Enerjinizi Sürdürmek İçin Yedi Anahtar

Mart 9, 2019
Enerjinizi sürdürmek sağlığınızı korumak ve olumlu bir bakış açısına sahip olmak için bir anahtardır.

Enerji bizim hem fiziksel, hem de duygusal durumumuza bağlı olan canlı bir güçtür. Bugünün dünyasında enerjinizi sürdürmek hiç kolay değildir. Enerjimizi, stres ve günlük problemlerimiz gibi alıp götüren binlerce faktör vardır.

Pek çok kez günlük hayatımız bizi yıpratır. Bu niçin olur? Belki enerji düzeyimizi sürdürmemizi engelleyen faktörler vardır. Ayrıca çoğumuz önemsiz şeylerle enerjimizi boş yere sarf ederek tüketiriz.

İyi haber ise enerjinizi sürdürmek için size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarının bulunmasıdır. Aşağıda vereceğimiz bilgilerle bunları keşfedeceksiniz!

“Bir şeyi yapmayı istemek, onu planlamak kadar enerji gerektirir.”

– Eleanor Roosevelt

1. Borca girmekten sakının

Süresi dolduğunda borcunu ödememek de insana eziyet veren bir şeydir. Sadece borcunu ödeyememenin oluşturduğu baskı değil, yapmanız gereken bir şeyi yapmamanızın verdiği psikolojik baskı da söz konusudur.

Enerji seviyenizi aynen sürdürebilmek için yapabileceğiniz en iyi şey borca girmekten sakınmanızdır. Eğer bu sizin için mümkün değilse, borcunuzu ödemeniz en yüksek önceliğiniz olmalıdır. Şunu aklınızdan çıkarmayın ki; eğer borçlarınızı para olarak ödemezseniz, onları psikolojik sağlığınızı kaybederek ödersiniz.

bir kavanoz para

2. Sözünüzü tutun

Verdiğiniz sözlerin de üzerinizde girdiğiniz borçlar kadar etkisi vardır. Bir şeyi yapmaya söz vermeden önce o sözü tutup tutamayacağınızı düşünmeniz gerekir. Söz verdiğiniz şeyi yapmamanız size psikolojik olarak sıkıntı verebilir.

Buna ek olarak yerine getirilmeyen sözler ilişkilerde sorunlar yaşanmasına sebep olabilir. Bunlar enerjinizi sürdürmek için sizi engelleyen gereksiz çatışmalardır. Bu yüzden ya verdiğiniz sözleri tutmanız ya da yerine getirmenin imkansız olduğunu kabul etmeniz ve sözünüzü tutmadığınız için kırabileceğiniz kişiyle uzlaşmanız gerekir.

3. Biraz dinlenin: Enerjinizi sürdürmek için bir anahtar

Ne yazık ki, yaşadığımız toplumda dinlenmenin önemini birbirimize hatırlatmak zorundayız. Bu açık görünse de birçok insan unuttuğu için bu konu aslında acildir. Hiç mola vermeden çalışmak, çalışmak ve daha da çalışmak için mahkum olduklarını hissederler.

Dinlenmek enerjinizi sürdürmek ve yükseltebilmek için en etkili yollardan biridir. Dinlenme sürelerinden olabildiğince faydalanmak gerekir. Bu fiziksel, duygusal ve bilişsel sağlığınızın temelini oluşturur. Eğer uygun zamanda molalar vermezsek, düzgün bir şekilde çalışamayız.

yeşilli kadın

4. Hayatınızı organize edin

Davranışlarımızı en pratik bir şekilde yapıp yapmadığımızı tekrar düşünmeye ve değerlendirmeye zamanımız olmaz. Pek çok kez olayların akışına göre hareket ederiz.

Hayatımızı daima daha iyi organize edebiliriz. Yapmamız gereken sadece fikirlerimize ışık tutup, daha etkili metotlar bulmaktır. Bunu şimdi ve sonra hayatımızdan en iyi şekilde faydalanmak için yapmak iyidir.

5. Sağlığınıza dikkat edin

Enerji seviyenizi aynı düzeyde tutmak için, sağlığınıza tamamıyla dikkat etmeniz gerekir. Bu en dikkatli ve sakin bir şekilde sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve sağlık konularıyla ilgilenmek demektir.

Sağlıklı alışkanlıklar deyince konunun beslenme, egzersiz ve dinlenmeyle çok ilgisi vardır. Bu üç şey sağlıklı bir yaşam tarzı için esastır. Ayrıca doktora gitmek de önemlidir, özellikle eğer yeni bir semptom ve rahatsızlığınız varsa. Hastalandığınız zaman sakin olmaya çalışın ve doktorunuz size ne tavsiye ediyorsa onu yapın.

sağlıklı yiyecek

6. Zor durumlardan kaçmayın

Zor durumlardan kaçmaya çalışmak onlarla yüzleşmekten başka çare olmadığı zaman meseleyi daha zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Problem yaşadığınız zaman gözlerinizi kapatabilirsiniz, fakat o sorun daha sonra gelip sizi bulacaktır. Ya kaygı olarak ya da onunla başa çıkmamaktan kaynaklanan sonuçlardan dolayı.

Hayatımızda ciddi bir problem olduğunu fark ettiğimiz zaman endişelenmeye başlarız. Bu endişe kolayca gitmez. Orada durur ve enerjimizi yok eder. Bu yüzden problemle ne kadar çabuk yüzleşirsek, bizim için o kadar iyidir.

7. Kabullenin ve affedin

Gerçeklerden kaçınmak negatif bir davranıştır. Realite asla bizim istediğimiz şeyle uyum sağlamaz ve bu yüzden realiteyi görmezden gelmek ve inkar etmek saçmadır. Eğer kendinizle ilgili gerçeği değiştirmekle ilgileniyorsanız, ilk adım bu gerçeği olduğu gibi kabul etmektir.

Affetmek kabullenmenin bir parçasıdır. Kendimizi affetmek insan olduğumuzu ve hatalar yapabileceğimizi, diğer yandan başkalarını affetmek onların da hatalar yapabileceğini kabul etmektir. Kin beslemek veya kendimizi cezalandırmak yıpratıcı bir davranıştır.

Zen Budizmine göre enerji korunması gereken mutlak bir şeydir. Enerjinizi sürdürmek için verilen bütün bu ipuçları sizin için inanılmaz faydalı olabilir. Haydi, şimdi uygulamaya başlayın!

  • Calle, R. (1999). Ante la ansiedad: una propuesta para mantener la serenidad y evitar el estrés (No. 616.89 C132a Ej. 1 011205).