Logo image
Logo image

Neden Orgazm Olamıyorum?

3 dakika
Neden Orgazm Olamıyorum?
Tarafından yazılmıştır Laura Reguera
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Günümüz kültüründe kadınların orgazma ulaşmakta zorlandıklarına dair yaygın bir inanç vardır. Aslında, her zaman kadınlar için seks sırasında numara yapmanın normal olduğunu duyuyoruz. Peki gerçek nedir? Bütün kadınlar bu sorunu yaşıyor mu?

Gerçek şu ki, kadınlara ve sekse dair efsanelerin listesi çok uzun. Sadece kadın cinsiyetine ait olmak, orgazma ulaşmakta zorluk yaşayacağınız anlamına gelmez. Ancak tıpkı erkeklerde olduğu gibi, kadınlar da cinselliğin bu yönü ile ilgili sorunlarla karşılaşabilirler. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

“Yazmak sevişmek gibidir. Orgazm için endişelenme, süreç hakkında endişelenme.”

– Isabel Allende

Kadınlarda orgazm

İlk olarak orgazmın ne olduğunu anlamak zorundayız. Arzu ve uyarılmadan sonra gerçekleşen insani cinsel cevap aşamasıdır. Elde edildikten sonra, çözüm ve cinsel tatmin hissederiz. Seks aracılığıyla elde edilen duyum ve haz alma halidir. Ayrıca, kadın ve erkeklerin cinsel bölgelerinde kasılmaları da içerir.

Şimdi bu fenomeni çevreleyen mitlere bakalım. İlk olarak, cinsel ilişki yoluyla orgazmaya ulaşmanın normal olduğu inancı yaygındır. Oysa hiç de öyle değil Bu zevk hissine ulaşmak için penetrasyon zorunlu bir şart değildir. Kadınlar arasında en yaygın olanı da değil. Aslında, çoğu kadın klitoral uyarım yoluyla orgazm olur.

“Erotizm, şiir kadar vazgeçilmez bir özbilginin temel araçlarından biridir.”

– Anais Nin

Some figure

Spesifik olarak, orgazm vajinal yoldan elde edilse bile bu tür bir uyarım, doğrudan ya da dolaylı olarak süreçle ilgilidir. Vajinal orgazm, klitoral orgazmdan daha mı iyidir? Hiç de değil.

Bir tür orgazm diğerinden daha iyi değildir. Tıpkı orgazmların patlayıcı ve hassas, dağınık ve uzun süreli olması gibi. Aynı şekilde bir orgazm, diğerinden daha iyi değil, sadece farklıdır.

Bir kadın orgazma ulaşmada ne gibi sorunlar yaşayabilir?

İnsan cinsel cevabının bu aşamasında bir problem, engellenilen orgazmdır. Bu neyi içerir? Yeterli bir uyarım ve normal bir uyarılma aşamasından sonra orgazmaya ulaşmakta kalıcı bir güçlük veya yetersizliktir. Eğer arzu ve uyarım yeterli ise, neden bu yoğun zevki almıyorsunuz?

Bu zorluklarda psikolojik nedenler temel bir rol oynamaktadır. Her şeyden önce, çok fazla kendi kendini kontrol altına almaya çalışmak, burada büyük bir engel olacaktır. Cinsellikten zevk almanın en önemli yönü kontrolün bırakılmasına izin vermektir.

Öz-denetim, özellikle yeni ilişkilerde endişe ile yakından ilişkilidir. Bunu yaparsam beni ne düşünecek? Bunu ya da başka bir şey yapmamı mı istiyor? Yanlış mı yapıyorum? Çok mu kendimden geçiyorum? Bu tür sorular sizi rahatlatmaz; anksiyeteye kapıyı açar. İşte bu yüzden seks hakkında konuşmak ve bunu açık ve dürüst bir şekilde yapmak çok yardımcı olacaktır.

Some figure
“insan kal”

Ayrıca benlik saygımız, cinselliği ne kadar tatmin edici hissettiğimizi etkiler. Benlik saygımızı geliştirirsek, kendimiz ve beden imajımız konusunda daha mutlu olacağız. Biz rahatlayıp keyfine varabiliriz. Aslında, düşük benlik saygısı sadece cinsiyetle ilgili sorunlara değil, aynı zamanda büyük duygusal rahatsızlığa da neden olur. Bu yüzden bu çok önemlidir

Son olarak, bir güçlük de, seks konusunda olumsuz bir tutum sergilemektir. Bu tür bir ilişki kirli veya ahlaksız olarak görülüyorsa, orgazma ulaşmak – eğer imkansız değilse bile- çok zor olacaktır. Bu yönüyle bir umut ışığı, toplumumuzun seks hakkındaki fikirlerinin değişmesidir.

“Seks, doğanın bir parçasıdır. Ben doğaya uyarım.”

– Marilyn Monroe

Gerçek şu ki, seks, sosyal ilişkiler ve iş gibi, hayatımızın çok önemli bir parçası. Tatminkar olmayan bir cinsel yaşama sahip olmak iyi hissetmememize neden olur, bu nedenle sorunlarınız ve özellikle özsaygınız üzerinde çalışmak önemlidir. İhtiyaç duyarsanız bu konuda bir psikologla görüşmekten çekinmeyin!

Resimler: Toa Heftiba ve Seth Doyle

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.