İyi Bir İnsan Olmak, Aptallık Değildir

İyi Bir İnsan Olmak, Aptallık Değildir
Fátima Servián Franco

Yazan ve doğrulayan psikolog Fátima Servián Franco.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İyi bir insan olmak aptal olmakla aynı şey değildir. Asturias Psikiyatri Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, iyi bir insan olmaya değer, çünkü size duygusal bir iyilik sağlar. İnsan değerleri koruyucu faktörler olarak hizmet eder.

Neredeyse tüm kültürlere uygulanabilecek on değer vardır ve bunlar evrensel olarak iyi kabul edilir. Nezaket, evrensellik, düşüncenin bağımsızlığı, heyecan verici bir yaşam sürmek; zevk, kişisel başarı ya da başarı ve güç istemek. Ve üç geleneksel değer daha var: güvenlik, uyum ve gelenek.

İyi değerlere uygun bir yaşam sürmek sizi, problemlere karşı çok düşük bir hoşgörü derecesi gösteren bir topluma karşı korur. Bu tolerans sadece zamanla daha düşük ve alçak görünüyor. Dünyamızda depresyon, anksiyete, stres, vb. gibi hastalıkların ortaya çıkmasıyla sonuçlanan sürekli sorunlar var.

“Her gün aynı olduğunda bunun nedeni, insanın, güneş gökyüzünden her geçtiğinde hayatta ortaya çıkan tüm güzel şeyleri algılamayı bırakmış olmasıdır.”

– Paulo Coelho

Diğer insanlar için iyilik aradığınızda kendiniz için de iyilik bulursunuz

Diğerlerine sunduğunuz her şey, hayatınızı devam ettirdiğinizde size daha da büyük bir geri dönüş yapacak olan bir bumerangdır. Başkaları için iyi bir şey ararken, bir düşünce, bir duygu ya da bir eylem olsun, başkalarıyla bağlantılarınızı güçlendirirsiniz. Bu bağlantılar, duygusal esenliğinizin önemli parçaları olan rahatlatıcı duygular sağlar.

tatlı işbirliği

Verdiğiniz şeylerin çoğu, hayatın bir noktasında ya da koşullarında, birçok kez büyük ölçüde size iade edilir. Yani, her şey başkalarına sevgi yoluyla yardım etmek ve iyi bir insan olmakla ilgilidir. Bunu size verdikten sonra, kendinizi gösterilecek doğal bir yasa için otomatik olarak açtığınızı bilmelisiniz. Her şeyin, her duygunun, her zaman geri dönüştürüleceği kanunu.

Ortak iyiliğin yapılması herkesin sorumluluğundadır. Şu anda toplumumuzda bir kayıtsızlık hissi var. İnsanlar tükenmiş ve bu durum güvensizliği daha da artırdı. Hepimiz hayatın birçok yönüyle aldattığımız ya da ihanete uğradığımızı hissettik. Durumun etiketlenmesinin ötesinde, asıl soru iyi bir insan olarak bu hoş olmayan duygudan nasıl kurtulacağıdır.

Toplumun, onu oluşturan bireylerin her biri için rol modeli olarak hizmet etmek için davranışlara ihtiyacı vardır. Geçmişte kötü davranan insanları yargılamanın dışında, bu daha iyi bir geleceği güvence altına almanın tek dürüst yolu.

Ne verirseniz, kendine verirseniz. Ne saklıyorsanız, kendinden saklarsınız.

Üstünlüğün tek sembolü nezakettir

Her nezaket eylemi, bir güç gösterisidir. Hayırsever bir insan olmak, kötü olan her şeye karşı hoşgörünüzü artırmak anlamına gelmez. Ayrıca, bu konuya karşı uygunluk anlamına da gelmez. Bunun yerine, iyilik yapma arzusuna sahip olmak demektir. Şimdiye kadar yaptığınız en iyi şey kadar iyi olduğunuzu unutmayın.

Buda için, her şeyden önce, şefkat dolu iyilik vardır. Ayın ışığı yıldızlardan altmış kez daha parlaktır. Aynı şekilde, şefkat dolu iyilik, kalbinizi diğer tüm başarılarınızdan altmış kat daha etkili bir şekilde özgürleştirmektedir. Eğer iyilikten beslenirseniz, korkularınız ve üzüntüleriniz açlıktan ölür.

Sabır, iyi insanları en iyi tanımlayan erdemdir. Sevdiğiniz insanlara özgürlük verme yeteneğini kapsar. Nezaket sanatı bugünlerde oldukça az görülüyor, ama belki de düşündüğünüzden daha yaygındır.

tatlı paylaşımlar

Hayatın iyi insanları ödüllendirmesinin en iyi yolu şükrandan geçer. Bir iltifat, birisinin sıkı çalışmanızı kabul ettiği anlamına gelir. Size ilgi gösterilmesi, arkadaşlığınızın o kişi için önemli olduğu ve iyi bir insan olduğunuz anlamına gelir. Şükran, diğer insanlara yararlı olabileceğiniz anlamına gelir, sözleriniz, tavırlarınız veya davranışlarınızla olsun. Bu üç unsur birlikte (övgüler, şefkat ve minnettarlık) daha samimi ve sıkı sıkıya bağlı ilişkilere sahip olmanızı sağlar.

İyi insanlar bilgedir, çünkü bilinçli ya da fark etmeden olsun, önemli olanın ne olduğunu anlamışlardır. Başkaları için ne yapıyorsak, kendimiz için onu yaparız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.