Makyavelist Zeka: Tanımı ve Özellikleri

Amaçlar, araçları haklı çıkarır mu? Makyavelist zeka yapısına sahip bir insan, muhtemelen bu soruya evet diyecektir. Peki bu tür kişiliğe sahip biriyle karşı karşıya olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Makyavelist bir kişiliğin nelerden oluştuğuna birlikte bakalım.
Makyavelist Zeka: Tanımı ve Özellikleri
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Elde edilecek sonuç, kullanılacak araçları haklı çıkarır mı? Makyavelist zeka yapısına sahip biri, en azından bir dereceye kadar buna evet diyebilir.

Öyleyse, soruyu yineleyecek olursak, amaçlar, araçları haklı çıkarıyor mu? Yukarıda söylediğimiz gibi, Makyavelist zeka yapısına sahip bir insan, muhtemelen bu soruya evet diyecektir. Peki bu tür kişiliğe sahip biriyle karşı karşıya olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Makyavelist bir kişiliğin nelerden oluştuğuna birlikte bakalım.

Makyavelist zeka nedir?

Makyavelist zeka, karmaşık sosyal stratejileri ifade eder. Bunlar, bir bireyin denemek ve doğrudan veya dolaylı olarak başarılarını en üst düzeye çıkarmak için dahil olduğu davranışlardır. Bunu yapmak için, verilen durumda kendilerine en çok neyin fayda sağlayacağını düşündüklerine bağlı olarak, işbirlikçi veya mücadeleci bir şekilde davranırlar.

Manipülatif bir yapıya sahip insanları tanımak.

Bununla birlikte, bu terimi sosyal psikolojinin alanında yoğun bir inceleme konusu olan Makyavelizm ile karıştırmamak önemlidir. Bu durumda, bir bireyin kişisel çıkar için ve genellikle başkalarının zararına olmak üzere manipülasyonu kullandığı bir sosyal davranış stratejisidir.

Bu tür bir kafa yapısı, bir zamanlar kullanılmakta olan politik bir doktrinden doğdu. Makyavelist teoriler, bu anlamda o kadar yararlıydı ki, insan davranışı üzerine yeni teoriler ve araştırmaları da ortaya çıkardılar.

Makyavelist zeka ve özellikleri

Makyavelist zekasına sahip biri bu özelliklerin hepsini sergilemeyebilir ama kesinlikle bazılarına sahip olacaktır. Genel olarak, bunları her bireyin kişiliğine ve sosyal çevresine bağlı olarak tezahür edecek eğilimler veya genellemeler olarak tanımlayabilirsiniz.

Diğer insanların nesneleştirilmesi

Makyavelist bir kişiliğe sahip birinin belirli sosyopatik özellikleri olabilir. Diğer insanlarla empati kurmaları çok zor veya imkansızdır. Ancak insanlar bu empati eksikliğini farklı derecelerde sergiliyor olacaklardır.

Bu tür insanlar için başkalarıyla bağlantı kurmak çok zor olduğu için, kendileriyle diğer herkes arasında bir bölünme yaratırlar. Bu, duygusal bir bağlantı olmadığı için insanları farklı derecelerde nesneleştirmeyi kolaylaştırır.

“Herkes göründüğünüz kadarını görüyor, gerçekte ne olduğunuzu ise çok az deneyimliyor.”

– Niccolò Machiavelli

İnsan zayıflıklarını tespit etme yeteneği

Makyavelist zekaya sahip bir kişi, başkalarının zayıflıklarını keşfetme konusunda yüksek bir yeteneğe sahiptir. Ne olduklarını keşfettiklerinde, bu bilgileri kendi çıkarları için kullanırlar.

Basit bir örneğe bakalım. Makyavelist bir kişi, olumlu bir kamu imajına sahip biriyle arkadaş olur, böylece sosyal merdiveni tırmanabilir. Aslında bu kişiyi çok da umursamıyorlardır. Davranışları da durumun nasıl değiştiğine bağlı olarak değişir. “Arkadaşları” iyi sosyal konumlarını kaybederse, bu arkadaşlığı da kolayca sona erdirebilirler.

Başkalarını manipüle etme eğilimi

Bu özellik bir öncekiyle el ele olacaktır. Birçok Makyavelist insan, istediklerini elde etmelerine yardımcı olmak için başkalarını araç olarak kullanır. Dahası, bu eylemin nasıl hoş karşılanmadığını bilirler, bu yüzden gerçek niyetlerini gizlemek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya da devam ederler.

Aslında, istediklerini elde ettiklerinde, bu iyilik karşılığında vaat ettiklerini yapmayı unuttuklarını iddia etmekte de tereddüt etmeyeceklerdir. Hatta durumu tersine çevirmeye çalışabilir ve diğer herkesi gizli saiklere sahip olmakla suçlayabilirler.

“Aldatma ile kazanılabilecek bir şeyi asla zor kullanarak kazanmaya çalışmayın.”

– Niccolò Machiavelli

Makyavelist zeka yapısı neleri içeriyor?

Dürtü kontrolü

Makyavelist insanlar pek de düşünmeden davranmazlar. Bununla birlikte, bazen davranışlarını haklı çıkarmak için dürtüselliği bir kalkan olarak kullanırlar. Başkaları için sergiledikleri gösterinin bir parçasıdır yani. Gerçekte, eylemlerinin çoğu planlanmıştır ve net olarak tanımlanmış bir amacı vardır.

İddialı hedefler

Makyavelist kişiliğe sahip insanlar oldukça zeki olma eğilimindedir. Sonuç olarak, genellikle çok fazla zaman ve çaba harcadıkları çok iddialı hedefleri vardır. Genellikle kendi çıkarları için diğer insanlardan yararlanmaya odaklanırlar. Tüm planları, asil olduğunu düşündükleri bir sonuca ulaşmaya odaklanacaktır. Bir şey üzerinde hareket ettiklerinde, sonuçları beklemek için bolca sabırları olur. Bu insanlar, nadiren sinirlenirler.

Makyavelist zeka ile uzun vadeli bir biçimde oluşturulan vizyonlar

Sabırları ve zekaları, uzun vadeli hedefler ve planlar konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlar. Hedefleri genellikle nispeten uzak geleceğe yöneliktir. Bunun nedeni, hedeflerinin önemli olduğuna ve karmaşık adımlar atmaları gerektiğine inanmalarıdır. Her şeyin “iyi” olması için dürtüsellikten kaçınmaları gerektiğini bilirler. Soğuk ve hesaplayıcı olmalıdırlar.

Son olarak, bu kişiliğe sahip kişiler tamamen ve kesin bir biçimde, pişmanlık duymama eğilimindedir. Ayrıca sürekli bir şeyler planlıyor olacaklardır.

Bunun gibi birini tanıyor musunuz? Umuyoruz, bu bilgiler onları tanımanıza ve kurbanı olmaktan kaçınmanıza yardımcı olur.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.