Minnettarlık Ne Hayatlar Değiştiriyor!

Nisan 22, 2017

Bugün kaç kez herhangi bir şeyden şikayet ettiniz? Konunun ne olduğunun hiçbir önemi yok, sadece şikayet edilip edilmemesi mesele. Peki, değer verdiğinizden daha fazlasına sahip olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Minnettar olabilmek, sahip olduğumuz servetin farkına vardığımızda, kendimize vermiş olduğumuz bir armağandır.

Minnettarlık, elimizde avucumuzda herhangi bir şey olmadığında, bize bir nevi sakinlik ve esenlik verir. Ayrıca, yalnız olduğunuza inandığınız anlarda, hayatınızda kimler olduğunu görebilmek adına size huzur sağlar. Nelere sahip olduğunuzu görmek adına, minnettar olmak hayatınızı değiştirir.

“Su içtiğinizde, ilkbaharı hatırlayın.”

– Çin atasözü

Hayattan ne istediğinizi baskı hissetmeden bulabilirsiniz

Daha iyi bir hayata sahip olabilmek adına ne hayaller kurdunuz ve en sonunda elinizde olanları görünce ne hissettiniz? Bu durum, sahip olduğunuz her şeye minnettar olmadığınız için olur. Minnettar olmak, kendiniz için belirlediğiniz bu hedefleri gerçekleştirmenize yardımcı olup, neler yaşadığınızdan ve bugün nelere sahip olduğunuzdan memnun olmanızı sağlar.

Minnettar olmak, hayatınızdan memnun olmanızı ve başarılarınızdan keyif almanızı kolaylaştırır. Minnettar olamamak, sizi adeta bir deney faresi gibi, mutluluktan yoksun bir haline sokar.

Minnettar olmak size mutlu olmak için daha fazla sebep verir

Hayatınızdaki olumlu şeylerine ne olduğunu görmek için bir etrafınıza baktığınızda, sahip olduğunuz tüm nimetlerin farkına varacaksınız. Elbette, her şeyin kendileri için doğru düzgün işlediğini düşünen insanlar tanıyorsunuz. Sıklıkla onları mutlu eden şeylerden ve sahip oldukları için duydukları minnettarlık duygusundan bahsederler.

Bu insanların hayatlarında herhangi bir sorun olmadığını düşünmeden önce, neyden bahsettiklerine odaklanmaya çalışın. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Eğer hayatınızdaki olumsuz durumlara gereğinden fazla zaman harcarsanız, göreceğiniz şey de zaten budur. Sabah uyandığınızda, hayatınızdaki en mutlu gün ile karşılaşabilir, arkadaşlarınızla felekten bir gece çalabilir ama hala bunun içindeki güzelliği göremeyebilirsiniz.

Eğer hayatınızdaki her şeyin size karşı olduğunuzu düşünüyorsanız veya artık hiçbir şey size mantıklı gelmiyorsa, önce bir durun, derin bir nefes alın ve minnettar olmanız gereken bir iki şeyi arayın. Bunu ilk başlarda ufak tefek görmeye başlasanız da, zamanla bu duygular çoğalacak.

“Minnettar olmak, iyi bir insan olmanın esas parçasıdır.”

– Francisco de Quevedo

Minnettar olmak sizi mutlu eder

Hayatınızı, ‘ya daha iyi maaş veren bir işim olsaydı’ ya da ‘ keşke bu şehirde değil de başka bir yerde yaşasaydım her şey daha güzel olurdu’ diye yaşayarak mutlu olamazsınız. Herhangi bir olumsuz ibaresi olmadığı sürece, kendinize yeni hedefler koymak tabi ki de güzeldir.

Sahip olduğunuz her şey için minnettar olun. Örneğin, çalıştığınız iş, gerçekten sizin istediğiniz şey değilse bile, bir iş sahibi olduğunuza ve işsiz olmadığınıza minnettar olun. Tabi ki de daha iyi bir iş arayabilirsiniz, fakat en azından, çalışırken iş arayacağınız için kendinizi daha rahat hissedersiniz.

Yaptığınız işlerle minnettar olduğunuzu gösterin

İnsanlarla konuşmak bize iyi gelse de, bazen çok fazla konuşuruz. Ailenize, size verdikleri hayat için minnettar olduğunuzu söyleyebilir, ancak elinizden geldiğince onları ziyaret etmek, bu minnettarlığı çok daha fazla gösterecektir.

Ne dediğiniz değil, nasıl söylediğinizi önemlidir. Eğer bana inanmıyorsanız, sizin için en önemli olan şeyleri düşünün. Lafla peynir gemisi yürümez elbette.

“Minnettarlığınız yüzünüzden okunuyorsa, sözcüklere gerek kalmaz.”

– Alvaro Mutis

Minnettar olmak affetmenizi sağlar

Hayatımız, her zaman için pek de hoş olmayan ilişkiler ve anılarla doludur. Bazen, bize zarar veren insanlardan uzak durmamız gerekir, ancak böylece iyi bir yaşam ve duygusal açıdan dengeli ve sağlıklı bir hayat sürebiliriz. Kendinizi bu tür insanlardan öfkeyle uzaklaştırmak yerine, bir zamanlar sizin yanınızda oldukları ve size öğrettikleri için teşekkür etmeye çalışın.

Minnettar olmak burada bir kapı gibi çalışır. Ne kadar minnettar olabilirseniz, aldığınız yaraları kapatmada, affetmede ve unutmada o kadar iyi olursunuz. Tek yapmanız gereken, minnettar olmaya başlamaktır ve bunu yapabilirsiniz.

Hem iyi zaman hem de kötü zamanlarda minnettar olun

Sadece iyi ve hoş zamanlarda minnettar olup, başınıza hiçbir zaman kötü bir olay gelmeyeceğini düşünerek yaşayamazsınız. Başınıza gelen bu kötü hadiselerin size öğretmiş olduğu derslerin ve edindiğiniz tecrübelerin size neler kattığını bir düşünün. Her iki durum da, size motivasyon ve bilgi sağlarken, hayata dair minnettar olunacak nedenler vermeye devam eder.

“Minnettar olmak, sadece altın kaplarda saklanan o kendine has likör gibidir: büyük ruhları parlatırken ve küçükleri ezer geçer.”

– Jules Sandeau

İlk başta, size zarar veren şeyler için minnettar olmak karmaşık olabilir, ancak bunun da yaşayıp, büyümenin bir adımı olduğunu unutmayın. Minnettar olmaya başlayın ve sonuçlara siz de şaşıracaksınız… Şu hayatta bir şansınız olsun!