildir. Biri ya da diğerinden feragat etmeden, hem öğrencilerinizle ilgilenebilir hem de onlara bir şeyler öğretebilirsiniz.

Birilerine bir şeyler öğretebilmek için öğreteceğiniz şeyi bilmeniz yetmez. Öğrettiğiniz şeyin anlamına derinlemesine bir biçimde hakim olmanız gerekir. Aynı zamanda, düşünülmesi gereken başka önemli şeyler de bulunmaktadır. İşlevlerin açıklanması, sorumlulukların sınırlandırılması, tartışma, iş ve değerlendirme sistemlerini irdelemek bu düşünülmesi gereken şeylerden bazılarıdır. Öğretmenlerin öğrencilerine eleştirel düşünme gibi becerileri kazandırmaları son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, iş birliğine de teşvik etmeliler. Sonuçta önemli olan tek şey iki artı ikinin kaç olduğu ya da ülkedeki büyük nehirlerin hangileri olduğunu öğretmek değildir.

“Birçoğumuzu yalnızca beş ya da altı kişi hatırlar. Öğretmenleri ise hayatları boyunca hatırlayan binlerce insan olur.”

– Andy Rooney

Derste masasına oturmuş el kaldıran öğrencilere söz veren hoca

Tutkuyla Öğretmenin Sonsuz Değeri

İşini tutkuyla yapan bir öğretmen, öğrencileriyle bağ kurar ve bu bağ dersliğin çok daha ötesine taşınır. Bu karşılıklı yardım ve takdir içeren bir bağdır. Böylesi bir bağ öğrencinin hem öğrenmesine hem de kendini geliştirmesine katkı sağlar. Öğrencinin dersi belli bir notla geçerek bitirmesinden çok daha öte bir şeydir.

Öğretme işi birinin hayatında bir iz bırakmayı gerektirir. Burada öğretmenin sonsuz etkisini hissederiz. Yaptığı işe inan bir öğretmenin çabaları bir insanın yaşamını değiştirebilir. Öğretmenler toplumu değiştirecek güce sahiptirler.

Aktif öğrenme içeren yeni eğitim yöntemlerine başvuran eğitimciler oldukça etkili bir iş çıkarırlar. Öğrencilerini iş birliği yaparak öğrenme, yaratıcı çalışmalar ortaya çıkarma ve keşifte bulunmaya teşvik ederler. Bu sayede öğrencilerin ihtiyaç duydukları yetkinliklere erişmelerine katkı sağlarlar. Bu tarz bir eğitimden geçen öğrenciler hayatta karşılarına çıkabilecek zorluklarla daha iyi bir biçimde başa çıkabilirler.

Bunları başaran kişiler öğretmeye tutkuyla yaklaşan öğretmenlerdir. İşlerini mümkün olan en iyi şekilde yapmak adına motivedirler ve bilgilerini güncel tutmaya gayret ederler. Öğretmenler öğretebildikleri ve insanlarla çalışabildikleri için minnettardırlar.

İlginizi çekebilir ...
Spiral Müfredat Nedir?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Spiral Müfredat Nedir?

Spiral müfredat çocukların genel kavramlardan çıkarımlar yapıp araştırmalar eşliğinde kendi kendilerine de öğrenebilmesini destekleyen bir yöntemdi...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Meirieu, P. (2006). Carta a un joven profesor (pp. 21-29) Barcelona: Graó.
  • Esteve, José M. (2003). La aventura de ser maestro. Ponencia presentada en las XXXI Jornadas de Centros Educativos. Universidad de Navarra.

Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.