Narsist Kişileri Etkisiz Hale Getirecek 5 Cümle

Bir narsisti etkisiz hale getirmede kilit nokta söylediği ya da yaptığı şeyin doğruluğu ve geçerliliğini analiz etmektir. Bunu yaparken her zamanki çekici ve sevimli tutumu ile sizi etkisi altına almasına izin vermemelisiniz. En önemli konu, bu tür insanlardan korkmamak ve çekinmemektir. Zira narsistler, genellikle kendilerine karşı gelen kişilere gözdağı vermeye çalışırlar.
Narsist Kişileri Etkisiz Hale Getirecek 5 Cümle
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 04 Ağustos, 2019

Bir narsisti etkisiz hale getirmek pek de kolay bir iş değildir. Çünkü bu tür insanlar diğerleri üzerinde genellikle yüksek seviyede bir etkiye ve önemli oranda bir sosyal desteğe sahiptirler. Pek çoğunun bir ya da daha fazla alanda etkileyici çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Genellikle bu tür kişiler çevreleri tarafından narsist olarak da görülmezler. Daha çok adeta sihirli bir değneğin kendilerine dokunduğu özel insanlar olarak algılanırlar.

İlk önceleri narsist kişiler diğer insanların hayranlığını kazanırlar. Bu bağlamda, bu tür kişilerin kendi başarılarının en büyük hayranı olduğunu belirtmemize gerek bile yoktur. Kendilerini bıkmadan usanmadan sonsuza dek pohpohlayabilir ve adeta birer balon gibi şişirebilirler. Yani pek çok insan için kendisi bir referans noktası ise, narsistler için benlik bunun da ötesinde bir anlam ifade etmektedir.

Bu tür kişiler sürekli bir biçimde ilgi odağı olarak hayatlarını sürdürürler. Çoğu kez bu tür insanların, oldukça açık ve doğrudan bir biçimde kendi istedikleri tarzda adeta hüküm sürdükleri görülebilir. Tipik bir narsistin etrafında ona adeta tapan bir insan topluluğu yer alır. Bu nedenle bu tür insanlarla yüzleşmek ve karşı karşıya gelmek oldukça zordur. Ancak yine de narsist kişileri etkisiz hale getirmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Aslında bu yöntemler düşündüğünüzden çok daha basit olabilir. Bu noktada ihtiyaç duyulan özellikler gerekli karakteri ortaya koymak ve kararlı bir duruş sergilemektir. Şimdi bu tür karaktere sahip insanları sınırlamak için faydalı olacak 5 ifadeyi görelim.

“Sizce de bir kişinin etrafının kendi fotoğrafları ile dolu olması biraz garip değil mi? Bu tür insanlar adeta var olduklarını kanıtlama çabası içinde gibiler.”

– Candace Bushnell

1. “Hayır”: Narsist Kişileri Etkisiz Hale Getirecek Olan Sihirli Sözcük

Narsist kişiler her zaman için kendilerine evet denmesini, düşüncelerini diğer insanların adeta kendi fikirleriymiş gibi destekleyip savunmalarını isterler. Etraflarındaki kişilerin söyledikleri ya da yaptıklarını kabul etmeleri onlar için bir kontrol testi niteliği taşımaktadır. Yani diğer insanlar üzerinde etkilerinin bulunduğunu ve onların üzerinde yeterli derecede güçlerinin olduğunu görmek en temel istekleri arasında yer almaktadır.

“Hayır” kelimesi bir narsisti etkisiz hale getirmek için kullanılabilecek yöntemlerden biridir. Haklı olmamak ya da onun sunduğu fikirlere karşı bir mesafe koymak kaçınılmaz bir biçimde bize karşı sahip olduğu imajı zedeleyecektir. Onun gözünde bu şekilde davranarak gerçekleri göremediğimiz için artık cahil ve bilgisizler takımının bir parçası haline geliriz.

Hayır

2. Ne Dersen De Sana İnanmıyorum

Narsist kişiliğe sahip insanlar sürekli olarak farklı türlerde yalanlar söylerler. Kimi zaman bir durumu ya da kişiyi gereğinden fazla büyütürken bazen de bunları olduğundan daha küçük ve önemsiz göstermeye çalışırlar. Bazen de kendilerini yüceltmek, diğer insanları kötüleyip karalamak ya da onlar hakkında çeşitli fanteziler uydurmak için bilinçli bir biçimde olmayan durumları varmış gibi gösterirler.

Eğer bir narsistle aynı ortamda bulunuyorsanız ve bu kişinin yalan söylediğini anlamışsanız, iddia ettiği konuları sorgulamaktan asla çekinmeyin. Söyledikleri için bir kanıt ya da kanıtlar göstermesini isteyin. Söylediği sözlerin doğruluğu konusunda sizi şüpheye sürükleyen argümanları çekinmeden ona sunun. Bu durumda büyük olasılıkla size karşı mesafe koyacaktır. Ancak yine de söylediği her söz ve kurduğu her cümleyi ne kadar ilginç ya da çılgınca olursa olsun sorgusuz sualsiz olarak kabul etmeyeceğinizi anlayacaktır.

