Logo image
Logo image

Legonun Sizin İçin Ne Kadar Faydalı Olduğunu Biliyor Musunuz?

3 dakika
Legonun Sizin İçin Ne Kadar Faydalı Olduğunu Biliyor Musunuz?
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Kulağa çılgınca gelse de legoların psikolojik faydaları, düşünebileceğimizden çok daha ilginç ve çeşitlidir. Esasen, bu basit oyun, duygularımızı ve inanç sistemlerimizi dışa vurmamıza bile yardım edebilir.

En azından María Teresa Mata böyle olduğunu düşünüyor. Mata, bu inşa oyunu sürecinin çok pozitif etkileri olduğunu düşünen ünlü bir psikiyatr. Öncelikle, bu oyunun duygusal zekayı geliştirme becerisi olduğunu düşünüyor. Ayrıca oyun, iş eğitimi ve psikoterapi için de ideal. Neden mi?

Legoların psikolojik faydaları

LEGO bir marka, doğru. Ama bu inşa oyunu, oyuncak mağazalarında çok sık karşımıza çıkıyor. Yani bu oyunun muhteşem faydalarını keşfetmiş iş yerleri ve psikologlar için çok kolay ulaşılabilecekleri bir ürün.

“Denizin ilk kuralı: Asla bir korsanın suratına oturma.”

– LEGO Filmi

Çalışma aracı olarak legolar

Legoların psikolojik faydalarından biri, iş eğitimi dünyasında bir araç olarak kullanılması. Fikir sunumu söz konusu olduğunda serbest inşanın etkili olduğu görülmüştür. Neden mi? Çünkü pek çok bilgi yaratır.

Ayrıca lego serious play method adı verilen ve muhteşem sonuçları olan yöntemin patentini bile aldılar. Çünkü bu oyun, ürettiği büyük bilgi miktarı nedeniyle çatışma çözümü için fayda sunuyor. 

Some figure

İnsanlar, eğitim ve duygusal zeka eğitimi konusunda da bu oyundan faydalanıyor.

İnşa etmek, başka bir düzeyde bağlanmaktır

Mata’ya göre legolar inşa etmek, yeni düzeylerde bağlantılar kurar. Parçaları, yaratıcılığımızı hayal gücümüzü ve ellerimizi birleştiririz. Bütün bunlar bize gözlemci görüşünün (mesela psikologların) sağladığı belli süreçleri harekete geçirir.

Öyleyse, inşa etmek bizi yeni iletişim seviyelerine götürebilir. Esasen bu hem kendimizle hem de başkalarıyla iletişimdir. Neden mi? Çünkü bu tekniği ekip aile vs. ortamına aktardığımızda çok daha fazla bilgi açığa çıkar.

İnşa oyunları her bireyin dünyayı nasıl gördüğünü sunmasına olanak sağlayan küçük bir pencere açar. Böylece dünyayı farklı biçimde görme şekilleri ortaya çıkar ve bu da diyalog ile empatiyi teşvik eder.

Yeni mesajların ortaya çıkması

Mata’y göre bu tekniği kullanırken aldığımız mesajlar yenidir. Fikir çağırışımları ve yaratıcılıkla ulaşırız bu mesajlara. Bu demektir ki mesajlar gerçekten zekice ve hatta bilgecedir, başka yöntemlerle gördüğümüz bir şeydir.

LEGO’nun psikolojik faydaları arsında fark edilmeyen pek çok bilgi de vardır. Bu mesajlar sayesinde yeni çözümler bulabiliyoruz çünkü bunlar duygusal zeka eğitimini teşvik ediyor.

Bilinç dışı bariyerleri yıkmak

Bilinç dışı bariyerleri yıkarken inşa oyunlarından bir başka şekilde daha faydalanmış oluyoruz. Her sosyal etkileşimde neredeyse kazara ortaya çıkan o kalkanlar. Legolarla “oynadığımızda” bu kalkanlar kaybolur ve yavaşça yıkılır. Böylece kendimiz ve başkaları arasında birçok şey öğreniriz.

Ayrıca problem çözme becerilerimizi de geliştirir. Kimi zaman problem çözmede yetersiz olduğumuzu düşünürüz sanki gerekli bilgiyi kendi içimizde bulamıyoruz gibi hissederiz.

Mata’ya göre legolar bize bilgi bulma, daha sonra bu bilgiyi sergileme, düzenleme ve onaylama konusunda yardımcı olur. Oyunun faydaları listesi giderek uzuyor …

Soyut ifade

Duygusal zeka söz konusu olduğunda inşa, soyut şeyleri ifade etme ve karmaşık bilgiyi sentezlemenin mükemmel bir yoludur. Süreçleri kolaylaştırır. Aynı zamanda verimliliğimizi geliştirmek için müthiş bilgiler edinmiş oluruz.

Some figure

Haydi gelin, legolarla duygusal zekayı öğretelim. Hep orada olmuş olan, bütün hayatımız boyunca uykuda kalmış olan iç bilgimizle bağlantı kuralım. Yaratıcı bir çevre sağladığımızda kullanıcı yapılandırır, gözlemler, yansıtır ve kendi yaratımıyla bir mesafe kurar. Bu da mesela çatışmaları çözmeleri için gerekli bilgiyi sağlayacaktır onlara.

“Düşmüş yüz Usta İnşacı kardeşimizin fikirlerinden daha iyi hangi fikre sahip olabilirsiniz ki SİZ?”

– LEGO Filmi

Legoların sizin için bu kadar yararlı olduğunu hiç biliyor muydunuz? Artık bu oyunu akıllıca kullandığımız takdirde kendimizi biraz daha iyi tanımamız için gerçek bir ileri adım görevi göreceği açık.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.