Logo image
Logo image

Mutluluğu Bulmak İçin Risk Almaya İstekli Misiniz?

3 dakika
Mutluluğu Bulmak İçin Risk Almaya İstekli Misiniz?
Tarafından yazılmıştır Adriana Díez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hiç televizyondaki olumlu ve olumsuz haberleri kıyaslamaya kalktınız m? Radyoda duyduğumuz ilk haberlerin ne olduğuna dikkat ettiniz mi? Etrafımızda haber olmayan o kadar olumlu şey var ki aslında. Dünyada her şey o kadar da kötü değil, güzellikler de var değil mi! Dünyada mutluluğu bulmak için neler yapılabileceğini öğrenmek istiyorsanız yazının devamını okuyun.

Günümüz kötü haberlerle geçiyor. Haberlerde hep ölümler, savaşlar ve hastalıklar var. Dünya durmadan gelişiyor, teknoloji ve bilim inanılmaz bir hızla ilerliyor. Bunların arasında en önemli olanı atlıyoruz. İnsan.

Ağaçlar büyümeye devam ediyor. Her gün binlerce çocuk doğuyor. İnsanlar başka insanlara el uzatıp yardım ediyor. Bazıları hayatı kolaylaştıracak buluşlar yapıyor. Ancak düşen ağaç büyüyen ağaçtan daha çok ses çıkarıyor.

Hala iyi insanlar olduğuna inanıyorum. Hala yardım sever insanların varlığına inanıyorum. Karşılık beklemeden yardım edecek insanlar olduğuna da inanıyorum. Öğreten, geliştiren ve dünyayı daha iyiye götürmek isteyen insanların olduğuna inanıyorum. Ama maalesef bu insanlar medyada en çok karşımıza çıkanlar arasında değil.

Hastalıklar ve sağlık hakkındaki risk faktörlerini yeterince biliyoruz. Peki ya mutlu olmak için alınacak riskler neler? Bunları öğrenmek için okuyun ve keşfedin. Bu riskleri alarak tehlikeli ama eğlenceli bir dünyaya adım atmış olacağız.

Some figure

Mutluluk için risk faktörleri

Başkalarına minnettar olmanın riski hakkında dikkatli olun. Sizi seven insanlarla çevrelenmenin şansına dikkat edin. Birine teşekkür ederseniz size gülümsenme riskini göze alın.

Alabileceğimiz bir başka “risk” ise, duyumlarımızın günün her anını anlattığının farkında olmak, dinlemek, gözlemlemek ve bilinçli olmaktır. Her zaman hatırlamak ve zevk almak için neler olup bittiğini bilmek gerek. Bu bizi tahmin ettiğimiz ve korktuğumuz diğer şeyler yerine önümüzde sahip olduğumuz gerçekliği yaşamaya motive edebilir. İçsel benliğimizle uyum içinde olmak ve ona bağlı hissetmek için bir fırsattır.

Büyümeyi arzu edersek, bizi harekete geçiren ve bizi dolduran şeylere ulaşmak için çaba gösterirsek, “düşme riskini” baştan aşağıya taşımış oluruz. Daha iyisini yapmak ve ilerlemeye devam etmek için sürekli çaba göstermeliyiz. Yorgunluğa rağmen sabah kalkınca gülümsemeye devam etmeli! Çünkü bu şekilde kendiniz için harika anılar ve her şeyden öte, çok fazla kahkaha yaratabilirsiniz.

Başkalarına yardım etmeye özen gösterin, her şeyin olumlu tarafını görmeye çalışın ve yeni yollar veya alternatif çözümler aramayı bırakmayın. Sevginizle başkalarını sarın (fazla üstüne gitmeden). Gününüzü düzenleyin, böylece hem iş için hem de boş zamanlarınızda kendiniz için zaman yaratın. Durum ne olursa olsun, gülümsemeye devam edin. Daha sonra kendi yoldaşlığınızı daha çok sevmeye başlayacaksınız.

Some figure

Tohumu ekin ve büyümesini izleyin

Toprağımız ölmesin diye ekmeye devam edeceğiz. Her zaman kayıplar verecek ve belki gömmek zorunda kalacağız ama bu yeni tohumlar ekmeye engel olmamalı, büyüyecek yeni ağaçlar dikmeli. Her an ölenler yerine dünyanın başka bir yerinde yeni insanlar doğuyor. Onlar da en az arkasından ağladıklarımız kadar dikkati hak ediyor. Çünkü, büyümeden daha fazla ölüm olduğu görülse bile, başkalarının büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmanın elimizde olduğunu biliyoruz. Olumsuz haberlerle sarılmış çevremize rağmen, olumlu şeyleri aramaya ve hala yaşamakta olan her şeye hayat vermeye devam edeceğiz. Onu gerçekten ararsak mutluluk orada belirir ve eğer bulursak gözlerimiz “tehlikeli mutluluk” hayatına açılır.

Yaşamın bize sunduklarına yakından bakarsak, alınacak risklerin olduğunu görürüz. Bu riskleri alırsak, o zaman başkalarına ve kendimize bu mutluluğu “bulaştırma ” riskini yönetebiliriz. Mutlu olmak için bu riskleri almaya istekli misiniz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.