Logo image
Logo image

Mükemmeliyet Üzerine 6 Söz

4 dakika
Mükemmellik sadece yaptığımız bir şey de iyi olmak anlamına mı gelir? Tabi ki değil. Bu yüzden buna daha geniş bir açıdan bakmak gerekir.
Mükemmeliyet Üzerine 6 Söz
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mükemmellik kelimesinin içeriğini anlamak ve özümsemek için pek fazla kavram yoktur. Harika bir kelimedir ve neredeyse her şeyden daha iyi “gider”. Ama gerçekten ne anlama gelir? Hayatımızın neresindedir? Mükemmelliğe ilerlemek ile mükemmellik aynı şey mi? Bu kavram en iyisi olmak mı yoksa sadece her gün elinizden gelenin en iyisini yapmak anlamına mı geliyor?

Doğrusu, bu sadece yaptığınız şeyde iyi olmaktan daha başka anlamlara da gelir. Bunun çok ötesine gider. Ayrıca, bulunduğunuz şartlar altında elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak ve her zaman en iyi çözümü bulmaya çalışmak gibi ahlaki bir yönü de vardır. Birçok insan için ölçülebilir başarılar, mallar ve becerilerle ilgilidir. Fakat bununla ilgili hiç bir şey ifade etmiyor. Aslında daha çok manevidir. Memnuniyet ve kişisel gelişim ile ilgilidir.

“Mükemmellik, eğitim ve alışkanlık ile kazanılan bir sanattır. Doğru davranmayız çünkü erdemli ya da mükemmeliyet sahibiyiz, ama bunlara sahip olmayı tercih ederiz, çünkü böylece doğru davranabiliriz. Biz, tekrar tekrar yaptığımız şeyiz. O halde mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.”

– Aristo

Mükkemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır

Mükemmellik, kurulmuş, üzerine anlaşma yapılmış bir kalite ya da mükemmellik derecesi değildir. Bu sürekli değişen bir paradigmadır, ve her gün yaptığımız şeylerden gelir. Bir şeyde mükemmel olmak takdire değerdir, ama amaç bu olmak zorunda değildir. Aslında, her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmanızdır.

Yaptığınız işte çok başarılı olmak için kendinizi zorlamak çok fazla çalışma ve tutku gerektirir. Bu dürtü, bir şeyleri iyi yapmak becerisi ve bunun için çaba göstermek harika sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olur.

Some figure

Mükemmellik her gün üzerine çalışmanız gereken bir şeydir

Mükemmellik arayışı asla bitmez, kişi buna asla mola vermez ve asla istisnalar yapmaz. Mükemmellik, her gün üzerine çalışmanız gereken bir şeydir, çünkü kendi değerlerinizden gelir. Sizi her gün teste sokan, yaptığınız her şeyde gördüğünüz ve başınıza gelen her şeydeki değerlerden bahsediyoruz. Bir şey sizin için önemliyse, yapabileceğiniz en iyi şey her gün onun üzerinde çalışmaktır. Bahane yok!

“Böyle bir işte ya da başkasında ya da gerçekten herhangi bir işte süren bir neşe yoktur. Her zaman bir noktada başka bir yere gitmek zorunda kalacaksın. Tekrar giyinmek ve yola çıkmak zorundasın. (…) Yürümek ve mükemmelliğin kapısını çalmak zorundasın çünkü bu haftanın yedi gününü gerektiren bir iş.”

– Arnaldo Calveyra

Bir şeyleri iyi yapmaktan zevk almak

Yaptığınız işte mükemmellik üzerine oynamak, bundan zevk almanın en iyi yollarından biridir. İşteki tutumunuzu bu hedefle aynı hizaya getirmek, sizi iyi sonuçlar almanın çok ötesine götürecektir. Aynı zamanda hem kişisel hem de profesyonel olarak katılabileceğiniz, zenginleştirici bir uygulamadır.

İyi bir şey yaptığınızı bildiğinizde, bu o şeyin size getirdiği hazzı da arttırır. Onu ne kadar çok yaparsanız, sonuçlar o kadar iyi olur ve alışkanlığı o kadar fazla güçlendirirsiniz.

“Çalışmadan zevk almanın sırrı tek kelimede saklı – mükemmellik. Bir şeyi iyi yapmayı bilmek, tadını çıkarmaktır.”

