Monotonluk ve Kalp Kırıklığı Arasındaki Fark

Monotonluğun üstesinden gelinebilirken, kalp kırıklığı kaybedilen bir savaştır. Daha fazlasını buradan okuyun!
Monotonluk ve Kalp Kırıklığı Arasındaki Fark
Francisco Pérez

Yazan ve doğrulayan psikolog Francisco Pérez.

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Monotonluk ve kalp kırıklığı arasındaki fark tek kelimede yatar: İlgi. İlişkinize ilgi göstermezseniz ve monotonluğun devralmasına izin verirseniz, kalbinizin kırıldığını ve neyin yanlış gittiğini merak ettiğinizi fark edeceksiniz. İlişkinizi heyecanlı tutmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

koltukta oturmuş kavga eden çift

Aşk krizleri

Sevdiğiniz insanla birlikte yaşamanın iniş ve çıkışları olabilir, ancak tüm krizler kötü değildir. Aşk krizleri ilişkinin büyümesine ve olgunlaşmasına yardımcı olabilir.

Bu krizleri çözmek bağınızı güçlendirebilir ve partnerinizi daha fazla tanımanıza ve anlamanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu krizlerin bazıları kötü bir şekilde sona erebilir ve ikiniz arasında ikinizin de geçmek isteyemeyeceği bir okyanus yaratabilir. Bu yüzden birçok ilişki biter.

Neyse ki, bu, birbirinizin ihtiyaçlarını zamanında tanıyarak çözülebilir.

ellerinde içkiyle kutlama yapan mutlu çift

Monotonluk ilişkileri bitirir

Bir çift olarak ilişkinizi canlı tutmanın yollarını bulmanız gerekiyor. Tatmin edici ve heyecan verici deneyimler sizi coşkuyla doldurabilir ve bir çift olarak geleceğinizin görünümünü iyileştirebilir.

Bir ilişkinin hayal gücü, eğlence, hedefler, karşılıklı ilgi ve paylaşılan planlara ihtiyacı vardır. Böylece monotonluktan kurtulursunuz. Bu büyük bir sorun olmak zorunda değil, monotonluktan kaçınmak ve o gri günleri canlandırmaya çalışmak için biraz becerikli olmanız yeterli.

Monotonluk hayatı sıkıcı, yorucu, basık ve sinir bozucu hale getirebilir. Bir ayrılıktan kaçınmak için yeterince hızlı çalışmazsanız, bu sizi sonsuz bir karamsar döngüye sokabilir.

suda zıplayan mutlu çift

Monotonluk mu yoksa kalp kırıklığı mı?

Monotonluk bir ilişkiye virüs gibi bulaşabilir. Hala eşinize ilgi duyarsınız, ancak onunla geçirdiğiniz hayat artık sizi sıkar. Bu nedenle, hayatınız yeterince tatmin edici olmamaya başlar.

Kendinizi sinirli, sıkılmış ve boş hissetmeye başladığınız bir zaman gelir. Partnerinizi gördüğünüzde midenizde hala o “kelebekler” vardır ama devam etmek için yeterince motive hissetmiyorsunuzdur. Ancak partnerinizle farklı bir şey yapmaya başlarsanız, işler yeniden anlam kazanmaya başlayacak ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

Kalbiniz kırıldığında, rahatsız veya boş hissetmezsiniz. Hayal kırıklığına uğrarsınız ve bundan kurtulamazsınız. Kıvılcım kalmamış gibidir. Hatta eşinize acımaya bile başlayabilirsiniz.

Aşk en ödüllendirici duygudur. Kendinizi canlı hissetmenizi ve hayatınızı partnerinizle paylaşmak istemenizi sağlar. Kalp kırıklığı tam tersidir. Sizi bir zamanlar sevdiğiniz kişiden uzaklaştırır. Kalp kırıklığı olduğunda, bağlılık kalmamıştır ve artık hayatınızı eşinizle paylaşmak istemezsiniz.

Kalp kırıklığı ayrılıklara yol açar. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bundan geri dönüş yoktur. Kalp kırıklığı bir dönemin sonu olabilir ve bunu kabul etmelisiniz. Ancak, monotonluk olduğunda, aşk için hala bir şans vardır.

Monotonluğun üstesinden gelinebilirken, kalp kırıklığı kaybedilen bir savaştır.

İlginizi çekebilir ...
İlişkinizdeki Çatışmalar ile Mücadele Etmek İçin On Kural
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
İlişkinizdeki Çatışmalar ile Mücadele Etmek İçin On Kural

İlişkilerde yaşanabilecek tartışma ve çatışmalar hem sağlıklı hem de yapıcı olabilir. Tartışma sırasında çözüme odaklanabilmenin on kuralı yazımızd...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.