Dikkat Kontrolü: Yaşadığımız Anla Yeniden Bağlantıya Geçmenin Anahtarı

Dikkat Kontrolü: Yaşadığımız Anla Yeniden Bağlantıya Geçmenin Anahtarı
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2023

Anı yaşamaya alışkın değiliz. Bir yerdeyken vücudumuz orada ama aklımız başka yerde. Dikkatimizin dağılmasına, bir anda birden çok şey yapmaya, bir şeylere kısmen dikkatimizi vermeye alıştık. Bunun sonucunda öz benliğimizle bağlantımız koptu. Dikkat kontrolü egzersizi bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir.

Dikkat kontrolü, dikkatimizi yaptığımız veya istediğimiz şeye odaklamamıza yardımcı olan bir ruh hali. Ayrıca tıpkı bir kas gibi çalışıyor, kullandıkça güçleniyor.

Stephan Bodian yıllarca eğitim görmüş Zen Budizm’ine mensup bir rahip ve lisanslı bir psikoterapist. Ona göre zihinsel huzurun anahtarı içinde bulunduğumuz şartlar değil, o şartlara karşı nasıl tepki verdiğimiz. Bu yüzden zihinsel enerji dahil herhangi bir enerji türüne odaklandığımızda sınırsız güç elde ederiz.

“Dikkat eğitimi bizim gerçekten insan olmamızı sağlar. Gerçek anlamda insan olduğumuzda etrafımızdakileri de gerçek olarak algılarız. Böylece hayat tam manasıyla zenginlik kazanır.”

– Thich Nhat Hanh

Dikkat kontrolü için dikkat eğitiminin önemi

Hayatta herhangi bir alanda başarılı olmak istiyorsanız, dikkat gücünüzü tek bir hedefin üzerinde odaklamalısınız. Kararlı ve odaklanmış insanlar daha çok çalışmaya ve daha fazla işi daha hızlı bir şekilde bitirmeye meyilli olurlar. Daha derin arkadaş gruplarına ve daha iyi maaşı olan işlere sahip olma ihtimalleri daha yüksektir.

Elbette tüm işler konsatre olarak yapılmalıdır. James Bond karakterinin yaratıcısı Ian Fleming‘e göre önemli bir şeyde başarısız olmanızın iki nedeni olabilir; ya ona ilgi duymuyorsunuzdur ya da yeterince iyi konsantre olmamışsınızdır. Konsantre olduğunuzda beceri ve bunu mümkün kılan araçlar kendiliğinden ortaya çıkarlar.

Dikkat kontrolü sağlık için de önemlidir. Korkuya ve endişeye kapılmamızı engelleyebilir. Düşünceler rüzgarlı bir gökyüzündeki bulutlar gibi gelip giderler. Nasıl odaklanacağımızı bilmek bizim gemimizin çapası olabilir. Suyun en derin olduğu yer aynı zamanda en sakin olduğu yerdir.

İnsan ancak iç huzuru varsa yeni ortamlar keşfedip onları barış dolu yerlere dönüştürebilir. Ne kadar huzurlu hissederseniz o kadar başarı ve tesir gücü elde edersiniz. Zihinsel huzur bilgeliğin en güzel mücevherlerinden biridir.

“Olgun bir adamda, dağıtmanın keyfinin yerini verimli bir şekilde odaklanmanın keyfi almalıdır.”

– Charles Baudelaire

gözleri kapalı başını tutan kadın

Dikkat eğitimi anı yaşamanıza yardımcı olur

Dikkatini eğitmek tüm enerjinizi bir şeye odaklayabilmenize yardımcı olur. Dikkat tüm beyninize ve vücudunuza yayıldığında korkularınızı ve endişelerinizi bir kenara bırakmayı başarabilir hale gelirsiniz.

Böylece verimliliğiniz artar. Bunun nedeni yaşadığınız ana – şimdi ve buradaya – odaklanmış olmanız ve kendinizi daha iyi hissetmenizdir.

Daha iyi konsantre olduğunuzda yaratıcılık da gelişir. Zihniniz harici gürültülere kapalı olduğunda, yapmak istediğiniz şey hakkında düşünmek ve ilham almak kolaylaşır.

Ayrıca bu beceri sayesinde biraz zaman da kazanmış olursunuz. Bir işi aklınızdan bin tane şey geçerken yapmakla tamamen odaklanmış olarak yapmak aynı şey değildir. İlk durumda çok daha fazla zaman kaybedersiniz. İkincisinde ise zamanınızı daha iyi kullanmış olursunuz.

Gördüğünüz gibi dikkat eğitimi yaşadığımız anla bağlantı kurmamızı sağlar. Ayrıca bizi daha eksiksiz bir hayat yaşamaya davet eder. Dikkat eğitimini uygulamak kendinizi etrafınızda olup bitenlerin arasında kaybetmekten kaçınmanıza yardımcı olur.

Ancak her sorunun çözümünün de dikkat eğitimi olamayacağının farkına varmak önemlidir. Dikkat eğitimi hayatınızı bir günde mucizevi bir şekilde değiştirmeyecek.

Dikkat eğitimi uygulaması bir süreçtir. Hayatla ve kendinizle yaptığınız bir anlaşmadır. Hedefi yaşadıklarınızı ve hislerinizi değiştirmek değildir. Amaç bunlarla kendinizi ilişkilendirme biçiminizi değiştirmektir. İşin sırrı budur.

“Sonlu olandaki sonsuzu azaltmak, erişilemezi insan gücüyle sınırlamak için tek bir yol vardır.  O da konsantrasyondur.”

– Théophile Gautier

İlginizi çekebilir ...
Duygusal Farkındalık Nedir ve Niçin Gereklidir?
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Duygusal Farkındalık Nedir ve Niçin Gereklidir?

Duygusal farkındalık, hayatımızın kontrolünü ele geçirmek için sis altındaki ruh halimizi belirlediğimiz ve tanımladığımız ilk adımdır.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.