Mutluluk Profesörü Tal Ben Shahar

Mutluluk Profesörü Tal Ben Shahar
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mutlu olmak için sahip olmanız gerektiğini düşündüğünüz hiç bir ihtiyacınız yok. Ayrıca, beklediğiniz her ne ise, onu da beklemenize gerek yok. Mutlu olmak, şu an sahip olduğunuz şeyin tadını çıkarmakla ilgilidir. Sahip olduğunuz şeyle ile, tatmin ve doymuş olmaktır. Mutluluk profesörü, Tal Ben Shahar durumu böyle açıklıyor.

Tal Ben Shahar, şimdi mutluluk sınıflarıyla ünlü Harvard Üniversitesinde görevli bir profesördür. Mutluluğu, “genel olarak zevk ve anlam hissi” olarak tanımlar. Mutlu bir insan, hayatını amaca yönelik olarak algılayarak olumlu duygular besler.” Aşağıdaki videoda, Tal Ben Shahar hayatınızı nasıl yaşayacağınız hakkındaki kendi teorilerini coşku ve neşe ile açıklıyor.

Tal Ben Shahar’ın mutlu olma stratejileri

Tal Ben Shahar’ın, pozitif psikoloji ve mutlu bir hayat yaratma üzerine çeşitli teoriler geliştirmiştir. İşte bazıları bilim tarafından desteklen fikirleri:

  • Yüz yüze ilişkiler: insanlar arası, diğer insanlarla yüz yüze geliştirdiğimiz ilişkiler (bir ekran aracılığı ile değil) mutluluğa götüren bir zevk verir. Sevdiğimiz insanlarla zaman geçirdiğimizde, kendimize ve mutluluğumuza  zaman ayırmış oluyoruz.
  • Hayatınızı sadeleştirin: Bazen acele etmeye çok odaklanırız. O kadar çok şeyi aynı anda yapmaya çalışırız ki, daha çabuk bitirebileceğimizi düşündüğümüz işler de yanlış yerlere odaklanabiliriz. Tüm bunların ortasında kaybolmak kolaydır. Basitleştirme, işleri daha kolay hale getirir. Sorunların olduğunu biliyor, ama bunları düzeltecek araçlara sahip değilsiniz. Her zaman doğru olmayacaklarını hatırlasanız da, her zaman yapacak bir şey olacaktır. Yaptıklarınıza odaklanın, sadece tek bir şeye yönelin ve anın keyfini çıkarın.
  • Fiziksel egzersiz: egzersiz, gerginliği hafifletmeye, kan dolaşımınızı hızlandırmaya ve endorfin üretmeye yardımcı olur. Endorfinler, bildiğiniz gibi, mutlu olma duygularını teşvik eder.
  • Minnettarlığı ifade etmek: Minnettar olmak ve sahip olduğunuz şeyi takdir etmek sizi mutlu eder. Sahip olduğunuz ve satın aldığınız her şeyi bilmek, sizi keyif ve esenlik yoluna sokar.
  • İnsan olma izni: Hepimiz heyecanlanırız, hepimizin duyguları vardır ve hepimiz çevremizde olan bitene tepki gösteririz. Başkalarının söylediklerinden korkmadan, kendinizi ifade etmekten çekinmeyin. Duygusal zeka, kendinizi tanımak ve başkalarıyla ilişki kurmak için size bir yol haritası çizer.
  • Hobilerinize zaman ayırın: Hepimizin günlük hayatımızda sorumlulukları vardır. Ancak, gerçekten zevk aldığınız şeyi yapmak için zaman ayırmak, hayatınızı tam ve mutlu kılan şeydir. Bu yüzden sevdiğiniz şeylere zaman ayırmanız şarttır.

Mutlu olmayı öğrenebilir misiniz?

Profesör Tal Ben Shahar’a göre, mutlu olmayı öğrenebilirsiniz. Aslında, bunu okullarda zaten öğretmeliler. Mutlu olmak, her zaman iyi olmak demek değildir. Mutlu olmak, hoş olmayan duygulara nasıl tolere edeceğini bilmektir. Ayrıca kötü bir durumun ya da kötü koşulların, mutluluk duygularınızı etkilememesi anlamına da gelir.

kadın baharda mutlu

Tal Ben Shahar, kararları nasıl iyi bir şekilde alacağınızı bildiğinizde mutlu olmayı öğrenebileceğinizi anlatıyor. Düşündüğünüz en küçük, en önemsiz şeylerden, çok daha büyük şeylere kadar. Örneğin, arkadaşlarınızla zaman geçirirken telefonunuzla uğraşmamak veya ders çalışıp çalışmayacağınıza karar vermek.

Çocuklara genç yaşlardan itibaren duygusal zeka, esneklik, ilişkiler ve sıkıntıların üstesinden gelmeyi öğretebilirsek, beyinlerinin mutlu olmalarına yardımcı olabiliriz. Daha sonra, hemen meydan okumalardan ve küçük şeylerden tat almaya başlarlar.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.