Köyde Yaşamak, Sağlıklı Bir Hayat

Köyde yaşama kararının büyük avantajları vardır ancak bu yaşam tarzı herkese uygun değildir. Bu, internet üzerinden küresel bağlantı sayesinde artık çok daha erişilebilir hale gelen büyüyen bir trenddir.
Köyde Yaşamak, Sağlıklı Bir Hayat
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Son on yıldır köyde yaşama fikri insanların aklına yerleşmeye başlamıştır. Bunun birden fazla nedeni vardır. En büyük nedenlerden biri, büyük şehirlerdeki kirlilik, şehir hayatının beraberinde gelen hızlı tempolu yaşam tarzı ve strestir.

2020’nin ilk çeyreğinde, düşük nüfus yoğunluğuna sahip kırsal bir çevrede yaşamanın, salgın veya savaş gibi sorunlar olduğunda büyük bir avantaj oluşturduğu da ortaya çıkmıştır. Bu gibi durumlarda, en çok etkilenenler büyük şehirlerde yaşayanlardır.

Bu durum özellikle son aylarda birçok insanın kırsal kesimde yaşama isteğinde artışa neden olmuştur. Kırsal ortamların birçok avantajı olduğu açıktır, ancak bunların belirli sınırlamalara işaret ettiği göz ardı edilemez. Aynı şekilde, herkes bu ortamlara uyum sağlama yeteneğine sahip değildir, bu nedenle karar verilirken çok dikkatli olunmalıdır.

“Küçük bir çiftliğin üzerinde bulunduğu, ekili ürünlerin bulunduğu bir toprak parçası benim mutlu olmam için yeterli bir sebeptir.”

– Martial

çiftlik

Köy evinde yaşamanın faydaları

Pek çok insan büyük bir şehirde yaşama hayalini kurmayı bırakmıştır. Bu durum özellikle büyük bir şehirde doğup büyüyen ve ondan bıkmış olan kalabalık insan topluluğu için geçerlidir. Köyde yaşamanın harika bir seçenek olduğunu düşünenlerin sayısı artmaktadır. Peki ama neden? Sebeplerinden bazıları şunlardır:

 • Daha temiz ve daha sağlıklı bir çevre. Büyük şehirler, büyük ölçüde arabaların çoğalması nedeniyle insanlar için giderek daha az sağlıklı hale gelmiştir. Temiz hava, giderek daha fazla değer kazanan bir olgu olmuştur.
 • Daha ucuz hayat. Büyük şehirler, karşılığında gerçek bir fayda sunmadan daha pahalı olma eğilimindedir. Kırsal alanlarda, iş imkanı çok kolay olmasa da, yaşam maliyetlerinin daha düşük olma eğilimi vardır.
 • Daha az insan, daha iyi komşuluk ilişkileri. Büyük şehirlerde neredeyse kimse birbirini tanımaz. Yüksek yoğunluklar insan ilişkilerini desteklemez, aksine insan ilişkilerini köreltir. Kırsal kesimde daha güçlü ve daha destekleyici bağlar vardır.
 • Daha çok alan. Şehirlerde araziler daha değerlidir. Bu nedenle evler küçülür ve aynı zamanda daha pahalı hale gelir. Köylerde, arazi kavramı farklı olmakla beraber, araziler birbirine mesafelidir.
 • Bir başka yaşam ritmi. Şehirlerde zihin, beden ve yaşam daha hızlı çalışır. Kentin özelliği hızdır. Köy hayatının özelliği ise sakin bir yaşam sürmektir.
 • Bağlantı. Uzaktan çalışmak gittikçe daha kolay hale gelmektedir ve bu nedenle büyük şehir merkezlerinden uzak olmak artık birçokları için sorun olmaktan çıkar. İnternet bağlantısı varsa, nerede olursanız olun dünyaya bağlısınızdır.
sakinlik

Köyde yaşamanın zorluğu

Köyde yaşamanın dezavantajları da var. İnsanların şehirlerde aşırı birikmesinin nedeni her zaman çok sevmeleri nedeniyle değildir. Aynı şekilde, sebebi ne olursa olsun, herkes kırsal bir bölgede yaşamaya ve bunun sunduğu tüm avantajlardan yararlanmaya hazır değildir. Köyde yaşamanın diğer zorlukları arasında aşağıdakiler de vardır:

 • Daha az istihdam olasılığı. Köyler, telekomünikasyon yapabilen veya kendi işi olan kişiler için daha uygundur. Kırsal alanlarda iş bulma şansı çok daha düşüktür ve genel olarak az gelir getirmesi nedeniyle daha az caziptir.
 • Sağlık Hizmetleri. Kırsal alanlarda oldukça karmaşık hizmetler sunan hastaneler veya tıp merkezlerinin olması pek sık rastlanan bir durum değildir. Büyük bir şehirdeyseniz bazı hastalıkların tedavisi çok daha kolaydır.
 • Hatalı veya kısıtlı altyapılar. Kamu hizmetleri ve internet, bankalar, ATM’ler, prosedür ofisleri, havaalanları vb. gibi diğer temel hizmetler genel olarak kırsal alanlarda daha sınırlıdır.
 • Daha az kültürel aktivite. Kırsal kesimde müzelere, gösterilere veya kültürel faaliyetlere erişim büyük şehirlere göre çok daha azdır.

Ayrıca, çok aktif bir kişi kırsal bir ortamda biraz kafası karışmış hissedebilir. Sosyal yaşam, neredeyse her zaman daha gerçek ve derin olmasına rağmen, aynı zamanda daha az hacimlidir. Köyde yaşayan herkes doğayla empati kurmalıdır, bu yüzden her şey size “böcek” gibi tiksinti veriyorsa, şehri terk etmek iyi bir fikir olmayabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gudynas, E., & Acosta, A. (2011). La renovación de la crítica al desarrollo y el buen vivir como alternativa. Utopía y praxis latinoamericana, 16(53), 71-83.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.