– Pearl S. Buck

Mükemmellik sürekli bir arayıştır

Neredeyse bitmeyen ve her zaman bununla ilgili bir şeyler yapma şansınızın olduğu bir süreçten bahsediyoruz. Artı, mükemmellik arayışı içinde ne kadar fazla zaman harcarsanız, ruhunuz o kadar genç, daha umutlu ve aktif olacaktır. Bu, her zaman daha da iyiye gitmek için yer olduğu fikrinden çıkar; yaşamın hangi kısmı hakkında olduğuna ya da konunun profesyonel ya da kişisel olup olmadığına bakılmaksızın…

Yüksek kişisel bir standarda sahip olmak genelde sahip olduğunuz kaynaklardan elde edebileceğiniz sonuçları optimize etmek için daha iyi performans gösterme arzunuzun sonucudur. Bu, içsel bütünlüğün, tutkunun ve fark yaratmaya yönelik güçlü bir arzunun dışsal ifadesidir.

Ne yaparsanız yapın, her zaman bu tutumu benimseme seçeneğiniz vardır. Beceri ve yetenekleriniz ya da kaynak ve bilgilerinizin sınırlayıcı faktörler olabileceği de doğrudur. Fakat çoğu zaman manevra yapacak bol miktarda yeriniz olur. Bu kısım tam da tutkunun ve bağlılığın gerçekten devreye girdiği yerdir.

“Bana gelince; ben mükemmellik arayışı içindeyim. Yaşlanmak için zamanım yok.”

– Will Eisner

Tanınma, mükemmeliyetle el ele gider

Pek çok insan tanınma kazanmak için savaşıyor, ancak bunun için her zaman doğru yolu izlemiyor. Mükemmellik yoluyla tanınmak, bunu yapmanın en iyi ve en asil yoludur. Ancak, bu şekilde tanınma kazananlar için, bu genellikle iyi bir sonuçtan daha az önem taşır.

Diğer taraftan, mükemmellik arayışında değilseniz, muhtemelen onu bulamazsınız. Mükemmellik arayışı aynı zamanda eylemlerinizde mükemmelleşmek ve her zaman elinizden gelenin en iyisini yapmak anlamına gelir. Üstün başarı göstermekten uzak gibiyseniz bile, ilgi ve çaba, her zaman bir projeye dahil edebileceğiniz en değerli şeyler olacaktır. Bir arzu taşımak ve ona göre hareket etmek, mükemmelliğe bir adım daha yaklaşmanın tek yoludur.

“Hayallerinizi cidden gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, battaniye onayını bırakın gitsin. Herkesin beklentilerine uymak bir numaralı hedefse, benzersizliğinizden ve bu nedenle mükemmelliğinizden ödün verdiniz demektir.”

– Hope Solo

Some figure

Mükemmelleşmek için her fırsattan yararlanın

“O kadar da çok şeyi yapma şansımız yok ve her biri gerçekten mükemmel olmalı. Çünkü bu bizim hayatımız.”

– Steve Jobs

Bu tutumu benimsemek, kendinize inanmak ve kendi kendinizi iyileştirme fırsatını görme / tanıma yeteneğinizi takip etmek anlamına gelir. İlerlemek ve her ayrıntıyı iyileştirmek için en iyi yolu bulmak demektir. Bu bir eylemdir, gözlem ya da yansıtma değildir. Elbette bu ikisiyle de başlayabilir.

Bunları söylemenin yanı sıra, bu tutumu benimsemenin ve devam ettirmenin kolay olmadığını da belirtmek isteriz. Son derece sinir bozucu ve acı verici olabilir, çünkü elde ettiğiniz erken sonuçlar genellikle umduğunuz sonuçlardan kilometrelerce uzakta olur. Sonuçta, mükemmellik zeka ve sabrın bir alıştırmasıdır. Ne olursa olsun ileri adım atabilme ve sınırlamalarının ötesine geçebilme esnekliği olan insanları ödüllendiren bir şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alton, S. M. (1993). In search of excellence…. Journal of Human Nutrition and Dietetics. https://doi.org/10.1111/j.1365-277X.1993.tb00392.x

  • Pickering, N. (1998). How Are We To Live? Ethics in an Age of Self-Interest. Journal of Medical Ethics. https://doi.org/10.1136/jme.24.5.353-a


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.