Logo image
Logo image

Mildred Pierce, Bir Annenin Karşılıksız Aşkı

4 dakika
Mildred Pierce, Amerikalı bir ev hanımının kızı Veda ile olan karmaşık ilişkisinin hikayesidir. Bu şaheser, HBO platformunda gizli bir mücevherdir.
Mildred Pierce, Bir Annenin Karşılıksız Aşkı
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Mildred Pierce, izlemeye değer mini bir HBO dizisidir. Kate Winslet, James M. Cain’in 1941 tarihli romanına kararlı bir şekilde sadık olan bu beş bölümlük dramada ana karakteri oynuyor. Bununla birlikte, olay örgüsü ve karakterler konusunda kendine göre birçok değişiklik yapan 1945 filminden oldukça farklıdır. Yine de, Joan Crawford bu versiyonda En İyi Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazanmıştı.

Filmlerden farklı olarak, mini dizi türleri, hikayelerini anlatmak için daha fazla zaman ayırma lüksüne sahiptir. Gerçekten de bu dizi size Mildred Pierce’ın günlük yaşamının doğası hakkında çok daha fazlasını anlatıyor. Bu şekilde, dramatik olayları çevreleyen bağlam hakkında çok daha net bir görüş elde edersiniz. Ayrıca, en azından ilk bölümlerde, suça şiddete özendiren bir film olmaktan uzaklaşıyor.

Konu, Mildred’in kızları için pasta pişirmesiyle başlıyor ve kaçınılmaz duygusal acı ve ıstıraba geçmeden önce belli bir huzur veriyor. Mini dizi, anne figürüne empati kurmayı başarıyor. Aynı zamanda şu soruyu da gündeme getiriyor: Kötü insan diye bir şey var mı?

Mildred Pierce, unutulmaz bir mini dizi

Kate Winslet , Mildred Pierce’ın bu versiyonunda başrolü üstleniyor ve onunla harikalar yaratıyor. Yönetmen Todd Haynes, senaryo uyarlamasını Jon Raymond ile birlikte yazdı. İkisi de dramanın ağırlığını onun omuzlarına yükledi. Dönem ayarı şaşırtıcı derecede gerçek! Gerçekten de dergiler, duvar kağıtları, tabaklardaki yemekler ve hatta biraz kısılmış fotoğraflar bile dönemi tam anlamıyla yansıtıyor.

Hikaye, eski bir ilkel korkuya yeni bir ifade kazandırıyor: bir annenin çocukları tarafından değiştirilme, yok edilme veya reddedilme korkusu. Aslında, Mildred’in şımarık kızı Veda ile olan işkenceli ilişkisi, bu özel temanın diğer klasik temsillerinin bir varyasyonudur.

Dizi, kızının iyi bir insan olmadığını fark eden bir annenin rahatsızlığını konu alıyor. The Bad Seed, We Need to Talk About Kevin ve son olarak Family Crimes gibi filmlerle aynı çizgide.

Some figure

Mücadele eden bir anne

Mildred Pierce, Kaliforniya, Glendale’de Büyük Buhran’da hayatı alt üst olmuş bir ev hanımıdır. Başarısız bir emlakçı olan kocası, başka bir kadınla kaçar ve onu gelirsiz bırakır. Bu nedenle, sadece komşulara turta yapıp satarak kazandığı paraya güvenmek zorundadır.

Brian O’Byrne, onu aldatan ilk kocası Bert’i oynuyor. Ayrıca, Mildred’i baştan çıkaran ve onun bağımsızlığını ateşleyen zengin, tembel adam Monty rolünde Guy Pearce var. Sonra Melissa Leo, komşusu ve sırdaşı Lucy ve iş ortağı ve arada sırada sevgilisi Wally olan James LeGros var.

Çocukken Morgan Turner tarafından oynanan Veda’nın iddialı havaları da dahil olmak üzere, neredeyse tüm sahneler ve diyalog kitaptan alınmıştır. Küçük kız kardeşi Ray’in (Quinn McColgan) aksine, Veda Pierce ailesinin atmosferini zehirler. Piyano çalıyor ve orta sınıf bir mahallede yaşamasına rağmen kendini sosyal anlamda çok daha yüksek görüyor.

Bölümler boyunca seyirci Mildred’in hayranlık uyandıran hikayesine tanık olur. Wally’nin desteğiyle kendi restoranını açmak için çok çalışıyor ve sonunda erkeklerin dünyasında başarılı oluyor. Bu arada, Veda piyanoda harika bir çocuk olmaya devam ediyor ve Mildred pahalı dersleri için aksatmadan para ödüyor.

Mildred Pierce’ın hatalarını kızında aramak

Hikayenin dördüncü kısmı dört yıl ileri atlıyor. O dönemde Mildred’in durumunun büyük ölçüde iyileştiği aşikar. Evan Rachel Wood’un canlandırdığı yetişkin Veda ile burada tanışıyorsunuz. Annesine karşı daha az düşmanca tavır sergilemektedir. En azından, saygın bir müzik öğretmeni ona, aslında herkesin (özellikle Mildred) sandığı gibi yetenekli bir piyanist olmadığını söyleyene kadar.

Kesinlikle öfkeli bir yapıya sahip olan Veda’nın manipüle edici davranışlarının bir kısmı ortaya çıkmaya başlar. İşte o zaman Mildred’in nerede yanlış yaptığını merak etmeye başlarsınız. Gerçekten de, çoğu izleyici bilinçsizce onun kötülüğünün bir tür anne başarısızlığından kaynaklandığını varsayar.

Örneğin, Veda’nın imkansız gibi görünen rüyalarının Mildred’e nasıl ilham verdiğine bakabilirsiniz. Ayrıca Mildred hala orada ve kızının yüzsüzlüğünü, narsisizmini ve duygusal soğukluğunu haklı çıkarmak için bahaneler üretiyor.

Some figure

Mildred Pierce – kızlar bile her zaman affedilmeyi hak etmez

Çok az görsel-işitsel yapım, bir annenin ömür boyu süren bir tacizden sonra kızını affetmesi gibi karmaşık konularla ilgilenir. Ayrıca, bu durumda, anne bu duruma katlanmış ve sessiz kalmıştır. Bir annenin tam olarak ne kadar fedakarlık yapması gerektiği sorusunu gündeme getiriyor.

Mildred Pierce, sonsuz aşkın temsilidir. Gerçekten de, bir kural olarak, anneler son derece bağışlayıcı olma ve çocuklarına karşı durmadan destek olma eğilimindedir. Bu, annenin içgüdüsünün ve yavrularıyla sahip olma eğiliminde oldukları doğal bağın bir parçası gibi görünüyor.

Bu dizi, toplumun, çocuklarının yetişkin davranışları için anneleri suçlamayı bırakmaları gerektiğini gösteriyor. Çünkü bazı insanlar doğası gereği kötüdür. Kuşkusuz yetenekli ve hatta sevilen biri olabilirler ama bu annelerine karşı anlayışsız olmalarına engel değil.

Mildred Pierce, diğer anneler gibi, hayatını yeniden inşa etme hakkına sahiptir. Benzer şekilde, gerçek hayatta da toplum, bu gibi durumlarda annelere karşı aynı tutumu benimsemelidir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.