Logo image
Logo image

Mastürbasyon, Sorun Hâline Gelebilir

3 dakika
Mastürbasyon, Sorun Hâline Gelebilir
Son Güncelleme: 15 Ocak, 2019

Cinsellik, pek çok farklı pratik, kendini keşif ve zenginliği barındıran koca bir dünyadır. Mastürbasyon da bu dünyanın bir parçasıdır ve pek çok fayda sağlar. Hakkında pek çok efsane olsa da bu söylentiler, gerçekten çok uzaktır.  

Mastürbasyon bencilce, ahlak dışı ya da sadece bekar insanların yaptığı bir şey değildir. Cinsel olgunluğa erişmiş herkes mastürbasyon yapabilir. İster partneriniz olsun isterse olmasın, cinsel duruunuzdan bağımsız olarak mastürbasyon sağlıklı bir şeydir.  

Fakat mastürbasyon, alkol benzeri bir riski içerir. Günde bir iki bardak faydalı olabilir ama günde bir şişe tüketirseniz sonunda mideniz ağrır, günlük hayatınızda sorunlar yaşar ve hatta alkolizm illetiyle baş etmek durumunda kalırsınız.

“Erdem, kullanışlı bir eğilimdir; yalan söylemek bizimle ilgili bir araçtır ve mantıklı bir prensiple ve tedbirli bir insanın belirlemek için kullanacağı bir ilkeyle belirlenir. Kötü huyların iki türü yani aşırılık ve eksikliğin ortasında yer alır.”

– Aristotle

Bunu yapmayı bırakamıyorum

Çoğu insan için mastürbasyon tamamen sağlıklı ve tavsiye edilen bir pratiktir. Genel olarak normal sıklıkta uygulanır ve günlük yaşamı olumsuz olarak etkilemez, gerginliği azaltmaya yarayan zevkli bir aktivite olarak yapılır. Ne var ki herkes bu şekilde kullanmayabilir bu pratiği.

Bazı durumlarda mastürbasyon, kişinin hayatını ele geçirerek bir takıntı hâlini alabilir. Bütün günü, yalnız kalacakları anı düşleyerek geçirirler. Sırf yalnız kalabilmek için plan ve rutinlerini değiştirirler ve bu da sorunlara yol açar.

Some figure

“Günde en az yedi kez mastürbasyon yapabilirim ama oyuncak kullanıyorsam bu sayı yükselebilir, bazen on iki defa hatta her yarım saatte bir. Bağımlılığım yüzünden sekiz işi kaybettim ve bu işlerin bir kısmı çok iyiydi ama benden şüphelenmeye başladıklarında ayrılmak zorunda kaldım.”

– Belgesel: “I Can’t Stop Masturbating” (Mastürbasyon Yapmayı Bırakamıyorum)

Kimi zaman mastürbasyon sıklığı nedeniyle pek çok güçlük ortaya çıkabilir. Kişi bu durumu öyle bir noktaya getirir ki bedeni ona gücenmekte ve mastürbasyon acıya yol açmaktadır. Başka durumlarda ise sorunların nedeni rutindeki bir değişim ya da mastürbasyon ihtiyacı nedeniyle işe gidememek olabilir.

Hayat bunaltıcı bir hâl aldığında

Mastürbasyon, gerginliği yok etme ve zevk hissetmenin bir yoludur. Bazı insanlar bunu anksiyete ve stresle baş etmek için bir strateji olarak kullanmaktadır. Bu, onlara zevk veren ve günlük hayatlarında başaramadıkları şeylerden onları koparan bir yöntemdir.

“Acı, dayanılmaz bir hâl almıştı ve bildiğim en iyi ağrı kesiciye başvurdum: mastürbasyon. Kendimi izole ettim. Kompülsik mastürbasyon dönemi başladı. Günde on ila 15 kez yapıyordum … Mastürbasyon ve fanteziler, o gerçeklik ve acı verici başarısızlığa dayanabilmemin tek yoluydu.”

– Mastürbasyon Bağımlılığı (Josué’nin hikâyesi): Ramiro Calderón

Some figure

Kompülsif mastürbasyon, güç zamanlarda artma eğilimindedir. Mesela, kişisel krizler, ilişki sorunları, doğum ya da iş yerinde çok fazla baskı gibi. Bu problem, diğer problemlerle birlikte kötüleşir, kişiyi çıkması çok zor bir labirente sürükler.

Sessizliği bozun

Bu konu, belli çevrelerde tabu olmaya devam ediyor. Kompülsif mastürbasyon ile ilgili sorunlar, kapatılmaya çalışılıyor ve bu sorundan muzdarip insanlar ise kendilerini yalnız hissediyor ve utanıyor çünkü deneyimlerini başka kişilerle paylaşamıyorlar.

Çoğu zaman sıkıntıyı azaltma amacıyla ev yapımı çarelere yönelir, arkadaşlarından aldıkları tavsiyeleri ya da etkisiz hatta zararlı işlemleri uygularlar. Bundan kurtulmaya çalışmak ama bağımlılığın devam ettiğini görmek, daha fazla anksiyete yaratabilir ve problem daha da kötüleşir.

Some figure

Mastürbasyon, sağlıklı ve tavsiye edilen bir alışkanlıktır ama bazı insanlar için yardım almaları gereken bir probleme dönüşebilir. Mastürbasyon hakkındaki düşünceler sürekli olarak sizi rahatsız ediyorsa, mastürbasyon sıklığı fiziksel problemlere yol açıyorsa ya da hayatınız bu yüzden etkilendi ve zarar gördüyse, sessizliği bozup size yardım edebilecek bir uzmanla görüşme zamanı gelmiş demektir.

“Takıntı, problem yaratıp bunları düzeltmeye çalışmaz; onları yoktan var eder, besler ve güçlendirir.”

– One False Move (“Tek Bir Yanlış Hamle”), Harlan Coben

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.