Logo image
Logo image

Hayranlar ve Ayna Nöronları

3 dakika
Ayna nöronlar, diğerlerini taklit etme ya da empati kurma gibi şeyler yapmamızı sağlar. Onlar toplumu mümkün kılar ve hayran davranışları ile ilgili olabilir.
Hayranlar ve Ayna Nöronları
Son Güncelleme: 03 Haziran, 2019

Hayranlar en başından beri var. Her zaman diğer insanları büyüleyen ve takipçileri olan liderler ya da figürler olmuştur. Bu hayranlar onları takip eder, onlara hayranlık duyar ve bazen onlar için fedakarlık yaparlar. Nörobilim bu olgunun ayna nöronları ile ilgili olduğunu keşfetti.

Bugünün hayranları ve eski çağlardakiler arasındaki büyük fark izleyicilerin sayısı ve idollerin özellikleridir. Geçmişte, en büyük liderlerin tüm dünyada hayranları yoktu. Bunun olmasına imkan da yoktu. Ancak, bugün ünlü birinin küresel popülerliğe sahip olması oldukça yaygın bir durumdur.

Ayrıca, geçmişte bir liderin ya da figürün istisnai nitelikleri olması gerekiyordu. Bugünlerde, durum bu değil. Medya ve tanıtım ile insanlar medya ve tanıtım ile son derece ünlü olabilir. Neden böyle oluyor? Cevabın bir parçası ayna nöronlarında yatıyor olabilir.

Hayranları: Ünlülerin varolma nedeni

Hayran, başka birine hayranlık duyan ve zamanla kendini bu “idol” ile tanımlayan kişidir. Hayran için bu tanımlama süreci, idolün başına gelen her şeyin kendisini şahsen etkilediğini hissettiği noktaya ulaşır.

Some figure

Bu günlerde, çoğu hayran kendi idolünü şahsen tanımıyor. Bir hayranın en büyük amacı seçtiği ünlüye mümkün olduğunca yaklaşmaktır. Bunu medyanın ünlü hakkında yayınladığı bilgiler ve onun başarılarını ve işlerini takip ederek yapabilir.

İdollerinin konserlerine gitmek ya da onları bir uçağa binerken görmek için hayranların gece boyunca kamp yaptığı bile görülür. Ama bununla neyi başarma niyetindedirler? Ayna nöronlar bunun için bir açıklama sağlar.

Ayna nöronlar ve tanımlama

Her şeyden önce, beyin tanımlama etkisi üretir. Bu empatiye yol açar. Bundan sonra, ayna nöronlar geri kalan her şeyi yapar. Tanımlama gerçekleşir çünkü kişi toplumun değerli kabul ettiği özellikleri ve erdemleri benimser. Başka bir deyişle, idol hayranın olmak istediği ya da sahip olmak istediği bir şeyi temsil eder. Hayran, idolü gibi olmak ister. Bu yüzden hayran olgusu gençler arasında daha yaygındır, çünkü hala kimliklerini inşa etme sürecindediler ve taklit etmek için iyi rol modelleri ararlar.

Some figure

Tanımlama empatiye yol açar. Hayran, idolünün başına gelen her şey kendisini ilgilendiriyormuş gibi hissetmeye başlar. Seçtiği ünlünün yaptığı şeyleri, bunları nasıl yaptığını ve neden yaptığını bilmek ve anlamak ister. İdolün başarıları hayranı duygusal olarak etkiler, bu da dopamin salınımına yol açar.

Bunun olmasını sağlayan şey ayna nöronlardır. Adından da anlaşılacağı gibi, kişinin zihninde diğer insanları görme biçimlerini yansıtır. Nörolojik bir bakış açısından bakarsak, ayna nöronlar başkalarını tanımayı, onları taklit etmeyi ve onlara karşı empati kurmayı mümkün kılar.

Ayna nöronlarının sorgulanabilir yönleri

Ayna nöronlarının tanımlaması ve aktivasyonu her zaman spontan değildir. Aslında, pazarlama uzmanları bu mekanizmaları önemli ölçüde kontrol etmeyi öğrenmiştir. Bir konseri ele alın. Ünlünün yeteneği her zaman konserin en önemli yönü değildir. Sanatçının bir şarkıyı iyi söylemesi ya da bir enstrümanı iyi çalması yeterli değildir. Günümüzde konserler birer deneyimdir.

Aynı şey, büyük kitlelerin dahil olduğu futbol ya da benzeri sporlar için de geçerlidir. Deneyim, bir ekstralar barajı ile süslenir. Bayraklar, marşlar, üniformalar ve tutkunun sadece basit bir yarışma ötesinde gerçekleşen görsel bir bayramı olur. Hayranları, hayranlık duydukları insanları taklit ettikleri için, futbol oyuncuları ya da diğer sporcular bazı ürünleri tanıtmak ya da reklamlarda oynamak için dört dörtlüktür.

Some figure

Sonuç olarak, ayna nöronlar toplumu mümkün kılar. Diğer insanlara açılmanızı, kendinizi onlarla tanımlamanızı ve onlara karşı empati duymanızı sağlarlar. Ancak, bu sağlıklı süreç, aynı zamanda şüpheli değerleri olan kişileri taklit etmeye ve onlara karşı empati geliştirmeye neden olabilir. Böylece, kime hayran olacağınızı iyi filtrelemeyi öğrenmek önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García, E. (2008). Neuropsicología y educación. De las neuronas espejo a la teoría de la mente. Revista de psicología y educación1(3), 69-90.
  • García, E. (2014). Neuropsicología del comportamiento moral: neuronas espejo, funciones ejecutivas y ética universal. In Neurociencia, neuroética y bioética (pp. 43-75). Universidad Pontificia Comillas.
  • Rizzolatti, G., Fogassi, L., & Gallese, V. (2007). Neuronas espejo-Un tipo especial de células cerebrales reflejan el mundo exterior. Vehiculan nuestra capacidad de imitar, aprender y comprender las acciones e intenciones ajeinas. Investigación y Ciencia: Edición Española de Scientific American, (364), 14-21.
  • Rizzolatti, G., & Sinigaglia, C. (2013). Las neuronas espejo: los mecanismos de la empatía emocional. Paidós.

 

 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.