Kendinizle İlişkinizi Geliştirmenin 4 Yolu

Kendinizle İlişkinizi Geliştirmenin 4 Yolu

Son Güncelleme: 22 Ağustos, 2017

Hayatta pek çok pozitif tecrübe vardır ve hepsi de karmaşık durumlar değildir. Kısacası, basit bir şekilde ortaya çıkarabileceğiniz duygu ve hisler vardır. Bunlar, güzel yaşamayı öğrenmek için varlığınızı geliştirebilir.

Hepimiz ‘daha iyiye’ doğru gelişmemiz için sorumluluk almalıyız. Dolayısıyla, kişisel ihtiyaçlarınızın önemini unutmamak önemlidir. Kendinize değer vermez, bakmaz ve destek vermezseniz, kendinize saygı göstermiyorsunuz demektir. Dolayısıyla, yaşam özünüzü sabote edersiniz.

Kendi ihtiyaçlarımızı karşılayabiliriz. Ama aynı zamanda çevremizdeki kişilerin ihtiyaçlarına da önem verebiliriz. Bu sayede kendimizi ve bizi sevenleri cesaretlendirme becerimiz artar ve hepimizin hak ettiği dört deneyimin tadını çıkarabiliriz.

“Yalnızca iç huzura ait bir yerden çıkarak huzurlu çevreleri keşfedebilir ve kurabiliriz.”

– Stephen Gardiner

Doğru kişilerle zaman geçirerek şu anda yaşayın 

Yaşadığımızı hissettiren şey, şu anın büyüsüdür. Kalbimizle hissetmek ve şu ana odaklanmayı içerir. Sürekli geleceği planlayıp onu beklemeyin.

Garanti olan tek an, şu andır. Ama sürekli elimizden kaçıp gitmesine izin veriyoruz. Tam olarak farkında bil değiliz bunun. Şu anda daha fazla yaşayabilmek için size yaşadığınızı hissettiren ve özgünlüğünüzün farkına vardıran insanlarla zaman geçirin.

Hatalarınızdan çıkardığınız pozitif derslerin değerini bilin 

Kendi varlığınızın efendisi sizsiniz. Günümüzde anksiyete ve stres gibi duygusal durumlar giderek yaygınlaşıyor. Bu durumlar, kendimize iyi bakmamamızdan kaynaklanıyor.

Bu sorunları aşabilmek için kendimizi tanımamıza yarayacak temel araçlara sahip olmalıyız. Mükemmel olmaya çalışmak ve hata yapmaktan kaçınmak da anksiyeteye yol açar ve bizi tıkayarak kendimiz olmaktan alıkoyar.

Hatalar, birer armağandır çünkü ilerleme yolunda atlama tahtalarıdır. Hata yapmak, doğru yolda olduğumuzu, çaba gösterdiğimizi ve vazgeçmeye çalışmadığımızı gösterir. Risk almaya yönelin, rahat bölgenizden çıkmaya çalışın. Eğer düşerseniz, ayağa kalkarsınız. Belki de o hatalardan biri, sizi en büyük başarınıza götürecektir.

Sorunları tevazuyla ele alarak kendinize karşı dürüst olun 

Dürüstlük deyince doğru olanı fark etmemizi sağlayan kapasiteden bahsediyoruz. Neyin yanlış olduğunu ve ne istediğimizi ya da neyi değiştirmemiz gerektiğini de bize söyler. Ne istediğiniz ve geçmişte kim olduğunuz konusunda dürüst olun. Bundan ders çıkartın. Bu sayede pozitif bir şekilde gelişebilirsiniz.

Kendinize yalan söylemek sadece saygısızlık ve tutarsızlığa yol açar. Daima yanınızda olacak tek kişi, yine sizsiniz. Bunu kabul edin. Ayrıca kendinize karşı tutarlı davranırsanız, kendinizi daha iyi tanırsınız. Sorunlarınızın sizi tanımlamasına engel olursunuz.

Çoğu zaman işlerin istediğimiz gibi gitmediğinden şikayet eder, eyleme geçmediğimiz sürece sorunlarımızın ortadan kalkmayacağı gerçeğini göz ardı ederiz. ”Elinizden geleni, mümkün olan zamanda, yapın ve ne yaptığınızı bilin.” Doğru saydığınız yönde küçük adımlar atın, hız kazanmak için küçük bir gerileme gerekse bile.

Kendi varlığınıza daha iyi davranmaya başlayın 

Kendinize nasıl davrandığınız ve sevdiğiniz, çevrenizdeki insanlar için standart belirler. Dünyaya olan sevginiz, kendi içinizden kaynaklanır. Sizin için bunu bir başkasının yapmasını beklemeyin.

Başkalarının sizden olmanızı istediğiniz gibi olmaya ya da bütün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmak, gerçekte kim olduğunuzu kaybetmenize yol açar. Özünüzden uzaklaşmayın. Kendinize sarılın. Kendinize karşı dürüst olun ve yaptığınız her şeye yüreğinizi katın.

“Mükemmel huzur, sizin krallığınız olan zihninizin düzenli olmasından oluşur.”

– Marcus Aurelius


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.