Daha Minnettar Bir İnsan Olmak İçin 3 Egzersiz

Daha Minnettar Bir İnsan Olmak İçin 3 Egzersiz

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2018

Gençken, büyüklerimiz bize diğer insanlara iyi davranmamız gerektiğini öğretti. Bir şeyleri nazikçe istememiz gerektiğini ve biri bizim için bir şey yaptığında minnettarlığımızı göstermemiz gerektiğini söylediler. Büyüklerimizden “ne söyleyecektin?” cümlesini kaç kere duymuşuzdur? Bu soruya hepimiz otomatik olarak “Teşekkürler!” diye cevap veririz. Minnettarlığımızı daha fazla geliştirmemiz gerekiyor.

Tıpkı kendi ebeveynlerimiz gibi, biz de çocuklarımıza aynı şeyleri öğretiriz. Çocuklarımızın minnettarlık göstermelerinin çok önemli olduğunu düşünürüz. Ama gündelik hayatımızda da yeterince minnettar mıyız? Gerçek şu ki, minnettar olacağımız pek çok şey var. Minnettarlığınızı geliştirmek size daha iyi hissettirecek!

“Minnettarlık yalnızca en büyük erdemlerden biri değildir. Aynı zamanda hepsiyle ilintilidir.”

– Marco Tulio Ciceron

Daha sağlıklı olmak için minnettarlığınızı geliştirin

Minnettarlık, hayat (ve hayatınızın parçası olan insanlar) size güldüğünde hissettiğiniz duygudur. Hayatınızdaki küçük şeyler yolunda gittiğinde hissettiğinizdir. Bazen minnettar olmanın o kadar da önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak, minnettarlığı nasıl kullanabileceğinizi bilmek ve en yüksek seviyeye çıkarmak size olumlu düşünceler getirecek. Böylece, daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacak.

Minnettarlığı olması gerektiği gibi kullandığınızda ve dengeyi sağlayabildiğinizde, bundan en iyi derecede faydalanabilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? İlk olarak, gün içinde hayatınızda minnettarlık göstermek istediğiniz insanı düşünmek için vakit ayırmanızı öneriyorum. Bu partneriniz, arkadaşınız, ailenizin bir üyesi ya da birlikte zaman geçirdiğiniz herhangi biri olabilir. Sonra, bu kişinin yaptığı veya söylediği, hoşunuza giden herhangi bir şeyi düşünün.

“Neler verdiğinizi unutun ki size verilenleri hatırlayabilin.”

– Mariano Aguilo

birbirine sarılan arkadaşlar

Ne için minnettarlık göstermek istediğinize karar verdiğinizde, düşündüklerinizi kişisel ve açık bir şekilde yazın. Bu, minnettarlığınızın bir kanıtı olarak duracak ve karşınızdaki kişiye ne kadar değer verdiğinizi ifade edecek. Tarihi de yazın ve bu mektubu beklenmedik bir zamanda bulmaları için eşyalarının arasına saklayın.

Cüzdanlarını ya da çorap bulmak için çekmecelerini açtıklarında hoş bir sürprizle karşılaşacaklar. Yazdıklarınızı okumak, sizin yazarken hissettiğinizi onların da hissetmelerini sağlayacak: minnettarlık! Bunu haftada bir kez yaptığınızda yapabileceği etkileri düşünün. Bunu kalem kağıt kullanarak yapmanıza da gerek yok. Yeni teknolojiyi ve mesaj bırakmanın çeşitli yollarını düşünürsek, minnettarlığımızı geliştirmenin birçok yolu olduğunu fark ederiz.

Minnettarlığınızı dengeleyin – ne çok fazla ne çok az

Artık minnettarlığınızı nasıl geliştireceğinizi ve bundan en iyi şekilde nasıl faydalanacağınızı biliyorsunuz. Ancak, acaba minnettarlığı çok fazla veya çok az göstermek mümkün mü? Bunu nasıl dengeleyebilirsiniz? Minnettarlığı gerektiği şekilde kullanmanın ilk adımı kendiniz için minnettar olmanızdır. Nihayetinde, minnettarlık kendinizle başlar.

“Gururlu bir insan nadiren minnettar bir insandır, çünkü hiçbir zaman hak ettiği kadarını aldığını düşünmez.”

– Henry Ward Beecher

Bunu yapmak için her güne kendinizi şımartarak başlamalısınız. Normalden 10 dakika daha erken uyanın ve vücudunuzu dinleyin. Vücudunuz size her zaman ihtiyaçlarını anlatıyor, ancak bunları anlayabilmek için dikkatinizi vermelisiniz. Bu yüzden, yüzünüzdeki ifadelere, cildinize ve genel olarak tüm vücudunuza dikkat edin.

Nelere ihtiyacınız olduğunu hissettiinizde, duşta kendinizle ilgileneceğiniz birkaç dakikanın keyfini çıkarın. Duş lifiyle kendinize bir masaj yapın ve hissettiğiniz hoş duygulara odaklanın. Cildiniz kuruysa, nemlendirici yardımıyla kendinize masaj yapın. Böylece, vücudunuzdaki her santim için iyi duygular geliştirebilirsiniz.

Minnettarlığınızın sömürülmesine “hayır” deyin

Haddinden fazla minnettarlık neden kötüdür? Bunun sebebi oldukça basit – gereğinden fazla minnettarlık göstermek insanlarda samimi olmadığınız izlenimini oluşturabilir. Bu da ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle minnettarlığı doğru kişiye doğru zamanda göstermek önemlidir. Minnettarlığınızı ifade etmek zeka gerektirir.

Buna ulaşmak için hafta boyu minnettarlığınızı takip edebilirsiniz. Ne zaman “teşekkür ederim” dediğinizde karşınızdaki kişilerin buna nasıl tepki verdiğini not edin. Bir haftanın sonuna geldiğinizde, iletişim kurduğunuz birine teşekkür etmiş olmanızın gerçekten gerekli olup olmadığını anlayabilirsiniz.

kuma yazılmış teşekkür ederim yazısı
“Teşekkür ederim”

İnsanlar minnettarlığınızı çok sık ifade ettiğiniz için size tepki vermiyor da olabilirler. Bunun alternatifi, minnettarlığınızı gösterebileceğiniz farklı yollar bulmaktır. Bu yolla, minnettarlığınızın kendiniz, karşınızdaki kişi ve aranızdaki ilişki için olumlu etkileri olmasını sağlayabilirsiniz… Bu basit egzersizleri gündelik hayatınızda uygulayın ve minnettarlığınızı geliştirin.

İlginizi çekebilir ...
Minnettarlık, Sağlığınız İçin Faydalıdır
Aklınızı Keşfedinsayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Minnettarlık, Sağlığınız İçin Faydalıdır

Minnettar olmak, yalnızca duygusal refahı geliştirmemize ve stresi düzenlememize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel sağlığımız üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Kaynakça:

  • Sevilla, E., Chorén, P., y Cataluña, D. (2017). Capítulo 2. Gratitud. En D. Cataluña (Ed.) Manual de Ejercicios de Psicología Positiva Aplicada (pp 15-18). Madrid, España: Colegio Oficial de Psicólogos de Madrid.