Öfke Kontrolünün Uygunsuz 4 Yolu

Öfke kendiliğinden ya da bir sihirle ortadan kaybolmaz. Bu istilacı duyguyu deneyimlediğimizde, onu uygun şekilde dışa vurmamız çok önemlidir. Aksi takdirde hastalanabiliriz.
Öfke Kontrolünün Uygunsuz 4 Yolu

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2021

Öfke durumunu uygunsuz bir şekilde yönetmek, feci sonuçlara yol açabilecek bir sınır çizgisi veya alışkanlıktır. Öfke, çoğu zaman bizi aptalca şeyler yapmaya iten istilacı duygulardan biridir. Bu duygu bizi o kadar etkisi altına alır ki; bizi incitir ve/veya sonunda kendimizi sevdiğimiz insanlara zarar veren bir şey söylerken veya yaparken buluruz.

Ne yazık ki, öfke bazen aşağı yukarı olumlu olarak görülür. Bağıran patron veya sert ebeveyn patlamalarının bir ciddiyet veya bağlılık işareti olduğuna inanabilir. Yine de, kontrolsüz öfkenin hiç olumlu bir şey ürettiği neredeyse görülmemiştir. Aksine, acı verir, incitir ve diğer insanlarda daha fazla öfke ve kızgınlık yaratır.

Bu yüzden öfkeyi yönetmeyi öğrenmek çok önemlidir. Bu, hissetmemekle ilgili değildir. Çünkü öfke diğer, tüm duygular gibi, birçok durumda meşru bir tepkidir. Önemli olan kontrolü eline almasına izin vermemektir. Bırakın ne yapmamızı belirleyen duygu o olsun. Bu yazımızda, öfkeyi kontrol ederken uygun olmayan 4 maddeyi sizin için sıraladık:

“Öfke: üzerine döküldüğü şeyden çok, içinde depolandığı kaba zarar verebilen bir asittir.”

– Séneca

1. Mutlak kontrol, öfkeyi yönetmenin uygun olmayan yolu

Mutlak kontrol, asla öfkeyi veya diğer duyguları yönetmenin geçerli bir yolu değildir. Ne hissettiğimizi inkar etmek, duyguları içimize hapsetmek, duygularımızdan kaçınmak veya hissettiklerimizi görmezden gelmeye çalışmak doğru değildir. Hiçbir baskı yöntemi başarılı değildir. İçimize hapsetmeyi düşündüğümüz enerji, her zaman başka bir fiziksel veya psikolojik semptom şeklinde bize geri döner.

Bu yüzden en iyi yol dudaklarımızı ısırmamak ve hiçbir şey olmamış gibi ileri gitmeye çalışmaktır. Yapabileceğimiz şey ise ilk başta, bu öfke patlamalarından birinin bize ya da sevdiklerimizin aleyhine dönmesini önlemek için düşünmektir. Huzur, duyguyu ifade etmek için daha elverişli bir ortam hazırlayacaktır.

huzur

2. Öfke duygusunu kendimize çevirme

Öfkeye eşlik eden enerjiyi bastırmanın sonuçlarından biri bunun sonunda içimizde patlamasıdır. Çünkü duygular azaltılamaz ya da kaybolmaz. Onları yönetemediğimizde, istenmeyen bir şeye dönüşürler. Genellikle susturduğumuz öfke sonrasında kendimize karşı bir saldırgan bir varlığa dönüşür.

Depresyon genellikle bastırılmış öfkeyi maskeler. Öfke hep oradadır. Ancak onu yaratan kişiyi hedef almak yerine bize karşı döner. Bu gibi durumda kendini suçlama veya kızgınlık ortaya çıkar. Migren, baş dönmesi ve diğer fiziksel semptomları da görmek mümkündür. Öfkenin kaynağını gözden kaçırmamız gerekir. Öfkeyi tetikleyen şey ne olmuştu?

3. Pasif-agresif tutumlar benimseme

Pasif-agresif tutumlar, kelimelerin, mimiklerin veya eylemlerin öfkeyi temsil ettiği ancak bunu doğrudan ifade etmeyen tavırlardır. Aksine, bunu gizler. Öfkenin üzerine onu hafifleten, ancak onu yönlendirmeyen veya çözmeyen süslemeler veya perdeler konur. En tipik örneği dolaylı anlatımdır. Dile getirilir ve söylenmez.

Öfkeyi bu şekilde yönetmek doğru değildir çünkü bu kişide kafa karışıklığına neden olur. Hem sizde hem de diğer insanlarda kafa karışıklığı yaratır. Sonuç olarak, rahatsızlığı açıkça ifade etmek mümkün değildir ancak bazen bir kişi her şeyi içine atamaz. Sorun şudur ki, sessiz kalmak çatışmanın gereksiz yere uzamasına veya yeni sorun kaynaklarının oluşmasına yol açabilir.

öfkeyi kontrol

4. Öfke duygumuzu suçsuz insanlardan çıkarmak

Öfke bazen oldukça mantıksız olan saldırganlık zincirleri oluşturur. Patronun çalışanını bir şekilde sinirlendirdiğini varsayalım. Çalışanı cevap vermez, ancak erkek arkadaşıyla konuştuğunda üzülür ve sebepsiz yere onu suçlar. Erkek arkadaş cevap vermez ama huzursuzluğunu içinde saklar. Bu yüzden eve gelir ve küçük erkek kardeşine karşı aşırı derecede toleranssız hale gelir, sonunda kendini bağırırken bulur. Çocuk yanıt vermez, ancak öfkesini yatıştırmak için köpeğine kötü davranır.

Bu şekilde, öfke hiçbir noktada düzgün bir şekilde yönetilmeden tam bir saldırganlık kısır döngüsü oluşturur. Oldukça masum biri, kötü duygusal yönetimin bedelini ödeyen kişi olabilir. Gördüğünüz gibi bu da bağlantıları gereksiz yere bozar.

Öfkeyi yönetmeyi öğrenmek, sağlıklı ortamlar ve daha yapıcı ilişkiler kurmak için çok önemlidir. Doğru olanı, sinirlerimizi her zaman onları yaratan kişiye karşı ifade etmemizdir. Adil olmayan, düşüncesiz veya saygısız muameleye karşı olduğumuzu açıkça ifade edin. Bunu, sakinliğinizi yeniden kazandıktan sonra yapmak – eğer bu imkansızsa, öfkenizi oluşturan şeyleri boş bir kağıda yazın – bunun size çok faydası olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Moreno Loureda, A. (2017). Los cuentos como recurso para trabajar la ira en educación infantil.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.