Logo image
Logo image

Mizahın Faydaları Nelerdir, Yaşamımıza Etkisi Nedir?

3 dakika
Mizahın faydalarının neler olabileceğini hiç merak ettiniz mi? Bilim alanında, mizahın birçok faydası üzerine çalışmalar yürütülmekte. Bu yazıyı okuyarak daha fazlasını öğrenin!
Mizahın Faydaları Nelerdir, Yaşamımıza Etkisi Nedir?
Tarafından yazılmıştır Francisco Pérez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mizahın faydaları nelerdir, hiç merak ettiniz mi? İyi bir ruh hali içindeyken, şüpheler ve endişeler zihinlerimizi terk ederler ve böylece gerçek bir memnuniyet duygusuyla kalırız. Gülmek, bize doğuştan verilen gizemli bir hediyedir.

Bu, karmaşık bir konu gibi görünse de, gerçekte mizah insanlığın ve onun çeşitli belirtilerinin antropolojik temelleriyle bağlantılıdır. Mizah edebiyatta, filmlerde, çizgi romanlarda, şakalarda, çizgi filmlerde, sihirde ve daha birçok alandadır. Sigmund Freud’un ifadesiyle, Mizah, onunla etkileşim halinde olan üzücü etkilere rağmen, bir zev alma aracıdır.”

“Mizah, insanlığın en büyük nimetidir.”

– Mark Twain

Mizah ve bilim

Mizah üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, beşeri bilimlerin gelişmesi ile birlikte başladı. Aslında, bizzat Freud Espriler ve Bilinçdışı İle İlişkileri çalışmasına birkaç sayfa ayırdı. Ancak psikologlar, mizah ile ilgili çalışmalara sadece yaklaşık olarak 30 yıl önce başladılar ve onlar bu konuyu insan davranışı olarak ele aldılar.

Ta ki, bu konunun sosyal psikoloji ve ya klinik psikoloji gibi konularla kıyasla, sağlam olmadığı düşünülene kadar.

Diğer yandan şunu akılda tutmak gerekir, mizah üzerine yapılan teoriler, çalışmalar ve bilimsel araştırmalar bugün tüm hızıyla devam etmekteler. Hatta, doğrudan mizah konusuna yönelmiş Humor: International Journal of Humor Research gibi yayınlar da mevcut.

Peki, mizah bilimini çalışma isteği arkasındaki neden nedir? Cevap çok açık: Bu neden, mizahın sayısız faydaya sahip olması. Öyle ki, mizah bizi iyileştirecek bir güce bile sahip.

“Gece gündüz üzerimdeki korkunç gerginlikle, eğer gülmeseydim, ölürdüm.”

– Abraham Lincoln

Some figure

Mizah nedir?

Mizah, öngörülemez ve şaşırtıcıdır. Ángel Rodríguez Idígoras’a göre, mizahı birkaç kelimelik bir tanıma sığdırmak acımasızlık olur. Jardiel Ponciela ise aynı düşünceyi paylaşmakla birlikte, mizahı tanımlamaya çalışmanın bir kelebeğin kanatlarını telefon direğiyle geçmeye çalışmak gibi olduğunu söyler.

Peki, mizah tam olarak nedir? Mizah mutlaka kahkahaya ve gülümsemelere neden olmaz. Mizahın faydaları sadece bizi güldürmesi değildir. Aslında mizah, şeylerin çok farklı açılardan da görülebileceği gösterme gücüne sahiptir.

Bazı nedenlerden dolayı, mizah bireyler ve onların rutinlerinden farklı bir ayrım yaratabilir, onları konudan uzaklaşmaları için cesaretlendirebilir ve alışkın olduklarından daha fazlasını hissetmelerini sağlayabilir.

Mizahın faydaları ve zihin üzerinde etkileri

Bize katılmayabilirsiniz, ancak mizah, gerçekte, entelektüel bir faaliyettir. Onun işlev bozukluğu, aslında, insanların mental sağlığını değiştirebilir. Dahası, iyi bir ruh hali yönetimi belirli mental rahatsızlıkların iyileşmesi ve ya önlenmesinde oldukça faydalı olabilir. O halde, mizahın faydalarını anlamak için biraz daha derinlere inelim:

“Kahkaha ruhun dilidir.”

– Pablo Neruda

Mizahın faydaları insanlara daha az kibirli ve daha çok alçakgönüllü olmayı öğretir

Gordon B. Hinckley’in bir ifadesine göre: “Alçakgönüllü olmak, dünyadaki varlığımızın ne kadar önemli olduğunu görebilmemizi değil ama başkalarının hayatlarında nasıl farklılıklar yaratabileceğimizi fark etmek demektir.” Hiç kuşku yok ki, mizah her gün birçok insanın hayatında önemli farklılıklar yaratıyor.

Mizahı kullandığınızda, kibir sizden uzaklaşır. Kusurlara sahip olmanın kötü bir şey olmadığını fark edersiniz. Aniden, sadece kendinize odaklanmak yerine çevrenizde neler  olup bittiğini görmeye başlarsınız.

Some figure

Mizah günlük sorunlara çözümler üretmenizi sağlar

Mizahın faydaları, düşündüğünüzden daha belirgin olabilir. Daha önce hiç mizahın kötü bir günü dönüştürme gücünü fark ettiniz mi? Artık, bundan nasıl faydalanılacağını öğrenmenin zamanı. Mizahın sizi esprili ve doğal biri yapmasına izin verin.

Bunu bir kere yaptığınızda, belirli sorunlarınızı çözmenizde size kesinlikle yardımcı olacak. Mizah yoluyla, daha önce hiç düşünmediğiniz yollar keşfedebilirsiniz. Dahası, iyi bir ruh halindeyken her şeyi farklı bir renkten göreceksiniz. Birden bire, tam bir iyimserlik içinde ve sorunları ele almaya hazır olacaksınız.

Mizahın değişime adapte olmayı kolaylaştırır

Yeni bir durumu “tehlike” olarak yorumlamak alışıldık bir şeydir. Bu nedenle, yeniliklerle karşılaştığımızda endişeli hissetmeye eğilimliyizdir. Mizah, diğer insanlarla daha iyi iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Birine önemli (ve belki de zor) bir şey söyleyeceğiniz zaman mizahı kullanmayı bilmek sizi rahatlatır ve genelde bu diğer kişiyi de daha açık görüşlü birine çevirir.

Diğer kişilerin daha önce görmediği mevcut şeyler için mizah avantajından faydalanın. Eski zamanlarda kralların sadece soytarılar tarafından eleştirildiği bilinir bir şeydir. Komik göstericilerin oynadıkları roller onları bir şekilde koruduğu için, sarayın emirleriyle muhalif olmalarına izin verildi.

Yukarıda bahsettiklerimiz mizahın sadece bazı yararları. Şüphesiz, çok daha fazla yararı vardır. Mizah algınızı iyi değerlendirirken, diğer faydaları keşfetmek size kalmış.

“İyi bir kahkaha, evdeki gün ışığıdır.”

– William Makepeace Thackeray

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.