Logo image
Logo image

Depresyon İçin 5 Doğal Çare

3 dakika
Depresyon İçin 5 Doğal Çare
Son Güncelleme: 28 Şubat, 2018

Pek çok insan depresyonu tedavi etmenin tek yolunun ilaç almak olduğunu sanıyor. İlaçların ruh hâlimizde hemen bir değişim yaratacağını ve bizi iyileştireceğini düşünüyoruz.

Ama bu çok da doğru değil. Bazı ilaçlar belirtilere iyi gelse bile asıl problemi ortadan kaldırmaz. Bazı durumlarda bu ilaçlar kısa vadede çok gerekli ve faydalıdır. Ne var ki bazı çalışmalar ilaçların uzun vadede etkisini sorgulamamıza neden oluyor. Buna göre ilaçların ara sıra görülen bir depresyonu kronik hâle getirebileceğinden şüpheleniyor.

“Duygularınız sizi felç etmemeli. Savunmacı olmamalı. Sizi olabileceğiniz her şey olmaktan alıkoymamalı.”

– Wayne W. Dyer

Bu ilaçların bir kısmının negatif yan etkileri olduğundan söz etmiyoruz. Evet, ilaçlara ihtiyacımız olduğu zamanlar vardır. Ama ilaç kullanımını mümkün olduğuna azaltmamız çok önemlidir.

Ama iyi haberler de var! Depresyona karşı mücadelemizde doğal çarelerden faydalanabiliriz. İşte ruh hâlinizi düzeltmek için beş doğal ve faydalı yöntem:

1. İyi beslenin

Yediğimiz yiyecekler ruh hâlimizi iyileştirme ve tam tersini yaparak kötüleştirme gücüne sahiptir. Depresif bir durumdaki bir kişinin vitamin ve mineraller bakımından zengin bir beslenme düzenine ihtiyacı vardır. Şu besleyicileri içeren gıdaları tüketmeye çalışın:

Some figure
  • C ve D vitaminleri. Narenciye, brokoli, kavun, yeşil biber, balık, yumurta ve sür ile diğer bazı yiyeceklerde bulunur.
  • Demir ve çinko. Kırmızı et, balık, kabuklu deniz ürünleri, yumurta sarısı, çikolata, fıstık, sucuk, tereyağı vs. demir ve çinko bakımından zengindir.
  • Folik asit. Yeşil sebzeler, narenciye, fasülye, buğday ve süt.  
  • Omega 3. Genel olarak balıkta bulunur.
  • Selenyum. Mercimek, bezelye, fıstık ezmesi ve diğer sert kabuklu yemişler.

Sağlıklı beslenmek hemen etki etmeyecektir. Ama biraz sabrettiğinizde sonuçları görmeye başlayacaksınız. Ayrıca bu gıdaların tek başına depresyonu tedavi etmeyeceğini unutmayın. Ama bunun yanında beslenmenin çok önemli olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

2. Egzersiz depresyona çok iyi gelir

Egzersizin ruh hâlimiz üzerinde ne kadar belirleyici bir rol oynadığını gösteren pek çok çalışma mevcut. Aslında egzersizin antidepresanlar kadar güçlü olabileceğini iddia eden kişiler bile var.

Egzersiz dopamin ve serotonin miktarını artırır. Bu da bir iyilik hissi ile sakinlik, güven ve ruh hâlinde iyileşmeyi beraberinde götürür. Bunun için profesyonel bir atlet gibi sürekli spor yapmamıza falan gerek de yok.

En önemli olan şey, düzenli şekilde fiziksel aktivite yapmaktır. Egzersizin faydalarını görebilmek için bu yeterli.

3. Antidepresan özellikli bir şifalı ot

Koyun kıran ya da diğer adıyla ”kılıç otu” depresyon konusunda çok faydalı olduğu ortaya konmuş bir şifalı ottur. En güzel tarafı da sentetik ilaçlardaki gibi yan etkilerinin olmaması. Depresyon üzerindeki pozitif etkileri Almanya’da pek çok doktor tarafından değerlendirildi.

Some figure

Bu otu kullanmak çok kolay. Tek yapmanız gereken, otun kuru yapraklarını demleyerek çay hazırlamak. Eczanelerde veya aktarlarda bu otu bulabilirsiniz. Başka ilaçlar alıyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Etkileşim riski olabilir.

4. Güneş ışığı ve doğa: depresyonun şifaları

Güneş ışığı, sağlığımız ve ruh hâlimiz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Öncelikle, güneş vücudumuzun D Vitamini üretmesi için gereklidir. Ayrıca karanlığın melatonin üretimini artırdığı ortaya konmuştur. Bu da bir yorgunluk hissine ve bilişsel işlevlerde azalmaya neden olur.   

Ayrıca yeterince güneş ışığı almamanın serotonin üretimini engellediği kanıtlanmıştır. Serotonin, ruh hâlimizi dolaylı olarak etkileyen bir maddedir. Yani yüksek seviyede melatonin ve düşük seviyede serotonin ruh hâlimiz için iyi değildir. Dolayısıyla, depresyon söz konusu olduğunda bu kötü bir kombinasyondur. Güneş ışığı, yararlanmamızın akıllıca olduğu bedava ve doğal bir antidepresandır.

5. Masaj

Masaj binlerce yıldır Doğu tıbbında uygulanmış bir tekniktir. İlaç kullanımının yanında destek olarak da masaja başvurabilirsiniz. Öncelikle masaj, kas gerginliğini azaltır ve rahatlama hâlini sağlar. Bu da ruh hâlimizi iyileştirerek bize enerji verir. Masaj depresyonun en iyi şifalarından biridir.

Some figure

Bütün bu doğal depresyon tedavileri etkilidir. En güzel yanı ise bunların sadece belirtileri azaltmakla kalmamasıdır. Yaşam kalitemizi de artırarak sağlığımızı destekler. Daha da güzeli, negatif hiçbir yan etkisi yoktur  bu doğal çarelerin ve bunlara devam ettiğiniz müddetçe zamanla daha güzel sonuçlar elde edeceğinizden şüpheniz olmasın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.