Logo image
Logo image

Pozitif Tutumu Sürdürmek

3 dakika
Pozitif Tutumu Sürdürmek
Son Güncelleme: 23 Aralık, 2016

Yıllardır, hayatın bize sunduğu tüm zorluklarına karşı pozitif tutumu sürdürmenin önemini duyduk, okuduk ve konuştuk. Ama şimdi düşüncelerimizi tazelemenin ve istediklerimizi elde etmemizi sağlayacak yeni alışkanlıklar kazanmanın zamanı geldi.

Aşırı uç düşüncelerin tehlikesi

İyi bilinen bir gerçek vardır; eğer negatif düşünceler zihninizi ele geçirirse veya depresyonun sizi yönetmesine izin verirseniz, neyin iyi olduğunu bulamadan hayatınızı harcamış olursunuz. Diğer yandan, fazla iyimser düşünmek de gerçeğe olan bakışınızı çarpıtabilir.

Genelde, aşırılar ve uç düşünceler yardımcı değildir. Düşünme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz, üzüntü ile mücadele için yapıcı teknikler üzerine çalışmalısınız ve içinizdeki motoru çalıştıracak anahtarı bulmalısınız. Tüm bunlar daha dolu bir hayat yaşamanızı sağlayacaktır.

Pozitif tutumu sürdürmenin adımları

Mutsuzluğunuzun sebebini belirleyin. Üzüntünüzün, korkunuzun, veya öfkenizin her zaman bir sebebi vardır, bu yapacağınız ilk şey olmalıdır. Her zaman kolay değildir, ama sizi felç eden ve hedeflerinize ulaşmanıza engel olan üzüntünüzün asıl sebebini bulmaya odaklanın. Bazen bunlar ne istediğiniz veya kabul edebildiğinizin arkasında yatan sorulardır.

Bu adım karamsarlıkla sonuçlanabilir. Cesaretinizi kaybetmeyin, bu düşünme alışkanlıklarınızı değiştirmek için ilk adımdır. Zorluklar ile yüzleştiğinizde, iki şey yapabilirsiniz: onları başınızdan savabilir veya onlarla yüzleşebilirsiniz. Başınızdan savmak sadece ızdırabınızı uzatacaktır, bu yüzden size yüzleşmenizi öneriyorum.

Kısa ve ulaşılabilir bir hedef belirleyin

Hedefinize ulaşmanızın faydalarını hayal edin. Çok temel ve basit bir alışkanlık oluşturmakla başlayın. Örneğin, kilo vermek istiyorsanız ve her gün abur cubur şeyler yiyorsanız, yediğiniz miktarı haftada bire düşürün ve her zaman yediğinizden daha az yiyin.

Bu değişikliklere başladığınızda, ilk bir kaç gün oldukça zor geçecektir. Ama bu küçük hedeflerden birkaçına ulaştığınızda, kendinizi daha iyi ve hevesli hissedeceksiniz. İşte o zaman daha büyük bir hedef koyarak, daha büyük bir kazanım elde etmenin sırası gelmiş demektir; bu eylem asıl hedefinizi size daha da yaklaştırır ve çabalarınızı arttırır.

Gerçekten hedefinize ulaşmak için en önemli sebebin ne olduğunu bulun. Görev planınızı açık bir şekilde yaptığınızda, pozitif düşüneceksiniz ve çok fazla heves edeceksiniz. Heyecanlı kalacaksınız ve diğer olası sonuçları da göreceksiniz. İyi niyet veya pozitif düşünce eğer gerçekten o şekilde davranmazsanız etkili değildir.

Hayatınızdaki iyi şeyleri belirleyin. Pozitif tutumu sürdürmeye yardımcı olan en önemli şeylerden birisi de iyilik için şükretmektir. Uygun olduğunu düşündüğünüz her şeyin listesini yapmak işe yarayacaktır. Örneğin malzemeler, insanlar, fırsatlar ve deneyimler, vs.

Değiştirmek istediğimiz şeyler üzerine konsantre olurken, etrafımızdaki iyi şeyleri görmeyi bırakmak çok yaygındır. Ne yazık ki; bir çok insan bu anı yaşamadan geleceği düşünüyor ve bu bitmeyen bir yarışa dönüşüyor. 

Duygusal yükünüzü hafifletin

İyiyi tanımlamaya çalışırken, sizi kıran şeyleri ve insanları da bulacaksınız. Onların neden hala hayatınızda olduklarını düşünmeniz ve sizi gerçekten kırıyorlarsa hayatınızdan çıkarmanız önemlidir.

Tabi ki bu hiç de kolay değil. Onca yılın ardından ilişkileri bitirmek veya sizi tatmin etmese de statü sağlayan eşyalarınızı elden çıkarmak hiç kolay değildir. Aksine, duygusal yükünüz ne kadar ağırsa veya ne kadar önemli görünüyorsa, ondan kurtulmak o kadar zor olacaktır. Ama kurtulduğunuzda kendinizi çok daha özgür hissedeceksiniz.

Eğer, bizi felç eden şeylere odaklanırsak, kendimize karşı dürüst olursak, ulaşılabilir hedefler koyarsak, ve engelleri aşacak ve daha pozitif yaşamamızı sağlayacak bir görev planı oluşturursak, alışkanlıklarımızı değiştirmeyi başaracağız.

Pozitif tutum değişimin kalbidir

Hayatınızın istediğiniz gibi gitmediğinin farkına vardınız ve her şeye negatif bakış açısı ile bakmaktan bıktınız mı? Yukarıda verdiğimiz ipuçları hayatınızı daha iyi yapmanıza, daha mutlu olmanıza, yaşamınızın daha hoş görünmesine ve günden güne iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.