Manuel Coloma ve Yüksek Performansın Üç Aşaması

Yüksek performans, sporcular veya büyük işadamları ile sınırlı değildir. Hepimiz yaptığımız işte en iyi olmayı hedefleyebiliriz.
Manuel Coloma ve Yüksek Performansın Üç Aşaması
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Tarafından yazılmıştır Eva Maria Rodríguez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Yüksek performans, sporcular veya büyük işadamları ile sınırlı değildir. Hepimiz yaptığımız işte en iyi olmayı hedefleyebiliriz. Aslında, hepimiz şu an olduğumuzdan çok daha iyi hale gelme ve asla hayal bile edemeyeceğimiz bir büyüklük düzeyine ulaşma yeteneğine sahibiz.

Bu makalede, yüksek performansın bir bilgi veya teknik meselesi değil, bir ivme meselesi olduğunu anlayacaksınız. Bu, her birimizin içinde olan bir dürtü.

Eski basketbolcu ve antrenör Manuel Coloma için yüksek performans, doğrudan tüm yeteneklerimizi peşinde olduğumuz hedefe yönlendirme ve hizalama becerisine bağlıdır. Bununla birlikte, yüksek performansın çoğunlukla spora benzediğini düşünebilirsiniz. Ancak hayatın diğer alanlarında da uygulanabilir. Bu yazıda, onun yüksek performans yaklaşımını ve nasıl uygulanacağını analiz edeceğiz.

Başarabilmek için sınırlarınızın farkında olmalısınız

Manuel Coloma, yüksek performans elde etmek için kendi sınırlarınızı bilmeniz, sonra onları görmezden gelmeniz ve en sonunda da onları aşmanız gerektiğini belirtir. Yüksek performans, bildiğinizi veya yapabileceğinizi düşündüğünüz şey anlamında sınırlarınızı ortadan kaldırmakla ilgilidir.

Coloma’ya göre hepimiz sürekli gelişiyoruz. Sürekli bir mükemmellik arayışı içindeyiz. Bu nedenle, her geçen gün gelişmemizi sağlayan çok yüksek beklentilerimiz var.

küplerle yapılmış merdiven

Yüksek performans ve üç aşaması

Manuel Coloma için yüksek performans üç aşamaya dayanır: Enerji, cüret ve sabır.

Enerji: Bilgi + teknik + motivasyon

Enerji, insanların yapmak zorunda oldukları işle yüzleşmelerini sağlayan şeydir. Sporda enerji, bireyin fiziksel yeteneklerini ifade eder. Günlük işlerde enerji bilgidir ve motive olmak ve işimizi tutkuyla yapmak için kullandığımız tekniklerdir.

Motivasyon, sorumluluklarımızla yüzleşmek için ihtiyaç duyduğumuz dürtüdür. Bununla birlikte, enerji kazanmak için motive hissetmemiz gerekir. İkisi el ele gider. Dürtü ve motivasyondan yoksunsanız, çok fazla bilgiye veya ustalaşma tekniklerine sahip olmanın da bir anlamı kalmaz.

Cüret: Ayırt etme yeteneği

Cüret yaratıcılık, yenilikçilik ve proaktivite ile ilgilidir. Coloma, cüretin kalıpların dışına çıkabilmek, yeni çözümler arayabilmek ve diğer insanların göremediklerini görebilmek olduğunu açıklıyor. Cesur, yaratıcı olmak ve konfor alanınızdan çıkmak istiyorsanız cüretkarlığa ihtiyacınız var.

Başka bir deyişle, Coloma için cüret, diğerlerinden farklı olma yeteneğidir. Enerjiyle değil, çevreye uyum sağlama ve esnek olma gücüyle ilgilidir. Daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapmanız gereken bir durumdaysanız, cüret en iyi müttefikiniz olacaktır.

Sabır: Yaşanmış deneyimi işlemek

Manuel Coloma için sabır, yaşanmış ve işlenmiş deneyimlere eşittir. Coloma genellikle buna ‘bilgelik’ olarak atıfta bulunur. Enerjiye mi yoksa cürete mi daha fazla odaklanmamız gerektiğini ancak bu son aşamaya geldiğimizde bilebileceğimizi açıklıyor.

“Bugün başkalarının yapmayacağını yapacağım, böylece yarın başkalarının yapamadıklarını başarabilirim.”

– Jerry Rice

Küresel proprioseptif davranış

Bu üç aşamadan, enerji, cüret ve sabırdan geçebilen bir kişi, Manuel Coloma’nın küresel proprioseptif davranış dediği şeyi gösterir. Propriosepsiyon, kendimizi çevrede algılama şeklimiz ve çalıştığımız alana hükmetme yeteneğimizle ilgilidir.

Coloma, tıpkı bir basketbolcunun sahayı domine etmesi gibi, buna “sahaya hükmetmek” diyor. Temel olarak sahaya hakim olmak, eylemlerinizin kapsamını ve sonuçlarını önceden görebilmektir.

Bunun için olumlu ve iyimser olmak hayati önem taşır, bu da aşağıdakileri ima eder:

  • Ne elde etmek istediğinizi düşünmek.
  • Hem fiziksel hem de zihinsel olarak formda kalmak.
  • Kaynaklara yatırım yapmak (özellikle zaman).
çizilmiş merdivene tırmanmak

Yüksek performans peşinde koşmak

Coloma, yüksek performans peşinde koşmak isteyen herkesin önce özerk bir kişi olması gerektiğini açıkça belirtir. Önlerinde kimsenin onları izlemesine ve ne yapmaları gerektiğini söylemesine gerek kalmadan çalışmalarını kendi başlarına geliştirebilmelidirler.

Özerk bir birey, kendinin farkındadır ve kendini zorlar. Daha iyisini yapma motivasyonu kişinin içinden gelir. Bu insanlar, yüksek performans elde etme olasılığı en yüksek olanlardır.

Bu nedenle Coloma, yüksek performans elde etmek isteyenlerin teknik ve bilgiden çok motivasyon ve içsel dürtü ile ilgilenmeleri gerektiğini söylüyor. Teknik ve bilgi zamanla elde edilebilir, motivasyon ve dürtü ise içeriden gelir.

Manuel Coloma bir psikolog ve yüksek performans uzmanıdır. Otuz yıl profesyonel basketbol koçu ve altı yıl basketbol yardımcı antrenörü olarak görev yapmıştır. Milli kadın takımının başındayken, 1993’te İspanyol basketbolu için ilk altın madalyayı kazanmıştır.

“Senden daha yetenekli insanlar olabilir, ama kimsenin senden daha çok çalışmasının mazereti olamaz.”

– Derek Jeter


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.