Mucize Soru Tekniği - Neyi İçerir?

Mucize Soru Tekniği - Neyi İçerir?
Adriana Díez

Yazan ve doğrulayan psikolog Adriana Díez.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Uyandığınızda, alarm saatinizin bozulduğunu, bir mucize olduğunu ve bütün sorunlarınızın yok olduğunu hayal edin. Sizi terapiye götüren sorunun artık var olmadığını nasıl fark edersiniz?” Bu, mucize soru tekniği ile çalışıldığı zaman terapinin nasıl başlayabileceğini gösterir.

Bu teknik Steve de Shazer tarafından temsil edilir ve çözüm odaklı kısa terapinin bir parçasıdır. Hastanın hayatından istisnalar bulmak bu çalışmanın amacıdır; yani, mümkün olduğunca problemin bulunmadığı durumları bulmak ve onları ön plana çıkarmaktır.

Her şeyden önce çözüm odaklı kısa terapiler, isminden de anlaşılacağı gibi, kısadır, böylece yaklaşık 10 seansta uygulanabilir. Terapistler, hastalarının eğer sorunları aniden ortadan kalksa hayatlarının nasıl olabileceğini zihinlerinde canlandırmalarını isterler.

Sorunlarımıza aşırı bir şekilde kendimizi kaptırmak bizim dikkatimizi etrafımızdaki olumlu şeylerden uzak tutar. Zaman zaman kendinizi olayların iyi yönlerine bakmak yerine sadece sorunlarınıza odaklanmış bir halde bulabilirsiniz. Mucize soru tekniği ile terapistler bir mucizenin olmasını hedeflerler: insanların bir gün yaşadıkları sorunlar olmadan uyandıklarında her şeyin nasıl olabileceği konusunda düşünmelerini sağlarlar.

mumun önünde duran adam

Sizi istediğiniz şeyi yapmaktan alıkoyan nedir?

“Anladım ki; bir gün sorunlarım bitmiş olarak uykudan uyanırsam, göğsümde bir ağrı hissetmeyeceğim. Eğer iki dakikada bir saate bakmadan, kendimi huzurlu hissederek kahvaltımı edebilirsem, çocuklarımı her gün onları ne kadar sevdiğimi söyleyerek uyandırabilirsem, aileme ve işime sahip olduğum için mutlu bir şekilde uykudan uyanabilirsem, streslerimi unutup sadece o anı yaşayabileceğim.”

Sadece uzman terapistler bu mucize soru tekniğini kullanmalıdır; onlar hastayı hikayesine yönlendirmeyi bilirler ve onların sorunlarında odaklaşmasını sağlayarak kaçırdıkları detayları görmelerini kolaylaştırırlar. Neyse ki mucize soru tekniği var. Probleminiz üzerinde odaklaştığınız için, hayatınızda değişen şeyleri ve nelere son verdiğinizi görebilirsiniz.

Her şeyin “dört dörtlük” olduğunu farz etmeye yönelten öz farkındalık ve tasavvur etme yöntemi, izlememiz gereken yolun hedefleri konusunda bize fikirler verir. Harekete geçmekten bizi alıkoyan dış faktör var mıdır ya da biz mi kendimizi engelliyoruz? Zaman zaman sizi arzu ettiğiniz şeyden alıkoyan sadece kendiniz olursunuz. Günden güne daha iyi olacağını hayal etmek, istediğiniz şeyi başarmaya sizi daha da yakınlaştırır.

geleceklerini zihinlerinde canlandıran iki arkadaş

Mucize soru tekniğinden sonra ne yapılmalıdır?

Problemin ne olduğunu bilmek ve sonuçlarından haberdar olmak yeterli değildir; bu problemin hayatınızda yol açtığı değişikliklerin farkına vardıktan sonra, harekete geçmeniz gerekir. Çözüm odaklı kısa tekniğin içinde “kelebek etkisi” adı verilen bir terapi vardır. Bu egzersiz sizin küçük bir değişiklikten sonra başka değişikliklerin de olabileceğini, böylece zincirleme etkisi olacağını görmenize yardımcı olur.

Sadece ne olabilir diye hayal etmemelisiniz- kontrolü ele alın ve çaba göstermeye başlayın. Yaşadığınız sorundaki kendi rolünüzün farkına varmak en zor kısımdır – ilk basamağı katettikten sonra harekete geçmeye hazır olun!

Mucize soru tekniği iyi başlama noktası olmasına rağmen, hala yapılacak pek çok iş vardır. Yaşadığınız problemin sizi istediğinizi yapmaktan alıkoyduğunu anladıktan sonra, değiştireceğiniz faktörleri ve başarmak istediğiniz hedefleri ele alın.

Şimdi söyleyin bana: bütün yaşadığınız endişeler bir gece aniden yok olsaydı ne olurdu? Hayatınızı geliştirmek için neler yapabileceğinizi kendinize sorun ve onlar üzerinde çalışın! Unutmayın: Bir gecede büyük bir değişiklik olmaz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.