3. Diğer İnsanlara Göre Ne Bir Eksiğin Ne De Bir Fazlan Var

Bir narsist, açık ya da üstü örtülü olarak kendinin diğer insanlardan üstün olduğuna dair çok ciddi bir motivasyon taşır. Bu yüzden, hep daha çok bildiğini, daha iyi olduğunu, daha sağlıklı ve derin düşündüğünü ve her konu hakkında çevresindekilere göre daha yüksek performans sergilediğini ima eden bir tavır takınmaya çalışması oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Bu tür bir insana, bir konuyu diğer insanlara göre daha etkin ve ustaca yapabiliyor, anlatabiliyor ya da düşünebiliyor olmasının, onu diğer insanlardan daha üstün bir yere koymayacağını hatırlatmak uygun olacaktır. Yeterli eğitimle ve uygun şartlar altında herkesin bir konuda diğer insanlara göre fark yaratabileceğini ısrarla vurgulayın. Ayrıca bir konuda daha üstün yeteneklere sahip bir insanın diğer konularda daha başarısız olabileceğini, çünkü bunun insanın doğasından kaynaklanan normal bir durum olduğunu ifade edin.

Satranç tahtasındaki adam

4. Senden Korkmuyorum

Bir narsisti etkisiz hale getirmenin en iyi yolu ondan korkmamaktır. Bu türdeki insanlar güçlerini diğer insanların korkuları ve çekincelerinden alırlar. Etraflarındaki insanların onları en fazla incitecek zayıflıklarına saldırmaya son derece önem verirler. Başkalarının eksiklikleri ya da kusurlarını ortaya dökerek onların kendilerini güvensiz hissetmeleri için hiç bir çekince duymazlar.

Saldırılarını kabul etmemek ve söylediği sözlere kulak asmamak onlardan korkmadığınızın en belirgin göstergesi olacaktır. Bu durumda da kendisini rencide edilmiş hissedecektir. Size saldırmasına izin vermemek onları etkisiz hale getirmek için en uygun yöntemlerden biri olacaktır. Bir narsist, kendisinden korkmayan bir kişiye karşı nasıl davranması gerektiğini bilmez.

5. Konuyu Değiştirme

Narsist kişiler, sıkıştıklarında her zaman için paçayı kurtarmanın yollarını ararlar. Tartıştıkları bir konuda haksız çıkacaklarını hissettikleri anda, karşı tarafın haklı konuma gelmesini önlemek amacıyla konuyu değiştirmeye çalışırlar. Bu bağlamda, çok belirgin bir hata yaparlarsa, dikkatleri başka bir konuya çekmeye çalışırlar. Genellikle bur tür manipülasyonlar konusunda oldukça yeteneklidirler.

Eğer bir narsistle konuşuyorsanız ya da bu tip bir insanın yakınındaysanız, bu kişinin daldan dala atlaması ve sizi birden çok konuyla baş başa bırakmasını önlemek için yeterince hazırlıklı olmalısınız. Konuşmanızı her zaman ana konu üzerinde tutmaya çalışın. Sürekli olarak konuşulan konunun önemli noktalarına değinin. Büyük olasılıkla hatasını hiçbir zaman kabul etmeyecektir. Ancak bu önlemleri aldığınızda sizi maniple edemeyeceğini de anlayacaktır.

Bir narsisti etkisiz hale getirmek kolay bir iş değildir. Bunu başarmak için keskin bir zekaya, cesarete ve kararlı bir tutum takınmaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bunu yaparken ulaşmak istediğiniz amacı geçerli kılan en önemli neden, manipülasyonlara karşı kendinizi korumak ve etrafınızdaki insanlarla sağlıklı ve sorunsuz bağlar kurmaya çalışmaktır. Bir narsistin en büyük problemi gerçek anlamda kendini sevmemesidir. Ancak bu gerçeği kabul etmemek için diğer insanları kullanma yoluna gitmektedir. Bu nedenle sizi de bu şekilde kullanmasına asla müsaade etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Díaz-Benjumea, L. J. (2014). Personalidades Narcisistas (McWilliams, N. Diagnóstico Psicoanalítico. Comprendiendo la estructura de personalidad en el proceso clínico). Aperturas psicoanalíticas: Revista de psicoanálisis, (47), 5.
  • colaboradores de Wikipedia. (2022a, febrero 12). Mentira. Wikipedia, la enciclopedia libre. Recuperado 1 de abril de 2022, de https://es.wikipedia.org/wiki/Mentira

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.