Optimist Olmanızı Sağlayacak 6 Cümle

Bu yazımızda sizlere optimist olmanın faydalarını anlatıyoruz. Zorluklar, bizi yıldırmamalı, mücadeleye devam etmeliyiz.
Optimist Olmanızı Sağlayacak 6 Cümle

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2020

Olumsuz duyguları yönetmek her zaman kolay değildir. Kimse bize bunu nasıl yapmamız gerektiğini öğretmedi. Aslında, kendimiz için üzülme, kendimizi başkalarıyla karşılaştırma ve her şeyden önce hissettiğimiz şeyler için sorumluluk almama gibi davranışlar çoğu zaman yaptığımız hatalı davranışlardır. Bu nedenle, optimist yaşamamızı sağlayacak cümleler, olumsuzluklarla dolu öğlen sıcağından sonra yüzümüze esen serin, rahatlatıcı bir hava gibi gelir.

Kötü bir gün geçirdiğimizde duymak istediğimiz en son şey birinin gelip bize hayatının ne kadar güzel olduğunu anlatmasıdır. Kendimizi dış dünyaya kapatmayı, yatağımızda kalmayı ve yaptığımız tek şeyin kendini yok eden bir girdaba girmek olduğunu fark etmeden, sürekli aynı düşünceleri düşünüp dururuz.

Yeter artık kendimize verdiğimiz zarar! Etrafımızda bize şükretmeyi öğretecek binlerce şey var. Sadece bizim başımızdan kötü şeyler geçmez. Birçok ünlü insan hayatında sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Onların da karşısına bir sürü engel çıktı. Hatta bazen mücadelelerinde başarılı olamadılar ve umutlarını kaybettiler. Onların hikayelerini tanımak belki de umutsuzluklar karşımızda yılmayıp ileri doğru hamle yapabilmeyi bize öğretecek olan şeydir.

Umutlu olmanın ve kendine verilen değerin önemi

“Optimizm, bizi başarıya götüren bir inançtır. Umut ve güven olmadan hiçbir şey yapılamaz.”

– Helen Keller

Aktivist ve yazar Helen Keller’in hayatı oldukça zorlu geçmiştir. 9 aylıkken menenjit nedeniyle sağır oldu. Tüm çocukluğu öfke, acı ve kafa karışıklığı ile geçti. Neyse ki, elinde kelimeleri heceleyerek ona doğru iletişim kurmayı öğreten ve kör bir mürebbiye olan Anne Sullivan, bu yolda ona yardımcı olmuştu.

Onun sayesinde Helen okumayı öğrendi. Kültürlü ve haksızlıklara karşı koyan bir genç kadın olmayı başardı. Tanınan ilk feministlerden biridir. Tüm hayatı boyunca azınlıkların haklarının tanınması için savaş vermiştir. Optimist yaşamak için en iyi sözlerden birini bize öğretecek ondan daha iyi kimse yoktur.

tüyler arasında

Hepimiz kendi kaderimizi belirleyebiliriz

“Optimistlerin de pesimistlerin de kendine göre sebepleri vardır. Olmak istediğin yolda kendini hazırlamalısın.”

– Harvey Mackay

Hayatın birden fazla perspektifi vardır. Dünyayı gözlemlemek için birini veya diğerini seçmek bize kalmıştır. Hangi yolu gideceğimizi seçmek bizim için yeterli değil, bu yolda karşılaşacaklarımıza karşı da kendimizi hazırlamalıyız.

İnsanların başarısının çoğu hayata karşı olan yaklaşımlarına dayanır. İstenilen hedeflere ulaşmadan önce çok sayıda darbe almalısınız. Bunun için ısrar ve çaba, hedeflerimizde başarılı olmak için bize yol gösterecek olan iki büyük müttefiktir.

Bu hayatta imkansız olan hiçbir şey yoktur

“İmkansızlık, sadece aptalların sözlüğünde bulunan bir kelimedir.”

– Napoleon Bonaparte

Bu cümlenin yazarı, dünyanın yarısını işgal etmeyi başaran bir adamdır. Cesur, korkusuz ve son derece optimist biridir. Napolyon’a yalnızca Rusya direndi ancak yine de uzak diyarlardaki buzlu yerleri fethetme umudunu asla kaybetmedi.

İmkansız olan sadece aklımızdadır. İşin püf noktası düşüncelerimizi başarmak istediğimiz şeye odaklanmak için yönetmektir. Seçeneğimiz, zorluklar ve aksaklıklar karşısında pes etmek değildir, tüm bunlara rağmen devam etmektir.

Hedeflerimizi asla unutmamalıyız

“Hayallerinde işleri yoluna gitmeyen kişinin işleri uyanık kaldığı zamanlarda da yolunda gitmez.”

– İrlanda atasözü

Kökeni bilinmeyen bu İrlanda atasözü bizi yaratıcı olmaya teşvik eder. Hayal kurmak ve hedefler belirlemek, hayatta başarılı olmak için çok önemlidir. Konfor alanımızdan çıkmalı ve rutin alışkanlıklarımızın bizi engellemesine izin vermemeli, fikirlerimizi her zaman hazır bulundurmalıyız.

Bunu yapmayı bırakanlar, sonuçlarının kendilerinde yarattığı psikolojik ve dolayısıyla fiziksel düzeyde acıya katlanmak zorunda kalırlar. En değerli dileklerinize sınır koymamaya cesaret edin!

yürüyen adam

Her şey kötüye gitse de asla vazgeçmeyin

“Benim kendime göre optimist yaklaşımım var. Bir kapıyı geçemezsem, başka bir kapıdan geçeceğim ya da kendime başka bir kapı açacağım.”

– Tagore

Bengalli filozof ve şair Tagore, her zaman iç görülü düşünceleriyle ünlü olmuştur. Optimist yaşamla ilgili en çok çalışılan ve kullanılan sözlerden biri ona aittir. Hayat sana istediğin bir şeyi vermeyi reddederse, umutsuzluğa kapılma. Belki de bunu başarmanın doğru zamanı veya doğru yolu şimdi değildir.

Esnek olmalı ve diğer alternatiflere karşı açık fikirli olmalıyız. Daha ilk engelde vazgeçersek, gelecekte pişman olacağımız ciddi bir hata yapmış oluruz çünkü her engel bize gelişmeye devam etmemiz için bir şeyler öğretir.

Optimizm hayata karşı bakış açımızı değiştirir ve zorluklarla mücadele etmemizi sağlar

“Kötümser her fırsatta zorluk görür. İyimser her zorlukta fırsat görür.”

– Winston Churchill

Olumsuza odaklanmak her zaman alışkanlık olarak bizim için daha kolay olsa da, hayatın bize sunduğu iyi şeylere dikkat etmemiz şiddetle tavsiye edilir. Çünkü, tarihe adına yazdırmış hiçbir liderin sözlüğünde vazgeçmek gibi bir kelime yoktur.

Winston Churchill en tanınan ünlülerinden biriydi. Hitler rejimine karşı verdiği mücadele onu dünya çapında tanıttı ve onu yenilmesi zor bir Başbakan yaptı. Bugün mirası tüm dünya tarafından bilinmektedir.

optimist kadın

Gördüğümüz gibi, hepimiz keşke yataktan kalkmasaydım dediğimiz kötü günler yaşarız. Buna rağmen anahtar kelime üstesinden gelmek ve savaşmaya devam etmek için gereken gücü bulmaktır. Çünkü zorluklara rağmen ön sırada dik duranlardan daha büyük bir kahraman yoktur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.