Logo image
Logo image

Olaylar Kötü Gidiyorsa Bile, Siz Bunlara Kapılıp Gitmeyin

3 dakika
Olaylar Kötü Gidiyorsa Bile, Siz Bunlara Kapılıp Gitmeyin
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Dünyayı olduğu gibi görüyor musunuz ya da nasıl olduğunu hissediyor musunuz? Bu gerçekten önemli bir soru, ama aynı zamanda cevaplaması çok kolay değil. Çünkü iyi gittiğiniz zaman, her şey havadar görünür. Ama öte yandan, eğer üzgünseniz, dünya size karşı gibi görünür. Bu durumda, gerçeklik sizi çaba göstermeye zorlar. İşler iyi gitmiyor olsa bile duruma kapılıp gitmeyin.

Her şeyin nasıl sona erdiğini biliyorsunuz. En karmaşık durum bile bir sonuca ulaşacaktır. En kötü fırtınalarda bile güneş hala bulutların arkasında saklanır. Ancak, olumsuz bir durumun tam ortasında olduğunuzda, hiçbir şey doğru gitmeyecekmiş gibi gelir.İstenmeyen bir şekilde gerçekten olumsuz bir insan haline gelirsiniz, hiçbir çıkış yolu olmadığını ve her şeyin bittiğini düşünürsünüz. Durumun dışındaki hiç bir şeyi göremezsiniz. Duygularınız her şeyi ele geçirir, kendinizden vazgeçersiniz ve bu sert rüzgarın sizi geri itmesine izin verirsiniz.

Korkunç durumlardan kaynaklanan olumsuz duygusal tepkilere kapılıp gitmeyin. Eğer böyle yaparsanız, çıkış yolunu göremez ya da bulamazsınız.

Olumsuz duygular ortaya çıktığında bunlara kapılmayın

Olumsuz duygular hissetmekten kaçınmak imkansızdır. Tıpkı dileklerinize karşı duran gerçekler ve durumlardan kaçınmanın imkansız olduğu gibi … Bu duygular bir amaca sahiptir: neler olup bittiğine odaklanmanıza sebep olurlar ve sizi şartlar üzerinde düşünerek duraklatır ve bir çözüm bulmaya yönlendirirler. Fakat duygular, eylemlerinizi ve düşüncelerinizi kontrol altına aldığında bu adaptasyon süreci ortadan kalkar.

İşte o anda, düşünceleriniz yenilgi ile dolar. Kollarınızı düşürürsünüz ve içinde bulunduğunuz olumsuz dönemi dengelemek için var olan tüm davranışlardan vazgeçersiniz. Aslında bu durumda kaybınızı en aza indirmeye çalışıyorsunuz. Duyguların iletmeye çalıştığı bilgiyi almaya çalışmak yerine, aldatıcı bir şekilde tekrar tekrar dönen, ruhunuzu yok eden bir plakçalara dönüşmesine ve bununla birlikte tüm enerjinizin değişmesine izin verdiniz.

Some figure

Olayları akışına bırakın

Dolayısıyla kendinizi bu durumda bulursanız, olumsuz duygularınızın sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Ama onlara karşı savaşmaya da çalışmayın. Onlara doğru şekilde yaklaşırsanız düşmanınız olmaktan çıkarlar. Onlardan almanız gereken tek şey sundukları bilgiler ve verebilecekleri enerjidir. Bunların bir parçanız olduklarını kabul edin, ancak düşüncelerinizi ve eylemlerinizi etkileyen virüsler haline gelmelerine izin vermeyin.

Bir durum ne kadar karmaşık olursa olsun, her zaman bir çıkış işareti vardır. Öyleyse, şu an nasıl hissettiğinize göre kendinizi kaptırmaya izin vermeyin. Eğer böyle yaparsanız, büyük bir sis, olayları net bir şekilde görme yeteneğinizi engelleyecektir.

Evet, o anda korkunç hissediyorsunuz. Ortağınız sizi terk etti ve hiç kimseyi bulamayacağınızı düşünüyorsunuz. Patronunuz sizi kovdu ve bunun son şansınız olduğunu düşünüyordunuz. Birisi sizi hayal kırıklığına uğrattı ve siz de herkese şüpheyle yaklaşmaya başladınız. Bunların hiçbiri size yardımcı olmayacaktır ve aslında sizi sınırlayacak ve yaşamınızdaki üzüntü ve acıyı uzatacaktır.

Duygusal mesafe almanın önemi

Yıpranmış hissediyorsanız ve aklınızdaki fırtına bulutları yüzünden hiç bir umut olmadığını düşünüyorsanız bile, içinde bulunduğunuz duruma duygusal bir mesafe almak için çaba sarf etmek zorundasınız. Hiç bir şeyi netlikle göremiyorsunuz, bu yüzden biraz geri çekilmekten ne zarar gelebilir?

Bunu yapmak, neler olduğunu daha net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, sıkıştığınız yerden çıkmak için, size yararlı bilgiler veren yeni bir bakış açısı elde edeceksiniz.

Ama duygusal mesafeyi kendiniz için nasıl koyabilirsiniz? Benzer duygular yaşamış olduğunuz geçmiş bir durumu düşünerek başlayabilirsiniz. Bunu aşmak istememiş miydiniz? Gerçek şu ki, zaman geçtikçe hayatımız boyunca yaşadığımız tüm zorluklara verdiğimiz önemi en aza indiriyoruz.

“Hayattaki her şey kendi yolunu izler, ancak kendinizi bunların varış noktasına kaptırmayın.”

– Gabriela Mistral

Some figure

Bu, durumun temelde aynı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikleri elbette farklıdır, ama gerçek şu ki, çıkış yolunu illa ki bulacaksınız. Ayrıca bu, diğer insanlarla konuşmanıza ve sizin yaşadığınız her şeyi onların nasıl yaşadığına dikkat etmenize yardımcı olabilir. Kendinizi onların yerine koymanız, durumunuzu yeni bir perspektiften görmenize yardımcı olacaktır.

Bunu yapabilirsiniz

Sizin için neler olduğunu değiştirecek kadar güçlü olduğunuzu düşünmüyorsanız bile, bunun kendinizi kolayca kaptırabileceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. Bazen sadece akıntıya karşı yüzmek zorundasınız. Ve bu, özellikle de duygularınızın bakış açınızı bulanıklaştırdığında şiddetli depresyon geçirdiğiniz zamanlar için de geçerlidir. Bu yüzden, bir gün geçtikten sonra daha az dramatik bir ışıkta göreceğinizi bildiğiniz bir şey tarafından kapılıp gitmeye izin vermeyin.

Çizimler Anne Solin’in izniyle kullanılmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.