Logo image
Logo image

Minnettarlık, Sağlığınız İçin Faydalıdır

5 dakika
Minnettarlık, Sağlığınız İçin Faydalıdır
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Şükran duygusu, sizin için iyidir – bunu uygulayanlar için inanılmaz derecede sağlıklı bir şeydir. Minnettar olmak, yalnızca duygusal refahı geliştirmemize ve stresi düzenlememize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fiziksel sağlığımız üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Duygusal sağlığımız için minnettarlığın iyi olması çok da şaşırtıcı değil. Biraz daha şaşırtıcı olan şey şudur: minnettar olmak, fiziksel sağlığımız için önemidir, özellikle de sağlam kafa sağlam vücutta bulunur düsturu çerçevesinde.

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Aslında, çift yönlü bir sokaktır bu, çünkü aynı zamanda başka bir şekilde çalışır: Sağlıklı bir vücut sağlıklı kafadadır.

İyi haber şu ki, minnettarlığımızı nasıl ifade edersek edelim her minnettarlık bir şekilde sağlığımız için iyidir. Neden mi? Çünkü üzerimizde inanılmaz bir nörolojik etkisi vardır.

Pek çok çalışma minnettarlığımızı ifade etmenin ve şükran duygusu yaşamanın bunu ifade edenlerde tatmin duygusunu ve canlılık, umut ve iyimserliği artırdığını gösteriyor. Ayrıca depresyonu, anksiyeteyi, kıskançlık duygusunu ve işle ilgili stresi azaltır.

Nisan 2017’de yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, şükran duygusunu yaşayan ve ifade eden insanların daha az fiziksel hastalık belirtileri ve daha iyi uyku kalitesi yaşadıklarını ortaya koymuştur.

Şükranın ani kısa vadede etkileri açık olsa da yazarlar, ilişkilerde başarı ve kişisel refah için de şükran duygusun iyi olduğunu savunuyorlar.

Some figure

Minnettarlık sizin için iyidir

Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yürütülen 2009 yılına ait bir çalışmaya göre şükran duygusu yaşadığımızda veya iyi niyetle bir şey yaptığımızda hipotalamus etkinleşir.

İnanması zor olsa da bu araştırma şükran duygusu olmaksızın işlev gösteremeyeceğimiz savını tamamen desteklemektedir. Çünkü hipotalamus, beynimizin iştah ve uyku ile vücut ısısı, metabolizma ve büyüme dâhil önemli bedensel işlevleri yöneten bölümüdür.

İyi haber şu ki minnettarlık daima bağımlılık yaratıcıdır ve bu pozitif bir bağımlılıktır. Nezaket ve minnettarlık, bizi minnettar olmaya devam etmeye yönelten doğal bir ödül görevi gören dopanin maddesinin büyük miktarlarda salgılanmasını sağlar. 

Ama hepsi bu değil. Ayrıca minnettarlığın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, bu nörolojik etkilerin daha fazla fiziksel ve zihinsel faydaya kapı açtığını göstermektedir.

Minnettarlık, sağlığımız için iyidir ve acıyı hafifletir

Minnettar olmak gibi basit bir şeyin fiziksel acıyı hafifletebilecek olmasına inanmak çok zordur. Ne var ki bu tamamen doğru ve bunu destekleyen pek çok çalışma var.

Örneğin, 2012 yılında yayınlanan Kişilik ve Bireysel Farklılıklar adlı bir çalışmaya göre, minnettar insanlar diğer insanlara göre daha az acı çekiyor ve sağlıklı hissettiriyor.

Şükran duygusu, dopamin salınımını teşvik eder ve bu da fiziksel acıyı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çünkü dopamin, ağrı tedavisinde önemli bir rol oynayan bir nörotransmitterdir. Analjezik etkisi büyüktür.

Buna ek olarak, genel olarak araştırma, minnettar insanların sağlıklarıyla ve ve daha egzersiz yapmak ile daha fazla ilgilendiği sonucuna ulaşmıştır. Aslında, şükran duygusunu yaşayan insanlar daha sık egzersiz yapar ve sağlık kontrolünden geçme olasılıkları daha yüksektir. Bu muhtemelen uzun ömürlerine katkıda bulunur.

Fiziksel sağlık söz konusu olduğunda, şükran duygusu tansiyonu azaltabilir ve bağışıklık sistemini iyileştirebilir. Buna ek olarak, şükran, yüksek kolesterol seviyesi (HDL) ve daha düşük kötü kolesterol seviyesi (LDL) ile ilişkilidir.

Ayrıca minnettarlık ile böbreklerin kan akışından gelen atıkları filtreleme yeteneğinin bir göstergesi olan kreatinin maddesi düzeylerindeki düşüş arasında bir bağlantı vardır. Minnettar olmak ayrıca kalp enflamasyonu ve kalp hastalığının bir belirteci olan C-reaktif protein düzeylerini de azaltır.

Minnettarlık iyi uyumanız için iyidir

Minnettarlığın hem duygusal hem de fiziksel esenliğini geliştirmesinin bir nedeni, uyku kalitesini büyük ölçüde geliştirmesidir. Şükran ile ilgili çok sayıda bilimsel çalışma aynı sonuca varmıştır. Şükran duygusunun uyku kalitesini artırdığı, uykuya dalmak için gereken süreyi azaltarak ve uyku süresini uzattığı görülmüştür.

