Seks Bağımlılığı Veya Satyriasis: Gerçek Bir Problem

Mayıs 29, 2017

Satyriasis adıyla da bilinen seks bağımlılığı, psikolojide bir kişilik bozukluğu şeklinde ele alınır. Bütün bağımlılıklar zararlıdır ama bazıları diğerlerinden daha nazik bir durumu içeriyor olabilir. Kumar ya da alkol bağımlılarının kumar oyunları veya alkolden uzak durmaları gerektiğini anlayabilirsek, seks bağımlıları ya da bulimia hastalarının da bağımlılıktan tamamen kurtulamadıklarını anlamalıyız çünkü seks ve gıda doğru miktarda gereklidir.

DSM-V’ye göre seks bağımlılığı 

DSM-V‘ye (Zihinsel Hastalıklar Rehberi) göre seks bağımlığı bir ‘hiperseksüalite bozukluğu’dur. Kişinin düşüncelerini kendi istemiyle kontrol edemediği bir obsesif kompülsif bozukluktur. Psikiyatri uzmanlarına göre normal bir hayat sürmemize engel olan, sosyal ya da iş hayatımızı bölen bütün o obsesif eylemler, bir patolojik bozukluk olarak sınıflandırılabilir.

(Seksolojistlerin yaptığı çalışmalar sonucu) Eldeki istatistik verilerine göre küçük bir bağımlılıktan söz etmiyoruz. İspanya’da üç milyon ABD’de 19 milyon ve Arjantin’de yine üç milyon kişi seks bağımlısı. Şunu anlamalıyız ki bir insan ömür boyu çok aktif bir cinsel hayata sahip olup seks bağımlısı olmayabilir.

Bağımlı kişi kendinden tatmin olmaz. Bunun sonucunda azalmış bir motivasyon durumundan muzdarip olmalarına karşın eylemlerini kontrol edemez. Bütün bağımlılıklarda olduğu gibi seks bağımlısı biri de zaman ilerledikçe ihtiyacını yatıştırmak için bu zevk anı tek bir saniye de olsa onu yaşamak için daha fazla uyarıcıya ihtiyaç duyacaktır, ardından rahatsızlıklarını gidermek için yeni hedefler arayarak kendisi açısından yıkıcı bir döngüye girecektir. Kompalsif bir şekilde sekse dönmek yalnızlığımızı yok etmek ya da varlıksal boşluğumuzu, öz güvenimizi besleyen dış unsurlarla doldurmak anlamına gelebilir.

Seks bağımlılığı genellikle büyük miktarda pornografi tüketimi, randevular veya tek gecede birden çok kişiyle cinsel ilişkiye girmek (tanıdığımız kişiler ya da hayat kadınlarıyla) ve kompülsif bir şekilde mastürbasyon yapmak gibi durumları içerir. Seksi bu şekilde yorumlamak, günlük hayatımızı mahvedip darmadağın hale getiriyorsa, seks bağımlısı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bütün bağımlılıklarda olduğu gibi bu bağımlılıktan kurtulmak için de atmamamız gereken adım, sorunu, günlük hayatımızı engelleyen ve yaşamımıza zarar veren gerçek bir şey olarak kabul etmektir. Profesyonel yardım almak ve bu cinsel sorun konusunda uzmanlaşmış merkezlere başvurmak, çözüm bulmak için en iyi yoldur.