Some figure

Daha önce de belirtildiği gibi, uyku, hipotalamusun kontrol ettiği hayati yönlerden biridir. Bu şükran tarafından aktive edilir. Uyku; anksiyete, depresyon, ağrı ve stres ve elbette  bağışıklık sistemi gibi pek çok bedensel işlevle ilgilidir.

İşin sırrı, uykuya dalmaya çalışırken aklımızda olan şeydir. Endişeli veya kaygılı iseniz, vücudunuzun stres seviyeleri artar, uyku kaliteniz azalır, doğru düzgün uyuyamazsınız ya da sürekli uyanır durursunuz.

Ama şükran duyduğunuz her şeyi düşündüğünüzde, düşünceleriniz sizi rahatlatacaktır. Böylece daha iyi uyursunuz.

Minnettar olmak, stresi azaltır

Daha iyi uyumak daha rahat olmak demektir, bu sadece zihinsel sağlığımız için değil, aynı zamanda stres ve daha iyi bir stresi yönetmemize yardımcı olduğu için kalp ve sinir sistemimiz için de iyidir.

Hipertansiyonlu insanlarda şükran duygusunun yararları üzerine yapılan bir 2007 yılına ait bir çalışma, sistolik kan basıncında önemli bir düşüş göstermiştir. Katılımcıların yaptığı şey, haftada bir kez minnettarlık duydukları şeyleri saymaktı.

Bu araştırma ayrıca “şükran günlüğü” tutmanın kan basıncını % 10 oranında azaltabildiğini ortaya koymuştur. Diğer çalışmalar, minnettarlığın stres hormonu olan kortizolü azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, stres durumlarının teşhis edilmesine yardımcı olabilecek sağlık durumunun iyi bir belirteci olan yüksek kalp hızı değişkenliği seviyeleriyle de bağlantılıdır.

Bunun yanında şükran duygusunun bizi travma ve stresli olaylara karşı daha dirençli hâle getirdiği ortaya konmuştur. Başka bir deyişle, minnettarlık duyan insanlar travmadan sonra daha iyi bir iyileşme göstermektedir.

Minnettarlık, anksiyete ve depresyona iyi gelir

Minnettarlık duygusunun faydaları üzerine yapılan çok sayıda çalışma, şükran günlüğü tutmanın ya da teşekkür notları yazmanın ve göndermenin uzun vadeli mutluluğumuzu% 10’dan fazla arttırabileceğini göstermiştir.

2005 yılında yapılan bir araştırmada ayrıca şükran günlüğü tutmanın çalışma süresince depresyonu% 30’dan daha fazla azalttığı gösterildi.

Daha yeni yapılan bir diğer araştırmada, teşekkür mektubu kaleme alan ve kaygı ve depresyon yaşayan tüm katılımcıların önemli davranış değişiklikleri gösterdiği ortaya konmuştur.

Dahası MRI’lar, medial prefrontal kortekste meydana gelen değişikliklerden ötürü nöral modülasyonda bir artış olmasının yanında bu kişilerin negatif duyguları (suçluluk gibi) yönetme konusunda daha yetenekli olduklarını ve yardımcı, empatik ve nazik olmaya daha istekli olduklarını göstermiştir. .

Some figure

Çinli araştırmacılar tarafından 2012 yılında yapılan bir başka çalışma da, şükran duygularının kaygı ve depresyona sahip insanlar için uyku bakımından çok olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaştı.

Depresyonu olan kişilerde, uyku miktarı ve kalitesinin düşük depresyon puanıyla değil daha çok, hastanın ne kadar uzun ya da ne kadar iyi uyumasından bağımsız olarak minnettarlığın depresyon belirtilerini hafifletmesiyle ilgili olduğunu gördüler. Bu, şükran duygusunun yaptığı bir şeyin de depresyon belirtilerini azaltmak olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, anksiyetesi olanlar katılımcılarda, uyku ve azalan kaygı birbiriyle ilişkilendirilmiştir. Bu durum, düşük kaygı puanlarının sağlıklı uykudan kaynaklandığı sonucunu getirmiştir. Dolaylı olarak olsa da, şükran duygusu aha iyi uyku sağlamış ve bu da anksiyetenin azalmasına yol açmıştır.

Minnettar olmak size enerji verir

Tüm bunlardan sonra, şükran duygusunu ifade etmenin bizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlendirdiğini söylemek şaşırtıcı olmamalı. Bir yandan, şükran bizi daha da sağlıklı kılar. Diğer yandan, daha iyimser olmamıza yardımcı olur ve bize enerji verir.

Şükran üzerine yapılan araştırmalar, minnettar insanların daha yüksek enerji seviyelerine sahip olduklarını ve daha rahat olduklarını defalarca göstermiştir. Onlar daha mutlu ve daha sağlıklılar. Bu nedenle minnettar olmanın, üretkenlik ömrümüzü uzatma potansiyeli vardır.

Yaşadığımız dünyada minnettar olmanızı gerektiren hiçbir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Ama bir an için durup böyle hissetmenizin nedeninin bir nedene sahip olacak kadar minnettar olmamanız olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.